Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

PHILIPS 55YP43C102 CHASSIS PTV841

TV - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
9.0 MB
Page
108
Category
TV
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar philips manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
PHILIPS 55YP43C102 CHASSIS PTV841 service manual (1st page)
Preview of PHILIPS 55YP43C102 CHASSIS PTV841 [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
PHILIPS 55YP43C102 CHASSIS PTV841 service manual (2nd page)
Preview of PHILIPS 55YP43C102 CHASSIS PTV841 [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    PHILIPS PTV-841 55YP43C102 CHASSIS PTV841 55 YP 43 102 PTV 841
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • Please take a look at the below related repair forum topics. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
Philips 39PT8507/12 vízszintes csík
Üdv mindenkinek . Elvileg EM2EAA volna ez a készülék de valahogy a az elején megálltam , ugyanis az eltérítő tekercs kivezetésen van egy panel TDA 2516 hang ic-ével meg 3 db MC 33174-el. Jobban még nem mélyítem bele , de és gondolom ez is hozzá tartozik az eltérítéshez , de ilyen rajzot nem találok . Ez volna a vert. rész?
Sony KDL-40W4500 T-con hiba? Philips kijelzőt is keresek
Sziasztok! A fenti TV az alábbi képet produkálja. Úgy kezdődik, hogy előbb felül egy 10-15 cm-nyire látszanak a sávok-csíkok, majd szép lassan végigmegy az aljáig. A kijelző többi részén semmi nincs. Kb fél éve a kijelző sarkában levő fólia volt javítva, mert KH-s volt. Akkor építettem a fóliára egy leszorító bilincset, és megjavult. Akkor csak egy pár cm-es sáv tűnt el időnként, a kép többi része jó volt.Lehet, hogy most T-con hibás, vagy végleg meghalt a kijező? Köszönettel Attila Más. Ésszerű áron keresek egy, a képen szereplő kijelzőt is. Az eredeti törött. Ezt is köszönöm
Philips 25 PT 4457/58 TV L01.1E sasszi függőleges eltérítés hiba MEGOLDVA
Tisztelet Uraim! Van egy Philips 25 PT 4457/58 TV L01.1E sasszi. Bekapcsolás után középen vízszintes csík, majd pár másodperc után kikapcsol. A függőleges eltérítő IC TDA835 9J cserélve lett új alkatrészre, eredménytelenül. Az IC környékén méregetve zárlatot nem tapasztaltam. Kérem, ha van ötletetek, vagy találkoztatok hasonló problémával segítsetek! Előre is köszönöm.
Philips32pht4101/12 hangolás nem működik (pin kód elfelejtve)
Sziasztok. 
A fent nevezett készülék újrahangoláshoz pin kódot kér. 
Sajnos ezt elfelejtették. Nem sikerült módosítani, törölni. Ehhez kérnék segítséget. 
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce