Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

PHILIPS 17TX291A TV RECEIVER 1966 SCH

TV - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
3.0 MB
Page
32
Category
TV
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar philips manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
PHILIPS 17TX291A TV RECEIVER 1966 SCH service manual (1st page)
Preview of PHILIPS 17TX291A TV RECEIVER 1966 SCH [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
PHILIPS 17TX291A TV RECEIVER 1966 SCH service manual (2nd page)
Preview of PHILIPS 17TX291A TV RECEIVER 1966 SCH [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    PHILIPS TV RECEIVER 17TX291A 1966 17 TX 291
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
Philips 40PFL8008S/12 táp ic azonosítás
Üdv mindenkinek! Még a nyáron csapta meg a villám a fent nevezett készüléket amiben felrobbant a készenlétnek az IC-je. Az utolsó számjegy látszik rajta 7H. A táp típusa: FSP163-4FS02  272 171 90779 REV.00. Ha valaki tudna esetleg egy rajzot eszközölni, vagy legalább a készenléti IC típusában tudna segíteni azt nagyon megköszönném. próbáltam a neten található képeken leolvasni, de sajnos egyik sem annyira jó minőségű hogy látszana rajta.
Philips 42pf9945/12 shassis FTP1.1E nem indul
Adott egy Philips plazma tv 42pf9945/12 samsung belsővel szerelt plazma tv. Hibajelenség a következő: Főkapcsolót benyomva csak villan egyet a zöld led, vagy folyamatosan világít. Van hogy a távirányítóval tudom ki be kapcsolni, de ez teljesen véletlenszerű. Tápegysége: LJ44-00049A típusú a 3 zöld led világít rajta, relék behúznak. A + 3,3V +5V és a +8,6V nincs meg illetve ugrál. 90% ban átkondiztam de nem segített. Remélem találkozott már valaki ezzel a hibával / tápegységgel. Minden segítséget tippet szívesen fogadok.
Philips TV javítás után tükrözött kép (MEGOLDVA)

Üdv!
Régi 40PFL8664 Philips TV háttér hibás volt és gondolom valahogy elnyomkodták, mert vízszintesen tükrözött képet ad. Próbáltam normál menüből a gyári alapbeállításokat visszaállítani, de semmi hatása erre. Belépve a Service menübe (062596 i) szintén nem látok ilyen beállítást. 225 kijelző kódot mutat, nem tudom ez helyes-e, mert a hátoldalon nem látom mi a kódja.
Mit kellene ezen állítani?

 

(megoldva)"felvillan" a kép egy pillanatra (PHILIPS 32PFH4100 )
"ledsor cserére vár"


kétszer is felvillan a fény egy századmásodpercre. és látható a philips emblémája egy villanás erejéig aztán teljes sötétség. 
ilyenkor mit a pálya?





korábbi:
Üdv mindenkinek !!!

találtam kidobva ezt a készüléket, távirányító nélkül. mit lenne érdemes elsőnek kezdeni vele?
-mármint hogyan kell megállapítani hogy mi a hiba?
-itt nincs ilyen hibakód mint a mosógépnél?




 
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce