Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

ACD 9430 BP2757

CAR - EPROM
Type: (ZIP)
Size
384.0byte
Page
---
Category
CAR
EPROM
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar acd manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    ACD 9430 BP2757 BP 2757
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant CAR forum topics:
LCD kijelző levált szalagkábelének javítása
Sziasztok! Egy munkagép 7 x 7 cm méretű LCD kijelző képe csíkos lett, mert kezd leválni a panelről a ragasztott grafit vezetős szalagkábel. Talán 1 éve ezt a kábelt precíz melegítéssel javítottam, akkor jó is lett a kijelző, de most visszahozták, megint csíkos lett a kijelzés. Valakinek van gyakorlata az ilyen kijelzők Z ragasztóval történő javítására?
Lada niva műszerfal ellenállás értéke?
Sziasztok
A tárgyban szereplő műszerfalban leéget egy ellenállás. Sajnos nincs rajta semmilyen felirat. Tudja valaki az értékét esetleg? Csatolt kép közepén a zöld ellenállásról lenne szó.
Köszönöm Balázs
Ford Scorpio antennaerösitö bekötése
Sziasztok. Vásároltam a netröl egy bontott scorpiobol valo antennaerösitöt. Viszont kicsit érdekes a bekötése,de hogyan? Kicsit sok a vezeték. A tipusszáma: D87BB 18K891-AB A normál antennaerösitönél kell egy +12 kapcsolt,illetve a ház a negativ,antenna be és ki. De ennél a két kisvezetékes 6.3 csuszos az antenna be,a házon belül van az antenna ki,a ház a gnd,és még van egy vékony és egy vastag vezeték. üdv:atis
Tornádó TRD06 elektromos kerékpár vezérlő elektronika.
Üdv. Fórumos Kollégák! Egy kefés motorral működő e bicikli vezérlőjéről lenne szó. Kapcsolási rajz kellene hozzá. Beázott az elektronika, szó szerint szétrozsdásodott néhány ellenállás, dióda. Az azonosításukhoz jó lenne rajz, pl. a dióda 1N4148-al pótolható, zener volt? 24V-os a motor. SG3524 a vezérlő IC. Talán ennyiből már lehet következtetni az elektronikára. A csatlakozó kábelköteggel szemben lévő odalon jobbról rozsdásodtak le az alkatrészek szó szerint. üdv.
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce