Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

AKIRA CH-450

HOUSEHOLD - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
327.0 KB
Page
8
Category
HOUSEHOLD
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar akira manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
AKIRA CH-450 service manual (1st page)
Preview of AKIRA CH-450 [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
AKIRA CH-450 service manual (2nd page)
Preview of AKIRA CH-450 [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    AKIRA CH-450 CH450 CH 450
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant HOUSEHOLD forum topics:
Aeg indukciós főzőlap nem érzékeli az edényt.
Hi. Egyik barátom 4 lapos főzőlapjából a két bal oldali nem működik-nem érzékeli a rátett edényt. a vezérlése ugyanúgy működik mint a másik két jó lapé. be lehet kapcsolni-szabályozni, de villog mert nem érzékeli az edényt. a jó oldalaknál ha ráteszem az edényt-a villogás megáll és elindul a szabályzás. kerestem volna a neten-a barátunknál is ezt a tipust-amit meg sem tudok mondani, hogy mi lenne a tipusa. a mai főzőlapok között ilyen számokkal nem találkoztam. valaki ismeri ezt a fajtát?? ezt a hibát?? nemigen ismerem a főzőlapokat-az elméletükkel megvagyok de a gyakorlatban nemigen ismerem őket. szét még nem szedtem-több okból...ha valaki biztosra mondja hogy nem vagy csak drágán javítható akkor félre lesz téve-jelenleg is van helyette másik.. érdekelne az edény érzékelési rendszere is.. mellékelek képeket a beazonosítás végett.. ha esetleg szétszedem-belülről is csinálok képeket.. üdv: egon
Érintésvédelem
Sziasztok. Valószínü Ti is hallottátok a tegnap esti híradókban : "Meghalt egy 15 éves lány Kecel melletti tanyán, mosógép miatt szenvedett halálos áramütést" A kislány a mosott ruhákat szedte volna ki a "használt mosógépből" Rendörség megindította a vizsgálatot. Nekünk, akik háztartási készülékeket javítunk, nagy a felelőségünk, és precíz, alapos odafigyelést kíván !
Borhűtő elektronikával próbálkozom Hanyi
Szép napot Mindenkinek!

A családban van egy borhűtő, ami megadta magát. Hanyi elektronika van benne. Kicseréltem benne a 2db bipoláris tranzisztort és az 1000uF 16V elkot. A tranzisztorok átmentek drótba. Mit kellene még ellenőriznem, mi szokott még ilyenkor tönkremenni? 

Ha valaki javított már ilyet, vagy tudna tanácsot adni, megköszönném. 


Az elektronika így néz ki, mint az Ebay linken. (Most nem tudtam fotózni az eredetit)
https://www.ebay.ca/itm/165546300095?itmmeta=01HWQXRS3R0PJ51WZSR48QKH0M&hash=item268b5412bf:g:-VkAAOSwp~titVdI&itmprp=enc%3AAQAJAAAA4ED8s1kqa%2FP2GQn0ZN0at83dpTdzsBenlmPHSZhXbN8D5P41GrlDDz0Ny%2FtnL%2BHmOj6b%2FsT9sJDFCLYxtHMSjxmf1TQtaYRVen865XUEgLnY%2Fpi%2BVd%2B5I0EMQ0L%2FP83M%2FybK4YydECDuOuQMZsca%2BM5lSBalp1Wd8vVQF3kAjGkGkdeemPUqob8%2FwS%2FWK9U76VxN2mLwe5Q92BN0lBLUxJXDAQWEsx6tBwozGapehIx6MwkUDrwmnDbo2FzHNPqYh7Uvy5NzddZ3yD99EnPkb8MBZYWg8mt70AgxKaliyM%2BX%7Ctkp%3ABFBM_JHj_eVj 


Üdv:
Opeles
ARG746/A Whirlpool kombi hűtő hibakód 4-7
Sziasztok! Szembesültem egy hűtőgép hibával: Kombinált Whirlpool ARG 746/A Látszólag jól működik, de villog a kezelőpanelen a 7-es és a 4-es szám. SM-t nem találtam a neten. Tipp, ötlet van valakinek? Köszönettel: N.Á.
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce