Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

ACTION CL1766.

MONITOR - SERVICE MANUAL
Type: (DJVU)
Size
2.5 MB
Page
3
Category
MONITOR
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar action manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    ACTION CL-1766. CL1766. CL 1766
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant MONITOR forum topics:
IBM P260 crt monitor
Sziasztok! Kérdésem, van-é rajza valakinek a fent említett 21'-os döghöz. Fotós ismerősömé, ragaszkodik hozzá. Az LCD színhűségével nincs megelégedve. Elindul, de nincs nagyfesz, az eltérítőből viszont a képeltérítés jellegzetes kerregése hallik. A panelra szitázott tápok megvannak. Köszi, üdv, kovácsa
Samsung inverter
Sziasztok! Javítok egy Samsung 931BF monitort, ami a szokásos bekapcsolás után 1-2 másodperc azt elfeketedik a kijelező, hibát produkálja. A trafó szekunder oldalán egyik oldalán(trafó kiforrasztva)1k2 ohm másik oldala 0, szerintem ő lesz a hibás. Azt szeretném kérdezni,hogy az én trafomon első sor:TMS91429CT második sor:L 07TM42 B-t ír míg amit találtam a HQ Videonál:első sor:TMS91429CT második sor:M 09TM42A, ez a második sor számít valamit? Segítségeteket előre is köszönöm!
Belinea 10 18 10
Sziasztok! A szóbanforgó monitor bekapcsolásakor függőleges fekete,fehér csíkok jelenkeznek. Kb 10 perc után a csíkok eltünnek de a színes kép jobb oldala kissé zajos mintegy 5 cm-es sávban. A monitort finoman kopogtatva a csíkok ujból visszajönnek majd eltünnek. Víszintes eltérítés vagy panelhiba? Talán másoknak is meggyűlt a baja evvel a monitorral? Köszönöm a segítségetek! Űdv.József
LG Flatron L1710B színes csíkok
Tulajdonképpen az tcom-ra gyanakszom, mivel a kimenetek megvannak 5V, 12V, stab-ok 5V, 3.3V, 2.5V. Sajnos nincs másik kijelzőm amivel kipróbálhatnám. Kérlek erősítsetek meg, hogy valóban tcom hiba lehet. Képeket mellékeltem.
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce