Sziasztok,
lassan 15 éves készülék, megszolgálta már az árát de próbálom életben tartani. Kiszáradt elkó cserén, csatlkozó tisztításon, szívattyú cserén már korábban átesett. A hibajelenség az, hogy nem forog a dob és a program végén nem reteszeli ki az ajtót.
Látszólag mindent "jól" csinál, hibakód nincs, vizet enged, szivattyúz, számolja vissza a program időt, csak éppen a dob nem forog. A program végén sípol, ahogy szokott, de az ajtót nem reteszeli ki. A rejtett nyomógombbal ugyanakkor kioldja az ajtót, az elektromágnes jó, csattan.
Nem mechanikai hiba, kézzel könnyedén forgatható, szíj rendben van. 3 fázisú motor, tekercselés nem szakadt. Inverteres meghajtása van, puffer és graetz rendben, a 3 db félhíd (gondolom IGBT-k lehetnek) elemei nem zárlatosak, multiméterrel mérve semmi rendellenes és "szímmetrikusak" a mérési eredmények.
Hővédelem nincs a motorban, 5 vezeték, 3 a tekercsek delta kapcsolásban, 2 pedig a tachogenerátor kimenet. A legfurább, hogy a vezérlő tudomást sem vesz arról, hogy nem megy a motor, nincs hibakód (legalább is a felhasználó felé), futtatja a beállított mosó programot, mintha minden rendben lenne.
Találkozott már valaki ilyennel vagy hasonlóval ?
Köszönöm,
imedve
Szép estét! Van a cuccban valami hőszabályozó cső, ami hidegen 500 ohm. Én ezt keveslem, bár ki tudja. Ha lánggal jól megmelegítem, akkor felmegy kicsivel 1K fölé. Ez normális, vagy ez lenne a baja? (Belefutottam egyszer egy Bosch mosógépbe ami hasonlókat művelt, egy perc üzem után kiírta, hogy vége a programnak, annak az NTC-je hidegen 500 ohm volt. 5K helyett.
Feltűnt, hogy mostanában több mosógépekkel foglalkozó topik is keletkezett. Ennek kapcsán jutott az eszembe, a még nyáron történt eset az Indesit WISL85X keskeny elöltöltős mosógépünkkel.
A jelenség a következő volt: időnként leállt program közben.
A ledekből az
F08-as hibakód volt leolvasható (kapcsolódó manuálok: http://elektrotanya.com/?q=showresult&what=indesit%20error%20code&kategoria=haztartasi&kat2=all)
Az F08-ra ilyesféle okosságokat lehet találni a manuálokban:
F08 - Fűtési hiba (fűtőbetét testzárlat, vagy vízszintszabályzó kontakthibás, panel bepárásodva, hibás)
F08 - Heater relay cannot be activated (fűtés relé nem kapcsol)
F08 - Heater relay stuck (fűtés relé beragadt)
Miután 2x ilyesféleképpen leállt -az 5-6 mosásból- álltam neki utánanézni a dolognak.
Sajnos azt nem tudtam, hogy pontosan melyik fázisban is állt meg a program (nem ültem mellette).
Általában szeretek az egyszerűbbtől a bonyolultabb felé haladni (hogy ez praktikusság-e, vagy csak szimplán lustaság, döntse el ki-ki maga), ezért nem álltam neki egyből szétborítani a gépet és ellenőrizni a fűtőszálat, annak reléjét, a vízszintszabályozót, a panelt, etc..., hanem leültem gondolkodni... gondolj-gondolj-gondolj... (persze egy csupor "mézet" magamhoz véve ;) )
A panel párásodását hamar elvetettem. Szerintem, jobbára csak városi legenda (urban legend) lehet, hasonlóan, mint pl. a calgon...
A fűtéssel nem tudtam mit kezdeni, ahhoz borítani kell a gépet.
De a vízszintszabályozás felkeltette az érdeklődésemet, mégpedig azért mert mi van, ha nem annak az érzékelője szart be, ha nem egyszerűen csak azért tilt le a program, mert x idő alatt sem képes elérni az elvárt vízszintet a gép? (én elképzelhetőnek tartom, hogy raktak timeout-okat a programszakaszokba -én tennék-)
A köv. kérdés:
ha így van, akkor miért nem érheti el a megadott idő alatt a vízszintet?
Válasz: nincs elegendő víznyomás a vízhálózatban. De volt.
Válasz2: eldugult, leszűkült, megtört a cső. Nem.
Megoldás: nem maga a cső, hanem a vízbetápnál a vízszűrő betét volt a kelleténél jobban eltömődve rozsdás fémreszelékkel, szutyokkal.
Kitakarítva azóta is (már 2-3 hónapja) probléma nélkül megy a gép!
A gép egyébként még
szaki-szűz és 7 éves, kb. 2 évvel ezelőtt takarítottam ki utoljára ezt a szűrőt, karbantartás végett. Akkor nem volt ennyire szennyezett. Feltehetőleg az elmúlt 2 évben volt 1-2 csőtörés, javítás a hálózatban és szépen behordta a szutykot.
Tanulság, és amiért ezt a történetet leírtam: Nem kell mindjárt nekiesni mindennek, nyugalom, a hosszú élet t(r)itka.
Másrészt elnézést kérek a háztartásis-szakemberektől, amennyiben nekik ez egy triviális checkpoint, és az elsők között van ennek ellenőrzése, de a neten a fórumokon erről pl. sehol nem olvastam, ezért is gondoltam, hogy megosztom másokkal is az infót.
ui: sajnos a magáról a szűrőről nincs most képem, nem fotóztam le és most hirtelen a neten sem leltem. A későbbiekben ha megint takarítom majd frissítem a topikot vele...
Mikinek köszönhetően itt egy kép a -még a helyén lévő- vízbeengedő-szelep környezetéről:
...és íme itt van testközelből is a hunyó:
Ami azt illeti, valószínűleg ő sem lesz soha a patyolat évének reklámarca. :)
Sziasztok ! Vizkövezni és anódrudat fogok cserélni egy 10 éves 80 literes Ariston gázbojleren. Még nem jártam a bojlernél és Aristonból még nem szedtem ki.Kérem szépen, ha valaki tudja, ossza meg velem: 1./ milyen átmérőjü anódrud megy bele maximálisan a kicsavart tartója menetes nyílásán? 2./ Eredetileg milyen hosszu a benne levő anódrud? 3./ jól gondolom-e , hogy - hasonlóan a Qudrigához- az anódrud végéből M6-os szár áll ki, amely a régi kicsavarása után a tartócsavarba csavarodik majd bele? Leesztergáltatnék egy nálam elfekvőben levő, Hajdu-bojlerbe eladott kb. 25 centis anódrudat, ha jó lenne. Nagyon szépen köszönöm iránymutatásotokat !! Egy fénykép a bojlerről....