17MB12-2, -3, ...22-2... Teljesen halott processzorral került hozzám egy lcd gépegység. Természetesen a belevaló processzort hordozó modul már csak horror áron elérhető. A kollégáktól sem sikerült szerezni. Időközben befutott egy másik hasonló tv, ebben viszont nem a 12-3 végű, hanem a 17MB22-2 jelzésű lap volt. Ránézésre teljesen hasonló, csak ez két tuneres változat. Amiért kipróbálásra belekerült a másikba, a tápegységek okolhatóak, ugyanis mindkettőben hajszálra azonos tápegység található! Elindult a „processzoros” lcd a másik lappal! Csak a kijelző típusát kellett a szervizmenüben átkapcsolni! Hurrá, ezek után már egy 12-2 végű is kipróbálásra került volna(az eredeti 17MB12-3), de itt a tápegység már nem volt azonos. Amiért ez érdekes lett volna,: ilyet viszont találtam egy kedves kollégánál! Átnézve a két lapot, nem sok különbséget lehet felfedezni. Az egyik lényeges azonban az, hogy a processzor számára az 1,8 V-ot a tápból kapja az egyik, a másik helyileg állítja elő a 3,3V-ból. Szerencsére ez a különbség egy tekercs L863 kiszedése, egy 1,8V-os stab ic IC850 és a szűrőelkó C869 beépítése után megszűnt! Próba ---NO GO! A táp elindult, a készenlét is megjött. Sőt, be is tudtam kapcsolni a tv-t, de kép az nemvolt. Összehasonlító mérések következtek, ebből kiderült, a kijelző áramköre egyik esetben 12V-ot kapott, a másikban 5V-ot! Hogy a csudába? Ismét a rajz került előtérbe. Lássuk csak! A Q854 kapcsolja a 12V-ot. Itt viszont ötöt.... Végül egyszerű volt, a két rövidzárat kellett áttenni az S868, S869 pozícióból az S870, S871 pozícióba! Így már a kép is előjött! Itt is kellett állítani a kijelző típusán a szervizmenüben, így lett jó a kép. Minden ok, mehet járatni. A kétséges, bizonytalan lomokat be szoktam vinni tartós felügyelet alá pár napra, biztos, ami biztos alapon. Kiderült, most nagyon helyénvaló volt ez a húzás! Kb 1 órai üzem után nekiállt recsegni a hang. Masszív, kemény recsegéssel, majd kiugrottam az ágyból! Kikapcsoltam, mivel a hangerő levétele és a némítás ellenére is tovább recsegett. Logikus hiba, elmelegszik a digitális végfok, a TDA8933T! A „régi” lap bontásra ítéltetett, erről tettem át az ic-t. Este ismét ugrálás az ágyban, recsegett mint a... szóval nagyon! Ismét elvittem a szervizbe, szerencsére közel van... Arra gondoltam, esetleg valamelyik smd kondenzátor szórakozik a meleg hatására. Mivel csak az egyik oldal recsegett, azon az oldalon kicseréltem az smd-ket. Sőt, a kicsatoló 1000 mikrót is, biztos, ami biztos alapon. Most azonban asztalon hagytam, sőt, rátettem a scart kimenetet a gépemre. Kb 1 óra után jött a meglepetés, recseg iszonyatosan! Leányos zavaromban kitéptem a két hangszóró-csatlakozót és hallgattam a mini-hifin a „kellemes” hangzavart! Hát innen fúj, illetve nem fúj a szél! Mivel a hátlap nem volt fönn, csak le volt takarva a panel, némi legyezéssel elűztem a rossz szellemet és kitisztult ismét a hang... Mi is történt? A processzor dolgozza föl a hangot is, a ráragasztott szuper hűtővacak nem hűt eleget és kiakad a hang része! Ezért maradt meg a recsegés a némítás ellenére is! Gyorsan megszületett a döntés: 40*40 mm-es 12 Vos ventilátort bele! Bemértem a hátlapon a processzor helyét. Némi kis furkálódással sok-sok lyukat csináltam. Felerősítettem a „hangjavító eszközt” gumialátétekkel. Mivel olyan erős szélre nincs szükség, ezért a nem használt 5V-ra kötöttem egy soros dióda és utána egy 100 mikrós kondenzátor segítségével. Mivel jóval a névleges feszültsége alatt megy a ventilátor, elfogadható a zaja. Az így keltett légmozgás viszont jótékony hatással van a processzorra!