Üdvözlet minden kedves tanyalakónak!
Vettem egy címben említett oszcilloszkópot hibásan. Az első vizsgálatok után kiderült, hogy a legnagyobb probléma jelenleg a tápegység +100V-os kimenetének hiánya. A tápvonal ezen biztosítéka ki volt égve amikor kinyitottam a gép hátát. Megmértem/kivettem a részleghez tartozó tranzisztorokat, diódákat, minden jónak tűnt valamint lemértem a kimeneti ponton a dc ellenállást itt sem mértem gyanúsan alacsony értéket. A biztosítékot árammérővel helyettesítve bekapcsoltam és szépen 200mA körüli áram folyt kb 5mp-ig utána csattant valami a környéken és természetesen az egekbe szökött az áram.
Újra átmértem mindent, és azt találtam, hogy a kimeneti 2N3055 B-E zárlatos lett. Lekötöttem a két elmenő ágat (itt továbbra sincs kis ellenállás , az egyik ágon 2kohm a másikon 4kohm)
Nézegetve a kapcsolási rajzot és közben méregetve azt találtam, hogy az R9-es ellenállás nincs ohmikus kapcsolatban a kimeneti 100V-al, a többi helyre eljut, ahova kell neki.
Mit javasoltok mit érdemes megvizsgálni még a környéken?
Helló ! Egy kis segítséget kérnék a címben megjelölt gép javításában.
Sikerült kukáznom egy HTSZ TR-0841/R080 típusú műszert. A gép kiválóan működik az RF generátor rész kivételével és ezt szeretném megjavítani. Az RF generátor rész 30-31 MHz, 40-42 MHz, 113 MHz és 298 MHz-en ad ki jeleket, az arcán levő csatornaváltó állásától függetlenül.
Olybá tűnik, mintha a szintézer nem menne, vagy a hangoló varikapok nem kapnának hangoló feszültséget, esetleg valami miatt a gép arcán levő csatornaváltó adatai nem jutnának el a szintézerbe. Akárhogy is, a fentebb megjelölt frekvenciák kivételével a gép nem ad ki RF jelet. Ahol viszont van vivő, ott a kimeneti jel szintje állandó nagy jel, az Attenuatorral változtatható a szintje.
A jó a rosszban talán csak annyi, hogy valami infó csak eljut az RF oszcillátorig, mivel a csatornaváltó minden állásában van valamilyen frekvenciájú kimeneti jel, mindig UGYANAZ, UGYANABBAN a csatornaváltó állásban ! Tehát, pl. a 00-ás csatorna állásban mindig 30,19 MHz a vivő frekvenciája, még ha ég és föld összeér, akkor is.
Minden csatornán szép, egészséges, stabil nagy szintű a kimeneti jel. Nem változik, nem imbolyog, nem lesz máskor ugyanabban a csatorna állásban más értékű.
A 30-31 MHz és a 40-42 MHz-es frekvenciák mellett vannak felharmonikusok csökkenő jelszinttel további frekvenciákon, de a 113 MHz és a 298 MHz-nél nincsenek !
A gép egy EPROM-ból veszi az adatokat az egyes csatornákhoz. Ezek az adatok bemennek gépbe, valószínű valami előosztóba, PLL-be és aztán az EPROM-ból kiolvasott adatok alapján a céláramkör meghatároz valami osztásarányt vagy valami, vagy megy valahova. Az EPROM tartalmát leellenőriztem, az az innen a Tanyáról letölthető gépkönyvben levő tartalommal megegyezik. A biztonság okából magam is beírtam ugyanazokat az adatokat egy file-ba pozícióhelyesen és a file-t beleírtam egy üres EPROM-ba. Azzal az újonnan vésett EPROM-mal is tökugyanúgy viselkedik a műszer. Nincsenek a csatornákon a gépkönyvben megjelölt frekvenciájú RF jelek, csak az a három-négy frekvencia, amit az elején írtam.
Legelőször is, keresek egy tisztességes gépkönyvet (NEM AZT az orosz nyelvűt, ami itt van a Tanyán), ami magyarul vagy legalább angolul tárgyalja a gép működését. Meg szeretném érteni. A gépkönyvben legyenek benne legalább azok az információk, hogy mely pontokon mit kell mérnem. Nagy segítség lenne az is, ha bárki innen a Tanyáról tudna nekem egyébként HASZNÁLHATÓ ötletekkel szolgálni a javítást illetően. A géppel legalább azt szeretném elérni, hogy az RF rész a csatornaváltó állásaitól függően csináljon valamit. Azzal már bentebb leszek a hiba feltárását illetően. Szeretném megjavítani, mert amúgy egy jópofa kis műszernek látszik.
Köszönöm a segítséget. A mellékelt fotón a kérdéses műszer van rajta.
Egy TEL-MES Wheatstone mérőhídban hibás a galvanométer, a hiba az, hogy nem mozdul a mutató.A mutatós műszer egy középállású 120 DA házban lévő 30 ohm belső ellenállású Deprez rendszerű. A mérőhíd még nincs nálam, csak tervezem, hogy megveszem, ezért több infót nem tudok róla. Én próbáltam lengőtekercset javítani mikroszkóp alatt de nem sikerült az injekciós tű túl durva volt hozzá és megsértette a 0,0x mm átmérőjű vezeték szigetelését, meg hát ott van a spirálrugó is, tehát nem vállalkoznék még egyszer ilyen mutatványra. Mi lehet baja egy ilyen műszernek, ha nem mozdul a mutató, mennyire valószínű, hogy szakadt a lengőtekercs. Ki lehet-e váltani valahogy sima 120 DA 100uA-os műszerrel( söntölve 31,92 ohm-mal és valahogy előfeszitve 50uA-el hogy középen álljon(lehet hülyeséget írok, de vállalom),mert az van nekem több is. Ha nem lehet kiváltani és nem lehet javítani, akkor hol lehet szerezni ilyen műszert és kb. mennyibe kerül, a Vaterán nem láttam ilyen műszert. Mellékeltem képet a műszerről.
sziasztok
A minap hozzájutottam egy Isoleka szigetelésvizsgáló müszerhez csak sajnos a kereszttekercsből kilóg vagy két szál és az az alsó spirál rúgó is el van szakadva. Kérdésem annyi lenne csupán , hogy van é olyan valaki aki ezt még meg tudja csinálni vagy dobjam ki a francba?
köszi
sandor