Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

PHILIPS 312278518470 LCD 2K9 LGD DISPLAY

TV - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
12.7 MB
Page
16
Category
TV
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar philips manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
PHILIPS 312278518470 LCD 2K9 LGD DISPLAY service manual (1st page)
Preview of PHILIPS 312278518470 LCD 2K9 LGD DISPLAY [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
PHILIPS 312278518470 LCD 2K9 LGD DISPLAY service manual (2nd page)
Preview of PHILIPS 312278518470 LCD 2K9 LGD DISPLAY [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    PHILIPS DISPLAY LCD 2K9 LGD
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
Philips 32pfl5604h/12 nem ad képet
Kedves kollegák. Sgítséget szeretnék kérni a fent említett tv-vel kapcsolatban. A tünet a következő: Bekapcsol háttérvilágítása van,viszont fekete marad a kijelző. A kijelzőt meghajtó részen van 1 ic ami nem akar tápot csinálni a kijelzőnek. BD8162EKV Ez az ic csinálja a kijelző meghajtásának a tápot,van esetleg ötletetek miért nem akar elindulni? Az alaplapon végigmértem a doksi alapján a tápokat azok rendben vannak. Ha esetleg valaki tudna tanácsot adni megköszönném. Üdvözlettel Tams
philips 32PFL2807H/12 TV képhiba
Sziasztok
A topik cimébe megnevezett  philips tv a bekapcsolás után kb . 15-20 perc-ig egy aránylag jó szinesképet produkál , de utána egy elmosódott ,
szellemképes és szinevesztett képet mutat . Antennáról és HDMI  bemenetről is . Kérném a segitségeteket , érdemes javitani ?   A tv kb. 10 éves.
Sajnos fotót nem tudok küldeni , mert a telefonal készitett kép 3MB feletti .

Köszönöm a hozzászólásokat .
Philips 21PT1542/58H L 6.1 AA
Kedves Kollégák! Segítséget szeretnék kérni a fent említett típusu tv-hez. Táp gondjai voltak, de már megoldódtak. Viszont azt szeretném megkérdezni,hogy találkozott-e már valaki olyan problémával, hogy a távirányítóval nem lehet programbeállítást végezni?? Minden beállítás,funkció üzemel a távon (hang,kép,txt,ki-be kapcsolás) csak a program menü nem elérhető! RC16837/01 a távkapcsoló típusa. Elemcserén és tisztításon már túl van a táv! Előre is köszi a segítséget!
Philips 21pt1546/58
Sziasztok! Van egy címben említett tv chassis- száma L01.2E Nincs sem antennáról sem AV-ról hang és AV-nál még azt is produkálja hogy ütemesen elmegy a kép és visszajön mintha folyamatosan ki be dugdosnám a kábelt. Beléptem az SDM menübe ahol Err 40000 kódot ír amiről meg semmit nem találtam, hogy mire utal. A bal felső saroban pedig ezt írja:L01ET5 1.7 Szerintetek mire utal ez a hiba? Köszönöm a segítségeket!
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce