Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

SONY KDL52W4100

TV - SERVICE MANUAL
Type: (ZIP)
Size
20.4 MB
Page
---
Category
TV
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar sony manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    SONY KDL52W4100 KDL 52 4100
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
Sony KV-S2941D (chassis:AE-2F) a képen vízszintes világosabb sávok (kicsit bővebben)
Tisztelettel kérem a segítségeteket az alább leírt hibajelenség megoldására. A képernyőn több 1-2 centiméteres vízszintes világosabb sáv jelenik meg. Őszintén leírom eddig nem cseréltem semmit, gyanakszok a szekunder oldali táp szűrőkondikra. Mivel nem könnyű az alaplapot kiszabadítani, ezért kérem a segítséget. Üdv: szoloszem
SONY KV2185MT (ch: G3E) - nem megy távirányítóval
Sziasztok! Próbáltam beletenni ugyanolyan lábkiosztású IR vevőt, de azzal sem megy. Eredetileg SBX1318-11 volt benne, de azzal be sem indul (főkapcsolóval). Ezt leszámítva működik a saját tasztjával, csak elhangolódik a beállított adóról kis mértékben - ennek utánajárok hátha mond valaki magyarázatot a fenti jelenségre.
Sony KV-29LS60K képe elhalványodik
Sziasztok! Adott anyós KV-29LS60K csodája. A baja az, hogy bekapcsoláskor a gép elindul, van rendes képe, majd 1 perc alatt teljesen besötétedik, gyakorlatilag semmi nem látható rajta. Nem kontakt hiba, ütésre, melegítésre, hűtésre nem reagál. Néha gondol egyet, kikapcs, 2-es hibakóddal. Az érdekesség, hogy ha kikapacsolom, majd újra be, akkor normális a kép, majd 1 perc, ismét szépen lezár a képcső, és sötét a kép. Nyúzás után a gép bekapcs után ad normális képet, majd tökig kinyit, vibrál, kikapcsol. Néha 2, néha 3 villogás a LED-en. merre induljak?
Sony kv-32cs70k sorvég hiba
Sziasztok! Faterom kínlódik a fent nevezett tv-vel. Én annyira nem vágom ezeket, Ő szokott javítani hagyományos tv-ket, de megkért hogy nézzek utána. Úgy került ide, hogy el volt szállva az egyik sorvégtranyó (kettő van benne azt mondja. Csere után ismét. Sorkimenő le lett tesztelve az elvileg jó és semmi más hibát nem talált. Kérdés mi okozhatja ezt a hibát?
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce