Üdv Mindenkinek
Nemrégen javítottam egy k55a vagy k55a1-es vázszámú samsung készüléket.
A probléma az volt hogy a készülék bekapcsolt és adott egy hangjelzést, bejött a raszter (ennél antenna jel nélkül azt hiszem kék háttérkép) aztán megint hangjelzés és kikapcsolt.
Kis szünet aztán újra bekapcsolt és ezt csinálta addig amíg be nem melegedett.
Nyáron ezt csak pár másodpercig csinálta, ahogy hidegebbre fordult az idő úgy növekedett ez az időtartam.
Elhozták a készüléket.
Mondom V. Zolinak ( a tulajdonosnak) hogy fél óra és meglesz, gondoltam kikondizom a tápot és kész.
Mondanom se kell hogy jó pár hét lett a javításból.
Megszkópoltam a tápokat és csodák csodája minden ok.
Akkor nem kondi…
Hőlégfúvóval megmelegítettem az egész panelt.
Na a tv bekapcsolt és úgy maradt.
Áhá…csak kondi lesz itt a bűnös, gondoltam.
De nem. Pár órai vizsgálódás, fórumon való keresgélés után szembesültem a helyzettel hogy lehet a cxa2165q rossz.
Az ic „ megmentése” és pénztálca kímélése érdekében (az 5 forintos trükk kivételével) kipróbáltam mindent, de nem koronázta siker fáradozásaimat.
Hibakeresés során a gyanú árnyéka rávetődött a reset bemenettel rendelkező kettős újraindítható monostabil multibabrátorra és környékére (74hc123).
Szuper 74hc123 hibás a kicsike gondoltam.
Ic csere, hiba maradt.
Aztán a mojolgatás során növeltem a cx értékét. Az általam vizsgált szerkezetnél egy 2,2nF kondi van a 14 és 15-ös láb közé kapcsolva.
Az Ic-é ezen lábaira ráforrasztottam egy 2,2nF-os kondit.
Bekapcs, és csodák csodája a tv bekapcsolva maradt.???
Annyi változás történt ( amit én meg tudtam figyelni) hogy a hang azonnal megjönn a kép pedig ahogy fűt a képcső úgy élesedik. Viszonylag lassan (2-3sec) beáll minden alap értékekre. Korábban ez úgy történt hogy a kép és a hang egyszerre jelent meg élesen, tisztán, kontrsztosan.
Lehet hogy kapacitás szegény volt az smd?
Mi lehet az a bemenete az ic-nek ( 28-as láb) amire a monostabil multi ic „ dolgozik”?
Mi az a HS_IN?
Szerintetek hosszú távon lehet ebből a bekapcsolási jelenségből probléma?
Az egyik ismerősömnek is volt egy ilyen hibajelensége. Ő azt hiszem hogy 3 vagy 4 nF –os kondit forrasztott a 14 és 15-ös lábra.
Az Ő tv-je is megjavult erre a plusz kondira.
Mi a véleményetek?
Üdvözlettel Mo-joló
Sziasztok!
Adott egy Lg tv tipusa 42lB630V Led tv ,mely bekapcsoláskor az lg logóig jut el onnan tovább nem sajnos...Tápot rendben találtam mi lehet a hiba?Flash??Tartalom esetleg valakinek???
Sziasztok!
Leellenőriztem az LG CF29H30T készülék MC74A sasszijában -amibe az AN5860-at is kerestem, mert meghibásodott- a többi OSD-hez kapcsolódó áramköri elemet is, és kiderült, hogy a CXP86441-509s processzor G-OSD kimeneti portja (pin31) is földzárlatos.
Új processzort eddig sajnos nem sikerült beszerezni.
Tehát az új AN5860-al csak R és B OSD szín lett, G nem. A legtöbb kijelzésnek tiszta zöldnek kellene lenni, de így csak a fekete ablak volt látható. Az FB kapuzó jel pontosan a karakternek megfelelő ablakot vágott ki a jelből, de mivel G komponens nem érkezett az átkapcsoló IC bemenetére, fekete karakterek jelentek meg a képernyőn.
Ez nagyon zavaró volt, mert sötét képrészeknél az OSD nem látszott.
Néhány nap fejtörés után arra jutottam, hogy valahonnan kellene "lopni" G-OSD jelet (vagy valami hasonlót) a kapuzó IC (AN5860) G bemenetére (pin13).
Azt találtam ki, hogy a G jel 10nF-os csatoló kondenzátorának (C563) kiemelésével megszakítottam a pin13-ra vezető G jelutat, és a felszabadult kondenzátorral összekötöttem az IC FB és a G bemeneteit (pin7-pin13). Így a G bemenetre is az FB jel jutott, mondhatnánk, hogy "önkielégítő" módban.
Az eredmény a vártaknak megfelelő lett: megjelentek a zöld OSD karakterek a képen. Formájuk is teljesen elfogadható.
A megoldás egyetlen kis szépséghibája, hogy azon OSD keverékszínekben is lett zöld komponens, amikbe nem kellene, és így az eredő színük megváltozott. Ez nem nagyon zavaró, mert így is jól láthatók (olvashatók) az ilyen színkomponenseket tartalmazó karakterek.
Lehetne még módosítani a "lopott" G komponens amplitúdóján, amivel a színkeverési arányok némileg megváltoztathatók lennének, de kérdés, hogy érdemes-e az időt ráfordítani.
Kérlek benneteket, mondjatok véleményt!
Ui:
Kicsit finomítottam a dolgon, az FB-ből lopott G jelet kissé leosztottam.
Meghagytam a jelútban az eredeti helyén az R62-R72 osztót és a C563 kondenzátort is. Egy másik 10nF-os kondenzátorral a kontroller lábainál kötöttem a G vonalra az FB jelet (pin34), persze a földzárlatos 31-es lábat kiszigetelve.
Így kevésbé fényesek (telítettek) lettek a zöld OSD karakterek, és a G komponens nemkívánatos hatása is csökkent a többi színre.
Készen van, összeraktam.
Üdv:
Fülesmester
Kedves kollégák!
Ez a készülék nagyon furán viselkedik. Úgy került hozzám,hogy a csatornákat fel lehet programozni de áramtalanítás után elfelejti. Első körben az spi flast 25X32 kiolvastam,majd újra írtam. Bekapcsoltam a készüléket és minden felprogramozott csatorna(hangolás nélkül) bejött. Kihúztam a tápot,majd újra bekapcsoltam és valóban a csatornák eltüntek,viszont a csatorna száma és neve megmaradt.Ezután már hiába hangoltam(nagyon lassan ment a keresés) nem talált csatornát.Próbáltam kézi hangolás,autómata hangolás,antenna erősítő táp ki (mert nekem egy septobox,erősítős antennával van a próba cuccom és a tovább osztó kimeneten próbálom a vizsgált TV-t) (de mint írtam ment is az első próbálkozáskor). Kicseréltem az spi flash IC-t egy másikra,amit újra írtam. Most az a helyzet,hogy elindul a hangolás(nagyon lassan) de nem talál csatornát.Az érdekesség,hogy most már az antenna táp,be-ki opció csak halványan(nem változtatható módon)jelenik meg. Van szervíz távom,be is léptem INCOM opcióba de ott konkrétan semmit nem látni ez ügyben. A firmware verziót is a legújabbra frissítettem. Szerintetek tuner hiba,vagy valamelyik memóriatartalom.Gondoltam arra is,hogy a nand flash ic-t is átírom de nincs hozzá tartalmam.Tudom az lenne a leg egyszerűbb,ha az egész main-t kicserélném de én szeretném megjavítani(így szinesebb az élet).Kinek mi a véleménye esetleg tapasztalata ezzel a hibával kapcsolatban.Egyébként hová menti a csatorna opciókat ez a main.
üdv.