Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

SONY STR-DA2800ES

AUDIO - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
20.9 MB
Page
248
Category
AUDIO
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar sony manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
SONY STR-DA2800ES service manual (1st page)
Preview of SONY STR-DA2800ES [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
SONY STR-DA2800ES service manual (2nd page)
Preview of SONY STR-DA2800ES [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    SONY STRDA 2800 ES STR DA2800ES
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant AUDIO forum topics:
Sony TA-F101R nem vált csatornát MEGOLDVA!

Sziasztok,
Adott ez a készülék ami olyat produkál, hogy bekapcs után halványan világít a “tuner” , de nem csinál semmit. Ha nyomva tartom akkor erősebben világít (ahogy kellene), kattan a relé is, de amint elengedem azonnal visszaesik a fény és annyi. Váltani sehova nem lehet. Átnéztem minden ledet, minden diódát, de mérve mind jó. Én az ic-re tippelek hogy az adta fel a küzdelmet. Kérem ebben a segítségetek. 

Köszönöm a segítséget. Elkók cserélve, minden átforrasztva, és megy szépen.

Sony GDX 3900R
Helló tanyasi mesterek. Kaptam egy nevezett készüléket. Most szükségem lenne rá de nem boldogulok. Jelenség. Minden ok-nak látszik, csak nincs hang. Amit lepróbáltam. Végfok jó, nincs letíltva, bemenetről megy. Állomást keres összes kezelőszerv ok. Audió procin feszkók ok, de a tuner nem megy, bár ott is a feszkók megvannak. Cd megy, számol de nem szól.Órajelek mindenhol megvannak. Most én vagyok béna, vagy valami le van tíltva, vagy az aud. proci döglött. Nincs valakinek valami tapasztalata? Sajnálnám kidobni mert szükség volna rá. Kösz István
Sony Minidisc kijelző probléma
Üdv fórumtagok. 
Egy kis segítséget szeretnék kérni.  Van egy Sony MDS-JB920 minidisc - em a kijelzője egy ideje már elkezdett halvànyodni most már eléggé zavaró a gyenge fénye  és bizonyos sorok még halvànyabbak  Lehet vele valamit kezdeni , hogy visszanyerje eredeti fényét esetleg volt már valakinek hasonló problémàja  
Segítségeteket köszönöm. 
 Sony STR-DN1080 infra vevő keresés-helyettesítés
Sziasztok!

A címben említett erősítőben megállt az infra vevő, rajzon ez a tipus szerepel: PNA4823M03S0, a tokon ezek találhatók: H28 U93 07C sajnos ezekről semmit nem találtam sehol. Mivel van itt egy kisebb széria végfok hibával nálam, abból próbára átraktam az infra vevőt és megy tökéletesen, szóval bitos, hogy a vevő a hibás.

HQ-nál van ez a nevű: TSOP4838 infra vevő, ezzel ki lehetne váltani?

Esetleg ha lenne valakinek bontott infra vevője, az is érdekelne.

Üdv.: Viktor

 
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce