You are here

IGBT várható élettartam vajon hány üzemóra?

12 posts / 0 new
Last post
megujulo
megujulo picture

Sziasztok!

A sok sok tanácsra elég mélyen beleástam magam az IGBT-k világába. annak vezérlés, teljesitmény kiaknázás, veszteségcsökkentés, átlövés és egyéb vezérlési kérdések sokaságába szaladtam.

Mostanra kialault egy uj ismeretanyag és olyan információk is elértek hozzám melyek alaposan megdöbbentettek.

Az rendben is lenne hogy az elektronikus félvezetők foyamatosan fejlődnek.
Azonban álmomban sem mertem gondolni hogy eg IGBT vagy gyors CMOS telejsimény QFET élettartama akkor is véges, ha azzal bármilyen óvatosan bánunk.

Az ember azt gondolná, hogy legyártáskor mindent megtesz a gyártó, és a technologia fejlődésbe és nem pedig visszafejlődésbe viszi a világot.

Ok a sok sok összeesküvés elmélet, meg a villanykörte tervezett avulás, satöbbi, nem is ez lenne a lényeges kérdés.

Kettő olyan területtel találkoztam ami meghatározó az IGBT telejsitmény félvezetők életére.

Az egyik maga a rövidzár védelmek, testelési rövidzárlatok és átvezetési szigetelés zárlatokból fakadó meghibásodások.

A másik pedig a müködés és terhelések során fellépő hőtermelésből fakadó jelentős nem lényegtelen élettartalom csökkenés.

Az első esetben nagyon komly müveleti erősitős megoldásokkal lehet védekezni a hatalmas müködési sebesség miatt. Gyakorlatilag egy egy zárlati eset szinte minden esetbn elviszi a meghajtó modulokat is zárlatba, mivel a védelmek sok esetben nem elég gyorsan képesek lereagálni az eseményeket. sajna a IGBT és Qfet-ek gyorsabban kapcsolnak mint egyes védelmi ismert áramkörök, igy bármilyen védelem nem megoldás a üzemi müködés során felléő védelmekhez.esetünkben most nem is a zárlati védelemmel szeretnél foglalkozni.

A második téma viszont érdekességként lerült fel most az oldalra:

Vajon hány szaki tudja vagy ismeri, hogy az IGBT 10 celsius fokal való magasabb höméséklet esetén az élettartalom a felére csökken.
20 fok esetében már a negyedére 40 fok esrtén a 12-ed részére! De vajon nemmyi is lehet a tényleges élettartalom?

De vajon mekkora lehet egy szerkezeti IGBT valódi élettartalma. Megszoktuk hogy egy egy félvezető nem fárad el, igy egy telejsitmény tranzisztor és vagy normál fet estében akár évtizedekről is beszélhetünk.
Ugyanakkor ez már nem igazán mondható el egy IGBT vagy QFET esetében.

A hőtermelés, a hatalmas terhelési áramok a termelt hő pedig a tokban felhasznált anyagokkal, az állandó hömérsékleti hőtágulással belső szerkezeti sérülésekhez (kohéziós erők) vezetnek ami adott esetben egy bizonyos idő multával az IGBT belső fizikális kontaktusi hibájához vezet.

Lásd cikkelt itt.

Kb 4 éve mködtetek szünetmentes tápegységeket, és nem egy alkalommal forult elő hogy azok váratlanul látszólag minden különösebb ok nélkül elgyilkolták magukat.

Sokan kinevettetetk, hogy egyáltalán nincsenek alapismereteim a témában, és egy ilyen projekt meghaladja egy mérnöki csapat több éves fejlesztési munkáit is.

Azért teszem most közkinccsé ezt a témát hogy mások is figyelem középpontba tehesség az adott használat során IGBT áramköri alkalmazások esetében azt a tényt, hogy bármennyire is bánunk óvatosan egy egy gyári kütyüvel, annak meghibásodása az idő mulásával és legfőképp a hömérsékleti ingadozások folyamatai okán előbb utóbb jólétre szenderülnek.

Nos bár nem témába vágó kérdés, de ha egy autó vezérmü szija is tudatosan elfárad, és azt ki kell cserélni 50 - 60 ezer kilométerenként vagy 5 évente, mert az anyaga elfárad.

Akkor vajon ezt miért nem adja meg egyetlen ygártó egyetlen adatlapon sem?

Az esetme azért is érdekes, mivel kezdetektől fogva gyári inverterrel dolgoztam. nem amegszokott párszáz wattos megoldással, hanem egy kicsit magasab telejsitményekkel. sütés főzés, magasnyomású mosó, grillezés, mikrózás, stb. esetében kell a kakakó.

Ezt  feladatot pedig nem lehet ellátni egyszerű modositott hullámformáju négyszögjeles olcsó megoldásokkal.

Az esetemben az energiasürüség is kihatással van a müködtetés során, uganis a nap 24 órájában kell megtalálnom a müködtetéshez szükséges forrásokat és technikai vivmányokat, ugyanakkor a napenergia átlagosan napi 4 órában áll rendelkezésemre.

Szóval , pontosabban a megoldások 4 év alatt kialakultak szépen és jól müködnek, kivéve az IGBT és nagytelejsitményű inverteres CMOS félvezetőt alkalmazó telejsitmény invertereket.

Sok sok hónap telt el mig agyaltam, egyáltalán mely megoldások lennének a legmegfelelőbbek, de mostanában ébredtem rá arra, hogy igazán adott esetben nincs is megoldás gyári készülékek használata során  sem.

És ennek a legfőbb oka magyarázata a müködés során kilépő hőveszteség és az abból fakadó minden meghibásodás forrása.

Gondoljatok bele, hogy nem a világitás vagy egyszerübb konverterekkel vannak a gondok (azokkal sosem voltak, mennek dc 100 tól ac 230 ig szinte minden forrással) Tehát az olyan mint a világitás, a telekommunikáció aze gyszerü dc/dc adapteres ellátások mind mind megoldottak, sosem szállnak el, stabilak és teszik maradéktalanul a dolgukat. DC 120 volts rendszerről is.

 

Nos a gond és probléma a telejsitméyn áramköri rendszerek nem ohmikus fogyasztóra (asinkron motorok, gerjesztett tranzformátorok, szin uszhullámformát igénylő valódi RMS eszközök müködtetése a problémás) Modjuk egyre többet vontam ki, de azért maradtak telejsitmény orientált alkalmazásaim. (Pl miért fogyjon a gáz, főzésre, ha süt a nap és érkezik óránkánt feltöltött akkuk mellett 4KVA vagy 6 KVA (ujabb 4 darab 450wattos cella kerül beüzemelésre májusban)

Azaz pontositva fogalmazok, esetmeben elkerülhetetlen, hogy egy egy IGBT inverter kihasználtsága ne legyen adott esetben akár órákig 100% futási környezetben. ez azért van mert amikor a napsugárzás beéri a cellákat, akkor áll rendelkezésre elegendő energia, mosni főzni, és egyéb nagy telejsitményt igénylő gépek használatára.e általában 11 óától délután 16 óráig lehetséges. (előtte a hegy árnyékol, utánna a fenyves) Tehát napi 5 órás ablakom áll rendelkezésre kiaknázni amegujulo forrásokat (ha nincs felhős idő)

ez viszont egy jelentős hömérsékleti küszübváltozással jár minden egyes alkalommal. Azaz az üzemi hömérsékletek normális esetben mondjuk lagyos müködésre tervezetten (30-40 celsius fok) de essetemben ez eléri és vagy meghaladja akár a 80-100 celsius fokos tokhömérsékelti küszöböt is.

Mivel nem egy alkalommal pusztultak az IGB T-k, ezért nagyon mélyen beleártottam magam a tudásismeret emgismerésébe.
Jelenleg napokat heteket töltöttem számtalan oldallal és informálódással.

A gondom tehát az, hogy bár (akár melyik gyári inverter is) a megoldások stabilak, mégis burkolt az előregedéssel járó meghibásodás.

azaz nem hasznos az, hogy megy az inverter 1 órát 2700 watton (a hütő 75-85 clsius fokos, a IGBT tövében mért hömérséklet pedig akár 15-25 celsius fokkal is több lehet.

ezek peig a következő meghibásodáshoz vezetnek:

1. túlhevülés során az átviteli kapcsoló áramok jelentősen lecsökkennek. az egyre nagyobb terhelés pedig fokozott hőtermeléssel járó lavina effektusba kerülhetnek. Tehát minél melegebb, annál kevesebb áramot tud kapcsolni ami egyre nagyobb hőtermelésbe viszi a tokot.

2. Kohéziós anyagfáradás, az állandó hömérséklet ingadozás miatti kontakthiba, és az ebből fakadó kapcsolási hibák fellépése (összelövés, és zárlati felrobbanás)

Mindenezek a tanulmányok egyértelmüen a következőkre adnak magyarázatot:

Az IGBT fetek élettartalma a hömérsékleti küszöbértékekkel emelkedve egyre rövidebb. a elhasználódás indokoltá tenné adott esetben a IGBT idöközönkénti cseréjét. (DE VAJON MIKOR?)

azaz lehet maga az IGBT még hibátlan, de kb olyan mitha az autonkon 85 ezer kilométerrel hajtjuk az ékszijat. az bármelyik pillanatban megadhatja magát.

Milyen megoldások lehetnek ezen jelenségek lecsökkentésére, elkerülésére?

Növelni kellene a vezérelt fetek darabszámait? Tapasztalataim alapjána  ygártók kb 25% os áramterhelésre méretezik invertereiket. azaz egy 25A névleges primeroldali terhelhetőség esetében legalább 100A nyi fetekkel rakják meg az áramkört.

(A trafós inverteremben is van a 40 voltos körben 3 x 75A egész hidban (12 x 75A)  12 darab Qfet) ( ez gyári 2000VA, de tud kb 1200VA forrón telitet vasmaggal, aminek gyári katalogus adati alapján a trafója legfeljebb 750 VA-es.)

Erről ennyit, mert a gyári jvan megbizható! Vasaló 1000w ohmikus fogyasztó, és a 2000 Va-es nek eladott inverter forr mint a must. Ventillációs hütést utólag szereltem, mert anélkül elszállna a vezérlés 15 per alatt.

aktivabb hütési megoldást találni a tokhömérséklet elvezetésére?

Mvel lehetne a termelödő hőt a leghatékonyabban a  tok magból elvezetve egy bizonyos szint alatt tartani a hütési hömérsékletet?

Az én invertereim esetében az áthag müködési idő jegyzeteim alapján kb 3 és 5 hónap között rendszeresen beállt IGBT pusztulásra ad érthető magyarázatot.

A gyári hütés tehát kicsi és alkalmatlan még axiálventillátor esetében is.

Nagyon nem is férne el, és elektroniusan is ki kellene alakitani a meghajtást megfelelő kiépitéssel.

gondoltam pl a vizhütésre, de ez ujabb egyenlőre ingatal ingoványos talaj lehet, (kondenzáció, korrózió?)

Az igbt-k kirakhatóak lennének egy egységes vezérlő meghajtó tömbre, a meghajtás pedig egyébként megoldható A3120 fényoptikai meghajtóval, igy egy komolyabb hütési rendszer biztositana 30-40 fok alatt tartani  telejsitmény hömérsékleteket. (a melegviz nem utolsó sorban szintén felhasználható lenne, persze nem elég meleg közveteln felhasználásra, de előtárolóban szintén lehetőség csökkenteni a HMV forrás energiaigényeit.

A helyi adottságok esetében milyen hőelvezeéssel leeht kapkulálni:

adott napokon a léghömérséklet árnyékban akár 30-40 fok is lehet. (ez évi 140 nap)  az éjszakai legalacsonyagg téli 12-14 fokos külső. extrém esetben (évi pár nap 8 Celsius) hajnalban .
a vezetékes viz felmelegszik 30-35 fokra a csövekben is napsütésben. (itt nem ássák be a föd alá a vezetékeket. mivel nincs fagy.)

Kérek minden kedves szakit, hogy maradjunk a lehetséges elvi megoldások fejtegetésénél, és minden lehetséges alternativ ötletforrást jó lenne átbeszélni:

A topic célja:

AZ IGBT müködése során fellépő hötermelés és annak káros hatásainak csökkentése elkerülése. Ismeretmegosztás.

Üdvözlettel Attila

 

 

 

Comments
bimre
bimre picture

Szia!
Küldtem üzenetett,teljesen más ügyben.
Bocs az OFF-ért!

0

mosomedve
mosomedve picture

Szevasz!
Köszönöm ezt az érdekes leírást az IGBT-k tulajdonságaival kapcsolatban. Valóban egy elmélkedésre okot adó összefoglalás. Én is agyalok már egy ideje az inverterekről. Van két 12 egységből álló napelem parkom (2x5 kW) amihez van egy EASUN inverterem és egy EASUN 5kW-os akkumulátor pakkom. (Ezt is szeretném majd bővíteni) Valahogy nem igazán akar úgy működni a rendszer, ahogy gondoltam. Az inverter teper mint az állat, a ventilátorok zúgnak ezerrel, még szerencse, hogy a pincében van, és nem nagyon hallatszik fel. Az akkumulátort képes maga az inverter is leszívni, terhelés mellett még hamarabb lemerül az aksi. Ezért gondolkodom egy "saját" inverter kialakításában, ami jobban tudná felhasználni a rendelkezésre álló energiát. Ez a cikk hozzájárul remélem a megfelelő kialakításban.
László

0

agressiv
agressiv picture
*

25A névleges primeroldali terhelhetőség esetében legalább 100A nyi fetekkel rakják meg az áramkört.

Itt most megint nem varázslatról van szó, a doksiban SOA néven grafikon formájában találod a megoldást.

0

megujulo
megujulo picture

ok. tudod most is csak eszem az infokat!

0

agressiv
agressiv picture
*

Csak egy példa.

File csatolás: 

0

Onionshed
Onionshed picture

üdv. Vannak tapasztalataid a ipari (1000£ fölötti árú) IGBT-kel vagy csak a kommerszekkel?

0

balage
balage picture

Helló! Nekem vannak, mivel ipari elektronikát javító cégnél melózom.(megmunkáló gépek, robotok szervóhajtásai főleg) Itt a fenti problémák nem állnak fenn. Az IPM-ekben lévő bonyolult elektronika ezeket kiküszöböli. Többek között mind a 6 IGBT szaturációját külön figyeli, a hőmérsékletet, ami a fault kimenetet 100-110C°-on aktivizálja. De ezt más sok sima IGBT meghajtó IC is tudja pl. HCPL316 , PC929 stb.Az a tapasztalat hogy egy-egy ilyen szervóhajtás akár 10-15 évig is képesek folyamatos üzemre. Ha tönkre is mennek ez általában külső okra vezethető vissza ( pl. motor oldali probléma) Érdekesség képpen itt egy fotó egy 600V 200A-es IPM-ről. Jól látszik benne a 3 ráintegrált  hídmeghajtó,és védelmi elektronika. Mondjuk ez nem 1000£ , csak kb 300Euró.

File csatolás: 

2

megujulo
megujulo picture

szia!
"Az IPM-ekben lévő bonyolult elektronika ezeket kiküszöböli"
Igen ezek az ipari igbt blokkok jól fel vannak vértezve védelmekkel. szükség is van rájuk, hiszen egy általáos motorhiba is azonnal tönkretehetné öket.
a felmelegedés természetesen nem lineáris. azaz gondolom feltételezem van egy elméleti hömérséklet üzemi tartomány. Bár gondolom a cikk alapján felhasznált anyagok alu ráz kerámia stb. nem egyformán tágulnak.

az nem derül ki továbbra sem hogy a sima általános igbt-k esertében mi lehet ez az élettartalom.Az általad mellékelt IGBT blokk látványos és alapos. A klimainvertereket is gondolom hasonló de tokozott chip müködteti.

ahogy tanulgatok egyre több magyarázatot kapok arra, miért is tud normál körülmények között mégiscsak széthullani egy egy véletlenszerünek tünő alkalommal az az óminózus gyári IGBT.

csak eseti példa. amikor egyiket cseréltem csak, a másik rövid időn belül ugyancsak elpusztult, ha az egészet cseréltem elmentek vagy 3-4 hónapot minden gond nélkül. Aztán egyik bekapcsoláskor ismét durr.

Tapasztalataim alapján ha a felvetésen helytálló. a müködésre napi egy két óra folyamatos terhelés használata esetében olyan 3-400 üzemórát takarhat. A maghömérséklet nálam ilyenkor akár a 100-120 celsiust is eléri.

Ma épp rámértem, merthogy müködik a gyári elektronikával kompletten az egész, és eredeti alkatrészekkel.

a 2000 wattos terhelésnél kb fél óra után inzenziv ventillátoros hütés melett is a nagyhütő felül 74 fokos volt a IGBT tok csavartövénél az IGBT fémlapkát lemérve 113 celsius volt.

szerintem ez nagyon sok, de mint mondtam ez már a kiegészitett tranyós, diódás miller lekapcsolós megoldással ennyi. előtte több áramot evett, a hömérséklet is magasabb volt.

de nem elhanyagolható hogy szinte 95%-os a terhelés, ekkor nagyon forró az IGBT.

Ugy 1000-1400 watt körül 50 fokot mértem a fő hütő tetején és 78 fokot a IGBT tokok tövében.

A gyári IGBT-k 40A és 600V treshold 2,5 -5V ciklusidő bekapcs 130 nsec átkapcs idő 34 nanosec kikapcs 145 naosec holtidő 43 nanosec.

Gyári kapuellenállás 31 ohm volt

jelenleg a diódás pozitiv irány 19,8 ohm a negativ irány 4,7 ohm , a miller tranzisztor emmiter ellenállása 8,2 kohm a bázis kondenzátor 22 nanofarad.

 2200 watt esetén kb 10A RMS-el terhelődik a 4 x 40A telejshidas IGBT hid

szinte mindig induláskor adta meg magát. látszólag minden mérhető ok nélkül.

Ha azonban van alapja az anyagfáradásnak akkor hideg állapotban jobban összehuzodnak az anyagok, tehát egy belső áramköri szakadás milyenkor lazán halálra vágja az IGBT teljes hidat.

Ha tányleg 10 fok eltérés is meggyepálja a félvezetőt, akkor vajon hideg állapot (reggelre lehet akár 12 fokos) és totál üzemi max 100 celsius között van vagy 90 fok a müködési ingadozási tartomány.

ha pedig ennyire kényes, akkor érthető ok az anyagfáradásból fakadó pusztulásom. Hiszen nem 10 percet megy évente (mint a szervertermek esetében)
hanem 10 örát naponta, abból is 2-3 órát full terhelésen.

Az tényleg nem mindegy, hogy az inverter müködési ideje mentésre max 5-10 perc vagy megy egész nap.Ráadásul agyári hütést szerintem 15 perces ciklusra tervezték a beépitett axiál ventivel.

Mondjuk a gyári eresztések esetében is lehet érdekes a kérdés. Ha az IGBT enyire érzékeny a kohéziós erőhatásokra. akkor a tömegáruk esetében is jelentkezik ez az állapot.

persze az sem mindegy, hogy egy 40 A IGBT megy max 1-2 A terheléssel, vagy egy kistelejsitmányü gépbe is nagy IGBT-t raktak (eleve nem lesz az forró)

vajon miért árulnak itt a szigeten tucatszámra használt invertereket fillérekért amit ki sem probálhatsz 1000 watt alatt?

(java része modifikált szinusz, ami valszeg alkalmatlan induktiv eszközök meghajtásáras.
És mint 12 meg 24 voltos.

120 voltos verzióban nem is nagyon lehet venni. egyébként néztem a leroyban egy komplett rendszert.

48 voltos akkupack 100 AH +
48 voltos kvázi modositott szinusz inverter 5000W 2600 euro (kombi töltésvezárlővel, auto cellaátkapcsolással 
cellacsatlakozási fesz. 250V 800V között.

solar panel 4,5 kwatt (10 cella ) 850 euro (450V 12,2 A)
install 450 euro (anélkül nincs gari)
plusz tartószerkezet és kábelek aranyban.
olyan 5800-6500 at mondtak kompletten szerelve.

Önfogyasztása 850 watt/24 óra
elgondolkodtató, ha van adott esetben napi 9Ah töltés (kedvezőtlen időjárárás)120 voltos akku részére.

A gari 3 év, rendszeres évi ellenörzés mellett. ami 120 euro/alkalom.

szóval igen lehet venni, csak tudd magfizetni és használni. Az akkupack külön házban van!

Egyébként megengedték hogy belenézzek az inverter dobozba.

Nos mi volt benne szerintetek?

egy kisebb vezérlő panel, persze BGA chipelve
pár nagyméretű induktivitás töltésre kimeneti jelformálásra, (kwattos kategória) többszáz mikrós nagyfesz elektrolit kondikkal.
egy bazi nagy aluhütő (legalább 40 x 35-ös bordázott ventizett hütőfal)
azon kb 8-10 darab IGBT kikaparva, 8 egyenirányitó to220 tokban szintén kikaparva. 2 egyengraetz fámkocka.
3 darab párhuzamosan kapcsolt ei 70-es ferrittrafó (sejtésem hogy ezen fut a inverterhez szükséges DC buszfeszültség)

porbélelt porcelánházas olvadóbiztik, egy nagy 40 A es dc kismegszakitó a betáp oldalon, a kimeneten 25A c karakterisztikás kismegszakitó

A vezérlése is kikapart de felismerhető volt az A3120 gate megjhajtó a tokozás és a pluszsos negativos táphurkok miatt.

szóval semmi extra, semmi különleges, kb hasonló cuccos mint ami jelenleg is van felépitményre robosztusabb hőtése kb 10 szerese az enyémnek.
Ja és nagyon fontos, van rajta egy LcD is (az enyémen ugyanis nincs) USb és Wifi catlakozási lehetőség!

0

Onionshed
Onionshed picture

Tudom, Arra céloztam Megujulonak, hogy ha nem mindig a legolcsóbb megoldást keresné akkor nem szenvedne, de nem akar költeni rá  , csak nem akarta venni a lapot :D.

0

megujulo
megujulo picture

Hát igen!

itt kezdődik a tiszta szinusz sziget inverter! lesd az árát!

ez csak inverter! töltésvezérléssel!

Na jó! ennyit tényleg nem akarok ráforditani.

Tudjuk ez igy látszólag szenvedés.

de kell havi egy két alkalommal nagyobb telejsitmény takaritáshoz, pl a tetőt lemosni sterimoval. Kb 2 óra, de generátorrol az 16 liter olaj. És ha épp nincs használt étolaj akkor az 16 x 1,25euroba kerülhetne.

A főzés kvázi más dolog, oda jó lenne a modositott szinusz is, hisz csak ohmos fözölapok vannak.

A mosásnál kell a 2 gép, meg a száritó kompresszorral. együtt ezek össesen 2400 wattot dobnak.

Ha jól belegondolok összeadnám az eddig ráforditottakat:

solar lapok 10 darab 425w codegon solar mono felezett cellák 1000 euro (4 éve mükszik)
első akkubank (cserélve lett szulfáthalálozás okán 1800euro -400 a hulladák visszatérése. (kb 400 euro/ év!
jelenlegi bank 60Ah 600 euro (4 hónaposak)
a 3 HP inverter, klimajavításért kaptam (persze rosszak voltak, de ugy adták hogy hibátlanok.) Igaz dolgoztam érte, de pénzbe nem kerültek.

a javitáshoz évek alatt felgyülemlett rengeteg botott alkatrész adott, tehát eddig igazán nem sok mindent keleltt ráköltenem anyagilag.

szóval ugy havi 30 euróra jöttem ki a 4 év müködés alatt, (havi 300-500 KVA az átlag felhasznált energia.

de az akku kiválasztás sem volt szerencsés az állandó alultöltöttség miatt.

Azóta természetesen történtek lépések a tekintetben hogy a 12.3 volt tartható legyn a délelőtti töltéskezdetekig.

Nos takarékoság, és fogyasztóforások átkapcsolása lett ar lényegi megoldás DC rendszerben.

Az inverter sem annyira érbevágó jelenleg, mert az egyik HP dolgozik, az 1000 wattos eaton szintén, és külön kaptak a hütők is egy egy saját csak hütőgép motort meghajtó szinuszinvertert lágyinditással sg002 meghajtó modulokkal.

A solarszivatyú is megy dc 300V konverterről, gyakorlatilag, ha nicsn nagyfogyasztóra igény jelenleg akár heteket is el vagyok inverter nélkül.
a lényegi megoldás az állandóan használt kis dolgok egyedi ellátása lett.

Jobb a hatásfok egy hütőmotor esetében ha az invertere csak akkor dolgozik ha a hütő hőkapcsoloja azt felkapcsolja.

De mindez melett hibátlan a  80 éves alternátor is. talán ha egy egy alkalommal kapcsolom fel pár percre, lfél órára havonta, ha nagyon rossz az idő. hogy töltsek az akkubankba áramot.

Lényegiben jelenleg hiba nélkül gurul minden a következő széthullásig, amit kb olyan juniusra számolok.

addig meg akarom oldani a probléma forrásokat.
persze ha tényleg fáradnak az IGBT-k. lehet ha szerencsésebb lenne CMOS power mos fetekkel dolgozni?

egy komoly trafómag, 4-6 kwattra, jó trafótekercselés, megfelelő vezérlés (már adott) az örök darab lehet.

Egyébként mit lehet kezdeni napi 9Ah össztelejsitménynél? Mert ilyen napjaink is előfordulnak. Ha az önfogíyasztás 18Ah/ nap egy inverternek.

Üdv Attila

2

megujulo
megujulo picture

Gyakorlati csak azokkal, amiket beszereltek az inverterekbe.

a készletem párszáz darabos nagy része bontott, induktiv főzőlap elektronikákból. 8-80A és 150-600V közöttiek

Most tanulok, mert enélkül csak szivás az egész.

a legnagyobb gond az hogy DC-n nem lehet nagy áramokat kapcsolni, tüzveszélyes is. és jelentős ivet huznak szépkapcsoláskor.

1

Sponsored links