RA6363S rádióerősítő végfokainak javítása, beállítása Lehet, hogy kissé ortodoxnak tűnik, amit most leírok, de már sok ilyen erősítőt javítottam, sőt építettem is (vagy 25 évvel ezelőtt). Egy ilyen szimmetrikus fölépítésű erősítő helyes működésének alapfeltétele az áramköri szimmetria, ami csak úgy biztosítható, hogy a tranzisztorokat betára is párba válogatjuk, nem csak típusszámra. (A kereskedelemben beszerezhető párnak nevezett tranzisztorok általában meg sem közelítik ezt!) VT06 - VT36 VT16 - VT19 VT33 - VT36 HT98 - HT99 Ezeket páronként 10% beta tűréssel össze kell válogatni. A javítás utáni indítást csökkentett tápfeszültséggel, és terheletlenül, a végtranzisztorok nélkül szoktam kezdeni. Az esetleges aszimmetria ekkor még kimérhető, és korrigálható. Csak akkor adom rá a teljes tápfeszültséget, ha már hibátlanul beállnak a munkapontok (a kapcsolási rajzon feltüntetett feszültségek). Ekkor ráköthetők a végtranzisztorok (de még terhelés nélkül), és beállíthatók a nyugalmi munkaponti áramok. Ehhez egy kis segítség: VR07-en 1,6mA / 752mV (max 800mV) VR15-ön 8 mA / 800mV (max 850mV) VR39-en 40 mA / 19mV (min 11mV) Ez utóbbi értéket úgy állítom be, hogy VR22 helyére egy 1K-s ellenállás és egy 470R trimmer potméter soros kapcsolásából kialakított elemet kötök be. A potival beállítom a kívánt 19mV feszültséget a VR39-en, aztán helyettesítem egy legjobban közelítő ellenállással, amit beépítek a VR22 pozícióba. Ezután már teljes táppal ellenőrzöm a kimeneten a max 250mV DC-t, és ha ez rendben van, jöhet a (mű)terheléses torzítási és egyéb vizsgálat (pl. a négyszögjeles). Vigyázat, a készülékhez adott gyári rajz hibás! Helyesen: I. = PNP végtranzisztor bázisa II. = PNP végtranzisztor kollektora III. = PNP végtranzisztor emittere IV. = NPN végtranzisztor emittere V. = NPN végtranzisztor kollektora VI. = NPN végtranzisztor bázisa Sokféle típusú végtranzisztor párral jól működik. BD245C-BD246C, sőt BD249C-BD250C is beépíthető. A BF244-el kivitelezett némító áramkör nem vált be (bizonytalan működés, gerjedési hajlam stb.), ezért a gyártó módosította BC337/25-re (kollektor a VR01-VC04-hez), aminek bázisa és emittere közé egy 10K-s ellenállást kötött be.