Sziasztok!
Egy indukciós sütővel kínlódom éppen, és a benne található kondenzátor (0.27 uF 400V) ESR mérésre 15 Ohm értéket mutat. Mennyire normális ez? Mérési hiba vagy ezek ilyenek? (Mind a négy ennyit mutat) Szerintetek cseréljem őket? Bármi jó ide ami kapacitása és feszültségre megegyezik vagy ezek speckó kondik? Köszönöm a segítséget előre is, sajnos a google nem a barátom, igaz a nyelvét se nagyon beszélem. :)
Üdv: Levi
Íme két fóliakondi impedanciája 5Hz-től 40KHz-ig, hátha segít eldönteni a vitát. Sajnos magasabb frekvenciával nem tudok mérni.
0
A Józsi48 bácsi téged is keresztre fog feszíteni!
Megmondta világosan, hogy az ESR értéke NŐ a mérőfrekvenciával!
Te is félrevezeted a kollégákat, mint a tonystark!
https://elektrotanya.com/comment/492472#comment-492472
0
Ami igaz is, de nem ilyen alacsony frekvencián.
0
A kondenzátorban lévő tekercs (ami a gyártástechnológiából adódik) az sorban van, vagy párhuzamosan?
0
Szia!
Gondoltam megmérek én is pár kondenzátort, mit mutat, ugyanilyen kínai csodaműszerem van. De ez csak bizonyos kapacitás felett mér ESR-t. A 100nF X2 kondinak csak a kapacitását mutatta.
0
Szia Jaca !Megmagyarázom hogy miért mér a te esr méröd csak egy adot érték felet .Az esr mérö nem más mint egy Z impedancia mérö, egy adot frekvencián.A C kondenzátor kapacitiv Xc reaktanciája (váltó áramú ellenálása -mondjuk )a mérö frekvencia növelésével csöken,nö az áram (fizika idáig) de egy adott frekvencián kezd az áram csökeni .Ez a kondenzátor kialakitásakor ( gyártó ,fegyverzetek ) sorosan fellépö induktivitása XL induktiv reaktancia miat ESL –nek is nevezik.Ha egy kissebb értékü kondenzátoral ( nagyobb értékü Xc)hasonlóan járunk el az áram csökenés (Z impedancia növekedés )magasabb frekvencián következik be(diagram).Ha az esr-mérön ugyanazon a frekvencián méred mint a nagyobb értékü kondikat a mérésbe az Xc értéke is hozzá adódik,nagyobb impedancia.Hogy ez ne következzen be a müszered letiltja az esr mérést ,marad C érték kijelzése amelyet egész alacsony frekvencián mér.Valószinüleg Levi müszere nem tiltja le az ohm kijelzést,ezért nagy impedanciát mutatt.Külömben az esr mérö nem standardizált ,az eltérö méröfrekvencia (impulzus)miatt a mért értékek eltéröek,te kell kiértékeld hogy a mért érték szerint az elko jó e vagy sem abban az áramkörben.üdv.Jóska
3
Hello!
Azt kellene megértened,és elfogadnod, hogy ebben a topicban egy szó sem esik elkókról.
(Már az elején idekeverted, feleslegesen.)
Folyamatosan elkókról beszélsz, holott PP fólia kondenzátorokról megy a diszkurzus.
Az ESR pedig nem impedancia, hanem "egyenértékű soros ellenállás", ha minden igaz.
Folyamatosan csak a képletekkel jössz, figyelmen kívül hagyod a profi műszeres méréseket.
Ennyire nehéz elfogadnod a másik véleményét, amit még alá is támaszt?
Üdvözlettel:Lovikiraly
3
Hello ! A soros veszteségel megegyezö ellenálás az tartalmaz egy induktiv XL és egy R soros összetevöt ,ezért Z induktivitást képvisel váltóáramkörben.És ha a C kapacitiv reaktanciát Xc -t nem csökented a mérö frekvenciával elhanyagolható kicsire ugy az is hozzáqadódik sorosan a Z impedanciához (esr.) Félrevereveted a kollegákat a félre magyarázásodal,jól gondold át . üdv.Jóska
2
Ha állítasz valamit, akkor bizonyíts is, mert eddig csak duma volt.
Csinálj Te is méréseket, különböző frekvenciákkal, egy adott kondenzátoron, aztán mutasd meg mid van.(Fotók)
Eddig csak önmagadat ismételted a képleteiddel, meg vádaskodást láttunk.
Gondolom a stark sem azért vonult vissza mert igazad van, inkább azért, mert nem látta értelmét veled vitatkozni, okos enged
alapon.
4
Hallo ! Ahogy irtad/Ha állítasz valamit, akkor bizonyíts is, mert eddig csak duma volt. Csinálj Te is méréseket, különböző frekvenciákkal, egy adott kondenzátoron, aztán mutasd meg mid van.(Fotók)/ valamikor régen evel méregettem ,azota sok idö eltelt.Késöbb csináltam digitálist is ,csipesz formában a javitásnál nagyon praktikus.üdv.Jóska
1
Tipikus csubakka védelem:-)
Így a legkönnyebb kibújni a bizonyítás alól,és megmaradni a saját terepen, a "szavak" szintjén.
Gratulálok a műszereidhez, főleg a digitális tetszik, biztosan fárasztó lehetett megtervezni, szoftvert írni, stb.
Ja várjunk! Nem is! Hiszen csak applikáltál egy csipeszt egy kínai ESR-1-re.Hoppá!
https://elektrotanya.com/content/csipesz-esr-teszter-keszitese
Na mindegy, nem méregess semmit, így nem fogsz beégni.
Legjobbakat!
2
Hello lovikiraly !Megint félrevezeted a kollegákat ! A felsö csak esr mérö egy pic-es saját készitésü ,csak 0,1 ohm a felbontása 2014.-ben készitettem Jó lenne ha te is felmutattnál valamit .Hi
1
Én meg az alsóról beszéltem.
Folyamatosan mellébeszélsz, meghazutolsz kollégákat, akik profi gyári műszerrel megmértek alkatrészeket.Nem kell nekem felmutatnom semmit, hiszen Te egy mérést sem tudsz, a műszereid megléte ellenére.
Gondolom ez valamilyen Német szokás lehet.
2
Első körben egy ugyanolyan kondit kellene megmérni, nem csak hasonlót. Ez a kondi vastag fegyverzettel, vastag dielektrikum, sok menet.
0
Hi!
A hiba ott van elkövetve, hogy az ESR színtisztán ohmos jellegű, és nem függ a ferekitől.
Azért kell a mérő frekit minden kondinál úgy megválasztani, hogy a C -ből adódó impedancia minimális legyen, és a legjobb közelítéssel kapjuk meg az tiszta ohmos tagot.
Azért fontos, hogy az ESR minimális legyen mivel tisztán ohmos így a kondin átfolyó delej, teljesítményt ejt rajta, így melegíti a kondenzátort, a magas ESR miatt.
Ergo az ESR a színtisztán soros ohmos ellenállás értéke egy adott kondinak, ami frekifüggetlen, és azért káros mert a rajta eső hatásos teljesítmény melegíti a kondít.
0
Szia!
Próbaként köss sorba egy induktivitást egy kondenzátorral, és úgy is mérd meg, hogy emelkedik-e az ESR értéke. Mert hiába a kondenzátor miniális impedanciája egy bizonyos freki fölött ott már belép a benne rejlő induktivitás, ami a feltekert fegyverzet miatt adódik.
0
Na ja, ezért hiszed azt, hogy ha növeled az a frekit, nő az ESR, az nem nő, csak a soros induktivitás csalja ESR értékét.
Ezért kell a mérőfrekit ugy választani hogy az Xc-> 0 legyen de a Xl is 0 felé tendáljon, az adott frekin, ekkor kapod meg a legjobb közelítéssel az ESR-t
0
Igen, csak ehhez olyan ESR mérő kell, amin lehet játszani a frekivel. A tárgybéli kínai kütyü viszont erre nem alkalmas, ebből adódóan azt a kondenzátort mérheti ilyen extra magas ESR értékűnek is, és simán félrevezetheti a használóját, generálva egy ilyen hosszú topikot, ahol le lehet vezetni a választás feszültségeit.
0
Hi ! én máskép tapasztaltam. nem vitatkozom .Hi !
2
,
0
Ez nem tapasztalat, ez elektrotechnikai tény.....
0
Bocs hogy közbeszólok.
Felesleges ezen vitázni.
Van aki elvárja hogy "bemondásra" igaza legyen, van aki meg méreget, fotóz, közzétesz,és nem vár el semmit.
Nem vagyunk egyformák, mindenki más lehetőségekkel, műszerezettséggel, habitussal rendelkezik.
A tévedés joga pedig mindenkinek kijár.Nekem is természetesen!
Peace!
Tóni
2
szia:a kínai LCR T4.ről
Bálint
0
Üdv!
új 220nf 275VAC Nippur 10 ESR mérővel 8,9 Ohm.
új 150nF 275VAC 13 Ohm
bontott 330nF 275VAC 6,7 Ohm
0
szia: a PP, PE, MKP, X2 kondenzátorok paramétereit nem ESR mérővel mérjük, ezt többen is írták már
Ilyen kondenzátorok adatlapjain sincs összehasonlítható mértékszám
Az ESR mérőket elektrolit kondenzátorok ESR értékének mérésére használjuk, az adatlapokon általában 250 V feszültségig adnak meg összehasonlító értékeket
Egy adott elektrolit kondenzátor összehasonlító ESR értéke csak a gyártó adatlapján feltüntetett értékkel mérhető össze
Azonos kapacitású elektrolit kondenzátor ESR értéke gyártónként és felhasználási területként eltérő
Bálint
0
Már meg ne haragudj Mester, de miért is nem?
Ha egy PP kondi ESR értékére vagyok kíváncsi, akkor mit mérjek?Vagy úgy gondolod, ez "csak elkók"-nál fontos?
Minden nevesebb gyártó megadja az adatlapokon ezt az értéket is.
Példa, csatolt ábra.
Persze minden gyártó azt ír az adatlapra, amit akar.
Ha meg valami nincs rajt, érdemesebb megmérni.
A D, Q, paramétereket pl.
A "Disszipációs faktor" persze jobban hangzik, de az is az ESR-ből származik.
4
Szia Levi!
Ha ez segít megmértem a WIMA MKP10-es sorozatból 0,22uF 10% + 0,047uF 10% + 0,015uF 10% = 0,2734 uF 1600V- / 650V~ kondenzátorokat párhuzamosan (az ESR értéke elvileg kisebb lesz, mint egy darab 0,27uF-os mérésénél!) a mért ESR értéke 3,5 Ohm. A 15 Ohm szerintem is magas.
Műszer: Creative Electronics ESR Meter, méréshatára 0-100 Ohm, mérési frekvencia 66,2 kHz.
Üdv. oscar
3
Köszönöm neked is az értékes hozzászólást, sokat tanultam tőletek ezekről a kondikról. Eddig nem volt velük dolgom, legalábbis ezekkel a speckó kondikkal. Végül nem lesz megcsinálva a főzőlap, annyiba kerülnének az alkatrészek mint egy másik főzőlap, így nem gazdaságos a javítás. De legalább bővült a tudásom általatok, ezt később biztos tudom kamatoztatni. Meg egyszer köszönöm mindenkinek aki segített!
Levi
0
Szia oscar ! Az elsö soros veszteségel megegyezö ellenálásméröt ugy hivták hogy /elko rester/ amerikai cég hozta forgalomba,a 90´-es évek elején került az EU-ba.A neve késöbb ESR méröre változott.A szilárd dielektrikumú kondikba a soros szort induktivitás - ellenálás értéke hosszú ideig megmarad ,a gyártó álltal megadot értéken, nem változik .Ha változás mégis megjelenne ugy a kondenzátor értéke is megváltozik, egyszerüen mérhetö .A kissebb értékü kondenzátorok Xc értéke meglehet nagyobb mint a veszteségi soros ellenálás, ugy nem ajánlot pl.100khz-es esr mérövel mérni ,esetleg a kiszámitott Xc- értéket kivonni a mért esr értékböl.A nagy értékü kondikat eleinte csak elektrolitba helyezet dielektrikumal tudták létrehozni .Az elektrolit melegre elillan,kiszárad ,kifolyik ,megnöveli az dielektrikum szort soros induktivitását ,a veszteséget .Az esr mérö ezt a veszteséget pl.100khz-en kimutatja akár az áramkörben is,jó vagy nem. Ha a szilárd dielektrikumú kondi mért C értéke megfelel ugy a kondi jó .üdv.Jóska
0
Szia!
Elektrolit kondikat, még alacsony, pár uF kapacitásút sem mérünk 100kHz-en.
A gyártói adatlapokat ha megnézed mindenhol a standard 100Hz, 120Hz, 1kHz mérőfrekvenciát ajánlják, a kapacitásérték függvényében.
Pl:
https://www.chemi-con.co.jp/products/relatedfiles/capacitor/catalog/PXNR...
Nem minden esetben. Most sem.Jelen esetben is megfelelő a kapacitás, mégis HIBÁS a kondenzátor.
270nF X2 kondi ESR értékének a pár tized Ohm, esetleg pár ohm értékűnek szabad lennie.(Mérőfrekvencia függvénye)
Üdv!
Tóni
3
Szia Toni !A Levi müszere két frekvenciával mér felváltva ,egy alacsony frekvenciával a C kapacitást (általában Xc-t mér és kijelzi pF…µF ) és 70…100khz –el az Xc-vel sorosan fellépö nemkivánatos XL és R,vagyis esr-t.A kis frekvencián a mérvadó az Xc értéke-mérése ,az esr ilyen kis frekvencián elhanyagolható kicsi .Pl.100khz-el mérve az esr-t Xc lesz elhanyagolható kicsi de (csak nagyobb C értékeknél !!! )és ilyenkor a vele sorban lévö nemkivánatos XL és R ipedanciáját méred vagyis esr-t.Pontos ESR mérést csak ugy tudsz elvégezni ha a sorosan lévö Xc értéke elhanyagolható kicsi ,külömben összeadódik az esr értékével.Minél kissebb a C kapacitás értéke annál nagyobb az Xc értéke .Ez az Xc érték kiszámitható a méröfrekvencia és a C kapacitás ismeretében.A 0,270µF esr méréskor pl.100khz-el a Levi müszerén a soros veszteséghez hozzáadódik az Xc nagy értéke is 5.8946 Ω .Ezért irtam hogy a meggyözö a C kapacitás mért értéke, mert a szilárd dielektrikumnál a mérvadó szort induktivitás(vesztesség ) megmarad a gyártói szinten.Természetesen lehetnek kivételek ,a C értékben szokot mutatkozni. Üdv.Jóska
0
Mi a mondanivaló?
Azért használunk ESR mérőket,hogy ne keljen számolgatni.
Ennyi erővel kiforrasztgathatnánk mindent, csinálunk neki céláramkört, méregetünk, számolgatunk, aztán vagy oké, vagy nem.2022 van,
van mindenre műszer.....
4
Csak nem mindenkinek.
5
Na persze.
Elektronika.Szakma.
A f..sz nélküli b..szás tipikus esetébe ne fussunk bele.
Megfelelő műszerezettség nélkül fölösleges feltételezésekbe belemenni.
Más dolog a bő lére eresztett semmitmondó hozzászólás, meg más egy műszeres mérés, és annak közzététele.
Erről ennyit.
5
Szia!
Ez így féligazság.
Ha nem tudja ez ember fia, hogy amit mérni szeretne az miből származik, akkor azt sem fogja tudni eldönteni,
hogy a műszerezettsége alkalmas-e az adott méréshez.
Iskolapéldája ennek a szkópok sávszélessége, meg mintavételezési képessége, de említhetném a DMM-ek Trure RMS funkcióját is.
KN
1
Szóval akkor jó a kondi, vagy nem?
Mert most páran hasracsapva azt mondják:"szerintem jó".
Páran meg méréseket végezve hasonló kondikkal azt hogy nem jó.
Persze az lenne a tökéletes, ha profi műszerrel megmérné a topicnyitó a kondikat, több frekvencián, esetleg feszültségen.
De ugye nem mindenkinek van műszere, mint tudjuk.
Van akinek meg hiába van, nem ér semmit.
By the way, valaki szerint meg az elkó az új PP kondi.(Szerintem építeni kellene valami konditesztert, ACS712 mindenképp legyen benne.)
Vagy valami ilyesmi.
3
Szia!
Miképp te sem, én sem tudom megmondani.
Amit írtam, azt inkább kiegészítésnek szántam ahhoz, amit írtál.
Béke!
KN
0
Hi!
Nézzél már rá arra szerencsétlen műszerrel, amivel méri... szerinted lehet vele normális kiértékelhető mérést végezni?
Írta is hogy más, hasonló kondikat megmért vele, és ott is magas ESR értéket kapott....
0
Csak olyan kondikkal van kiugróan magas ESR érték, ami indukciós készülékből lett kiszedve. Egy ugyanolyan értékű/feszültségű "normál" kondi teljesen jó ESR értékeket mutat a műszerrel. Biztos van ennek valami ésszerű magyarázata, csak nem tudom mi. Egy biztos, az hogy itt fikázod a műszert nem visz előre.
0
Hi
Ki fikázza ember??
Vedd már észre, hogy az a műszer alkalmatlan azon tipusú kondik mérésre.....
Ezzel ki van értékelve a mérés...
És ez visz előbbre....
0
Az oké, de szinte mindenkinek ilyen kínai csoda van. Van akinek meg még ilyen sem.
Az viszont beszédes hogy az indukciós lap kondijai 15 ohm, a másik fajta PP amit lemért az meg pár ohm.
Tudom hogy eltérő lehet a dielektrikum, és a kivitel, de akkor is...
Végül is már csak beszélgetünk, mert javítás nem lesz, ahogy olvastam.
Na mindegy, azért ha lesz időm megmérek pár kondit eltérő frekvenciákon,már csak kíváncsiságból...
3
4db 1uF-ost mértem le, ebből 2db 400Vdc, 2db 250Vac feszültségtűrésű.(Méretre is nagyjából azonosak.)
Tételesen:
-1.Wima MKC-4 1uF/400Vdc Bontott!
-2.Philips MMKP 1uF/400Vdc
-3.KEMET MKP 1uF/250Vac
-4.Matsushita 1uF/250Vac X2 Bontott!
A mérés 20V-tal történt, a mérőfrekik 100Hz/1kHz, 10kHz, 100kHz.
Táblázatban a mért értékek mellékelve.
Egy kondinál mértem 1 ohm-nál magasabb értéket.
Kizárólag az ESR érdkelt ez esetben, azt mértem.A kapacitásérték mindegyiknél megfelelő volt.(Bőven a tűréseken belül!)
Lehet hogy Én csinálok rosszul valamit?
4
A sorosan fellépö veszteségel megegyezö ellenálás (esr) a gyártó alltal a kondezátorba van beépitve ,a fegyverzetek kialakitásakor .A fegyverzetek felületének megnövelésekor (pl.tekercselve) nemkivánatos induktivitás is kialakul,ez a kondenzátoral sorosan van(Xc -Ω).Mivel induktiv jellegü ugy a mérö frekvencia növelésével az XL ( Z) Ω (
vagyis esr )növekszik,elentétben a vele sorban lévö Xc kapacitiv reaktanciájával Ω amely csökken.A te táblázatod hibás nem felel meg a valóságal,az esr nö a mérö frekvenciával és nem csökken.Külömben a fényképen nem jelenik meg a mérö frekvencia amely fontos szerepet játszik az esr vagy Z mérésekor.Félrevezeted a kollegákat !
0
Elnézést kérek mindenkitől akit félrevezettem!
A piros szín tetszett, a Wimát mértem 100Hz/1k/10k/100kHz-en.
Ez van, amikor mindenki szembe jön az autópályán.
Figyeljétek a kezem, mert csalok.(In Memoriam Rodolfo.)
3
Most is hibás !Nem esr-t mérsz !A vesztesség (ESR)a mérö frekvencia növekedésével nö nem csökken.Induktiv jelege miatt.A kapacitiv Xc reaktancia vagy Z impedancia az igen csökken a frekvenciával.ESR méréskor az Xc-t le kell csökenteni(rfrekvencia növelésel) elhanyagolható kicsire és csak akkor mérhetsz esr-t külömben a kettö összegét méred..Feljebb már irtam .
0
Igazad van, elnézésed kérem.
Revideálom az álláspontom.
3
Helló!
Rosszul nem csinálod, de ilyen műszer nem sok műhelyben van....
A kínai meg a sufnituning műszerekkel nem tudsz ilyen pontossággal mérni, legalábbis ESR-t nem.(Max saccolásra jók.)
Meg ezek 1u kondik, nem 0,27u. De értem mit szeretnél demonstrálni.
Itt hobbiból javítanak, hobbi szintű műszerekkel, úgy látom Te már ezen túl vagy, szóval felesleges bizonygatnod
a mérésekkel az igazad.Ezek egyértelmű dolgok amiket leírtál.
De Te legalább megpróbálod alátámasztani az állításaid, ez is ritka manapság.
0
Tehát ezzel a műszerrel mérve ki mered jelenteni, egyértelmüen,
hogy jó a kondi, vagy azt, hogy rossz?
0
Nézd, amit itt láttam, az egy kondenzátor mérése magas ESR értékkel, meg utána tök más kondenzátor mérése más műszerrel alacsny ESR-rel. A kérdés egyszerű, az a műszer azon a kondenzátoron valóban magas ESR-t mér, vagy rossz a kondenzátor.
1
Szerintem is-is, a műszerem sem alkalmas ilyen kondik mérésére és a kondik sincsenek a helyzet magaslatán. Egy működő indukciós sütőből próbára kivett kondi is elég magas ESR értéket (kb. 7 ohm) dobott ezzel a műszerrel, egyéb hasonló értékű "sima" nagyfeszültségű kondik pedig teljesen normális értékeket. (pár tized milliohm) Konklúzió, a műszerem nem igazán alkalmas ilyen kondik mérésére, ezért (is) elengedtem a sztorit.
0
Hi!
Egyébként mellesleg a nagy graetz ek jók, a hajtás rendben?
0
Szia leweegee ! ESR méréskor mindég méred az Xc reaktaniát is mivel sorban vannak. Xc a frekvencia növelésével csökken,ezért értékét addig növelik (pl.100khz)amig Xc sokkal kissebb nem lesz mint a sorosan fellépö veszteség a kapacitásban(pl.induktivitás XL és R ellenálás).Ngyfeszültségü elkoknál a nagyobb méret megnöveli a soros induktivitást ,vagyis nagyobb étéket mérsz mint egy kissebb fesz .kondinál Ha az elko értéke kicsi mint a te esedben ugy az Xc értéke nagy .ESR méréskor mind a kettöt méred (Xc+XL+R)mivel sorban vannak .Ezért ki kell számitani az Xc értéket a müszer méröfrekvenciáján és a mert ESR értékböl kell kivonni.Ezért kis értékü nagy feszültségü elkok mindég nagy veszteségi értéket mutattnak. A mellékelt rajzon kiszámitottam az Xc 100khz és 70khz-en mivel nem ismerem a mérömüszeredet.A mért értékböl kivonod az Xc –t és közelebb leszel az ESR –hez.Szerintem jók az elkok .üdv.Joska
4
Köszönöm neked is a választ. Sajnos nem tudom hány kHz-én mér a műszer egy mezei RLC mérő az aliról. Elkóknál jól bevállt de ezeknél a kondiknál valamiért ilyen fura értéket mutat, és nem tudtam miért. Van itt hasonló kondim ami pl 470nF 630V de annál nincsenek ilyen magas értékek, szóval rendesen nem tudom mi van. Mivel ezek indukciós főzőlapban vannak gyanítom valami speckó kondik. Megpróbálok egy működő lapból kiszedni egy mérés erejéig kondit, akkor kiderül az igazság.
0
Hi!
Amit mér nem is elko, hanem egy X2 hálózati kondi....
0
Szia vadmalacka ! Lényegtelen, ha ESR.t akar megtudni kivonja az Xc -t a mért eredmenyböl ,csak ennyi.
1
Te írtad, hogy jók az elkok, ezek nem azok. 50 Hz-en üzemelő hálózati kondik....
2
Nem elkók valóban de nem is 50Hz-én ketyegnek, indukciós fozőlapban vannak sorba a tekercsekkel, valahol 50kHz környékén rezeghetnek.
0
Szia !
Ezek elég jó PP kondik.
Az ESR értékük nem lehet ilyen magas, vagy nem jó frekin méred, vagy hibásak.
https://www.commentreparer.com/doc/26614/MKP-B32669-pdf.pdf
Üdv! Tóni
Estére érek haza, megmérek valami hasonlót, visszajelzek majd.
Elvileg ilyen célra jók a PP kondik, pl:Wima, stb.
5
Köszönöm neked is! Ha meg tudnál mérni egyet hálás lennék. A műszer egy kínai alap esr mérő nem lehet vele frekit variálni és nem is tudom mennyivel mér.
0
Szia!
Igazán nincs mit.
Sajnos 0,27uF-ot nem találtam, ezért a következő kondikat mértem le:
-Wima MKP4 470nF/630V DC
-RIFA 330nF/275Vac X2
-Philips 470nF/275Vac X2
Az értékek a fotókon.Sajnos a műszerem mérőfrekvenciája 10kHz-nél véget ér, a kondikat ezen a frekvencián mértem. Mindegyik ESR értéke pár tized ohm, vagy kisebb.
Mindenki döntse el, hogy a 15 ohm a topicnyitóban mennyire utal hibás kondenzátorra.
Üdv! Tóni
6
Köszönöm! Ilyeneket nekem is hasonlóan mér a műszer, azért is vagyok zavarban, hogy az indukciós főzőlapban lévő kondikra miért dob ekkora esr értéket? Ezek szerint mégis hibásak? Kapacitás viszont a műszer szerint rendben van...
0
Szia! Próbaképpen kondi nélkül mérj meg vele néhány kisebb értékű ohmos ellenállást ESR módban, majd mérj egy rövidzárat. Pontosan kell mutatnia, különben lehet műszerhiba.
0
Köszi a tippet, jó a műszer, legalábbis minden mást rendesen meg tud mérni. Egy nyomógomb van csak rajta, semmit nem lehet állítani, kitalálja milyen alkatrész az és ha kondi akkor mér egy esr-t. Ellenállást pl. egész pontosan mér 1 ohm alatt is, egy Wheatstone-híddal le lett elennőrizve. Ezért a műszer hibát kizárnám.
1
Igen, a kapacitás rendben, látni a fotódon, a nyitóban.De ez csak egy paraméter a sok közül.
De azt vedd figyelembe, hogy egy RF körben vannak, egy tekerccsel sorosan, kapják az ívet rendesen.
A 15 ohm ESR érték hibára utal, nagyon magas érték ez, ilyen kondiknál.
Biztosra veszem hogy hibásak.
Szigorúan "próbára" tegyél be valamelyik körbe egy 270nF 630Vdc PP kondit, egyből meglátod ha tényleg ez volt a hiba.
5
Igen ezért is paráztam rá, nem szívesen ölném meg az új IBGT-ket, hisz lehet ezek a kondik "ölték" meg őket. Abban se vagyok biztos, hogy ide jó e bármilyen mezei kondenzátor, valami azt súgja ezek "direkt" erre a célra tervezett kondikat igényelnek. Nincs mese túröm a netet és forditózok, jó lenne megmenteni a főzőlapot. Minden esetre köszönöm a tippeket.
0
Amit a vasember írt, PP kondi, tökéletes oda...
1
Ok köszönöm a tippet neked is, kipróbálom, csak nekem az a furcsa, hogy egy értékre és feszültségre egyező PP kondi negyed ekkora. Ennek a méretnek csak van valami oka nem?
0
Két oka lehet .
1, a műszered ugy sz@r, ahogy van, de erről egypár hasonló kondi mérésével meggyőződhetsz
2, k.o. az a 3 kondi.
1
A fizikai méretekre gondoltam. Ezek a kondik 4x akorrák mint egy mezei PP kondi ugyanakkora kapacitás/feszültség esetén.
0
szia: mert nagyobb áramra készültek, vastagabb a fólia és a köztük levő szigetelés
Bálint
0
Akkor csak ugyanilyennel pótolható igaz?
0
szia: 3 db 330nF X2 310 V-os kondit mértem 3 különböző műszerrel közte olyannal is mint a bevezető képen,(LCR-T4) az értékek 2,2-4,1 között szórtak
Bálint
1
Köszönöm, hogy segítesz. Nos más kondikkal ez a műszer nekem is nagyságrendekkel kisebb esr értéket mutat, ezért is vagyok zavarban. De mivel nem volt még dolgom indukciós főzőlappal, nem tudom mennyire speckó kondik ezek? Lehet teljesen normális ez az esr érték, hisz a kapacitása meg rendben van. Egyébként az edényt melegítő tekerccsel van sorba egy egy ilyen kondi. Viszont halott mind a 4 IGBT és nem cserélném addig őket amíg nem tudom, hogy miért haltak meg, lehet pont ezek miatt a kondik miatt...
0
Szia!
Az a kondi vagy a rezonáns hálózatban van, vagy a snubber része.
Az értéke alapján az utóbbi. Mivel nagy lett az esr, így nem látta el a feladatát, kinyírta az igbt-t.
Az oka:
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.infineo...
Semmi spéci nem lesz benne, ahogy írták.
KN
1
Köszönöm neled is a választ. Sorba vannak a 4 tekerccsel, így a rezonáns hálózat részére tippelek. Ok azt már látom, hogy rosszak, de akkor ezek szerint csak ugyan ilyen kialakulására lehet cserélni nem? Adott kapacitás melett 4x akkorra mint egy mezei PP kondi. Nincs mese rendelek az aliról vagy ebay-ről. Nem akarom kockáztatni az IGBT-ket, elég húzós az áruk.
0
szia: ESR-t elektrolit kondenzátoroknál szokták mérni, az adatlapok 250V feszültségig adnak meg értékeket(már amelyik)
Nem elektrolit kondenzátoroknál kapacitást szoktam mérni, kényes helyen lévőn ellenőrzöm az átvezetést analóg ellenállás mérővel
Minden kondenzátort csak gondos kisütés után, kiforrasztva mérek
Bálint
5
Szia!
Az atvezetest-azaz a szivargo aramot- azert inkabb üzemi/nevleges feszen kellene mérni egy aram mérövel!
Kari
2
Köszi az infót, ha tudnám hogy kell hidd el úgy merném. :)
0
Szia!
A kondi nevleges feszültsege ra van irva, pl. azon mersz; akkora DC-t adsz ra (ha nem ismered az üzemi feszt, azaz azt az erteket ami a kapcsolasban rajta van).
Itt ket lehetöseged van:
1; egy sorba kötött aram merövel leolvasod a merhetö aram nagysagat, utana is olvasol, hogy mik az elvarhato értékek-DE IGEN OVATOSAN CSELEKSZEL MERT A NAGY FESZüLTSEG KöNNYEN LEHET ELETVESZELYES IS!
2, A kondival sorba kötsz egy pl 1Kohmos ellenallast, s a rajta esö feszültseget mered-majd Ohm-törvenye meg mondja az erteket...
ESR nérések/mérök:https://www.pa4tim.nl/?p=1728 https://www.pa4tim.nl/?p=3331
Szivargas tesztelö megoldasok-nem csak elkokhoz hasznalhato :-); https://www.pa4tim.nl/?p=1385
Eredmenyest!
Kari
0
Köszi az infókat, értékre jónak tűnnek, akkor nem cserélem. Az átvezetés mérést hogy érted? Mérjem meg simán egy mutatós műszerrel az ellenállásukat? Szakadás akkor ok, ha van mérhető ellenállás az kuka?
0
Analóg multiméterrel sorba kötött pár 100kOhm-os ellenállás és nagyobb feszültségű tápra kapcsolod és megméred mennyi áram megy át rajta. Vagy szigetelésvizsgáló is megteszi.
lényeg hogy pár 100V-on is praktikus tesztelni a nagyobb feszültségen használt kondikat, megfelelnek-e a gyártó specifikációknak. Mert 1-5V-on lehet hogy kiváló, nem vezet át (vagy nem tudjuk mérni olyan pici a szivárgó árama), de ahogy nő a feszültség a gyengébb pontokon megindul az áram és lehet hogy ez a az adott alkalmazásban már pont hibás működést okoz.
Konkrét példa, Wima MKP 10
Szigetelési ellenállás 0,33uF és kisebb kapacitások esetén minimum 1*10^5Ohm, 20°C-on, 100V 1 perc mérési idő mellett.
Ideális kondenzátor sajnos nem létezik...
2
Köszi a tippeket, ezt is kipróbálom. A szigetelésvizsgálót hogy érted? Állítsam 250V-os méréshatárra és mehet a kondi a szigetelésvuzsgáló kapcsaira, vagy itt is kell egy analóg műszer és ellenállás sorba? Bocs a láma kérdésért de eddig nem nagyon kellett foglalkozzak ilyesmivel.
0
Feleslegesen ne dolgozz.
Rosszak a kondik, cseréld őket.
Totál felesleges átvezetést méregetned.
15 ohm az ESR-jük. Tedd a kuka fölé,és engedd el egy pillanatra.
Itt egy táblázat egy USA gyártótól, aki megadta az ESR értékeket az adatlapon:
https://www.ecicaps.com/wp-content/uploads/5mp1-series-metallized-polypr...
Igaz, 1uF-dal indul a kapacitásértékük, de érdemes megnézni, ehhez milyen ESR érték tartozik,(3. oldal a pdf-ben) és milyen áramokat tudnak ezek a kondik.
De mindegy, végül is a Te dolgod mit csinálsz.
5
Hiszek neked, de most kiszedtem próbára egy működő készülékből a kondit, és ez is igen magas esr értéket mutat. Nem okoskodni akarok, csak meggyőződni róla, hogy valóban rosszak, ezért is kértem segítséget tőletek. Jó lenne tudni biztosan, hogy lehet meggyőződni róla, hogy jó a kondi vagy nem, nem 2 forint sajna egy darab, és négy kell.
0
Nem ismerem a műszered, de ha nem vagy biztos a mérésedben, akkor kérj meg valakit aki megméri a saját
műszerével.
Az talán segít a döntésben.
5
Az lesz, megy egyszer köszönöm a segítséget neked is és a többieknek is! :)
0
Hi!
0