Sziasztok!
Az lenne a kérdésem,hogy van nálam egy Philips 660-as lemezjátszó egybeépitett végfokkal!
Elszált az egyik oldalon a végrranzisztor pár AD161/AD162,mivel nincsen ilyen tranzisztor párom,a kérdésem az az lenne,hogy helyettesíthető valamilyen más komplementer párral ami szilicium tranzisztorokbol áll?
Sziasztok!
Van ez a címben említett szerkezetem aminek az a baja, hogy nem reagál mindegyik gomb megnyomására. Tulajdonképpen az 5 gömbra lehet egy egy rádióállomást beállítani és azok közül nem működik 4. A ki be kapcsoló és a hangoló gombok működnek így lehet épp használni de nehézkes.
Szétszedtem már mert egyik ismerősöm aki ilyesmiket javít azt mondta hogy azok a gumik elkoszolódnak elzsírosodnek le kell róla égetni cinezővel a koszt.
Én próbálkoztam ezzel de nem vezetett eredményre. Van e valami ötletetek ennek a javítására.
Találtam egy képet egy ilyenről a neten.
http://www.sunsoft.nazwa.pl/Allegro/WalkmanBig.jpg
Ha lesz valami ötlet akkor újra szétszedem és csnálok róla képet he kell. Ha más lenne a baja akkor lehet hogy hegyom így ahogy van mert smdket nem tudok forrasztgatni nincs hozzá való szerszámom se.
Köszönöm.
Sziasztok. Van nekem ez a Philips erositom, ami sajnos sokkal rosszabb allapotban kerult hozzam, mint amire szamitottam. Mar egy marek alkatreszt kitermeltem belole, es meg lehet, hogy nincs vege. A D801-es diodahidban 2 dioda megszakadt ugy, hogy csak egyutas egyeniranyitas maradt. A vezerlo ic-k (upc1270H) taplabain levo 10 ohmos ellenallasok szakadtak - 4drb. A egyik vezerlo ic kimenete es a vegtranzisztor bazisa kozott levo 10 ohmos ellenallas szakadt. Egy masikat potoltak 5w-os peldannyal. Az egyik csatorna eredeti emiter-ellenallasai (2x0.1R) is 2 drb 5w-os peldannyal voltak potolva. Mind a 4 vegtranzisztor ki lett cserelve, az egyik csatornaban 2SA/2SC paros van, a masik csatornaban BD249C/BD250C, ezek meresre jok. Szakadt meg a +36V-os stabilizator kimeneten a soros 10ohmos ellenallas. 2 kerdesem van: 1. a fentiek fenyeben van-e eselyem arra, hogy a vezerlo ic-k megusztak a nagy kalandot, vagy belepusztultak? Ez nagyon nem mindegy, 2 ilyen ic tobbe kerul, mint amenyit az erositoert fizettem. 2. emiter ellenallasnak 2x0.1R szamomra nem beszerezheto realis aron, 2 darabbol osszetakolva nem nez ki tul jol es a masik csatornat is modositanom kellene. A 2x0.22R mar baratibb ertek, de a vedelem mar kevesebb mint fele teljesitmenynel lekapcsolna. abban kernek segitseget, hogy a vedelem melyik ellenallasait kellene modositani a 2x0.22R hasznalata esten, (pl R723 es 724) es milyen ertekre? Elore is koszonom. Udv.
Sziasztok!
Sok-sok évvel ezelőtt egy csere ügylet keretében hozzájutottam egy leharcolt állapotú AK706a jelű keverő-előerősítőhöz. Az rögtön látszódott, hogy nem lesz belőle múzeumi darab, ezért a második életét basszusgitár előerősítőként képzeltem el neki -saját célra.
Ennek előerősítőnek a koncepciója azért érdekes, mert pont olyan a felépítése, mint egy "rendes" nagy csöves erősítőnek, csak ez éppen pici: trafós kimenet, ellenütemű vég stb.
Némileg átalakítottam a készüléket az eredetihez képest (azért itt szögezném le, hogy olyan változtatást nem végeztem rajta, amit ne lehetne bármikor visszacsinálni, pl nem fúrtam lyukakat a vázba, még csak át se festettem, és minden "leeső" eredeti alkatrészét félretettem):
- E1, E2, E3 csöveket eltávolítottam.
- Egy "nagy jelű" bemenet van, E4 pozícióban EF86-ot eltávolítottam és helyette egy fél 6N2P van bekötve (39k anód ellenállással). E5 helyére 6N2P-EV került (fűtés átalakítással a NYÁK-on).
- Az eredeti hangszínszabályzót egy általam már korábban is használt -amerikai- kapcsolásra cseréltem.
- Mivel az általános erősítés még így is túl nagy volt, ezért az összes katód hidegítő kondenzátort kivettem, R32-t kb. kétszeresre növeltem.
- Beépítettem egy IC-s fejhallgató erősítőt, ami sztereo vonal bemenettel is rendelkezik, ehhez hozzákeverhető a gitár felerősített jele.
Sokáig használtam így, de nem volt tökéletes, zajos és brummos is volt.
Elhatároztam, hogy a lehető legtöbbet szeretném ebből most kihozni.
A zajosság nagy részét az eredeti REMIX NRK szén tömb ellenállások fém rétegre cserélése lekaszálta.
A brummon a fejhallgató erősítő földelésének átvariálásával kis mértékben tudtam javítani, de úgy tűnik, hogy a legnagyobb rész a (többé-kevésbé) eredeti csöves kapcsolásból jön.
A táp puffer kondenzátorok még eredetiek (1967-ből), látszólag köszönik szépen jól vannak, mérve a hullámosság nem nagy az A ponton: max 1Vpp volt, de biztos, ami biztos alapon az eredeti kondenzátorral párhuzamosan kötöttem egy 220uF-os új kondenzátort is, szubjektíve egy picit javult a helyzet a fejhallgató kimeneten.
A brumm a tesztek alapján földelési problémára vezethető vissza, mert az anód feszültség AC részét lekapcsolva a brumm azonnal megszűnik, csak így nem lehet sokáig használni... :)
Ami még érdekes, hogy a zaj forrását próbáltam a csöves fokozatok szerint is szétválasztani:
- E4 eltávolítása nem befolyásolja a brummot.
- E5 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
- E6 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
E6 (ECC82) cső még eredeti(?) volt a készülékben, az anódon levő pici lyukakon benézve lehetett látni, hogy a rács körül (szép) kékes derengés van, gondoltam ideje kicserélni, ami valóban javított a brummon.
E4-E5 csöveket viszont én újként raktam bele és max pár 100 üzemóra lehetett bennük, a csere itt nem változtatott. De az kiderült, hogy a jelenlegi (javított) felállásban E4 és E6 brummot nem "termel", azt az E5 fokozat hozza be.
A gépben van földelési csillagpont, de a csövek pl NYÁK lemezen vannak, a legtöbb vezeték kábelkorbácsban van és viszonylag kevés színt használtak ezért a pontos földelési sémát nem könnyű visszafejteni.
Amit próbáltam még, hogy E5 katód ellenállásait nem a NYÁK föld pontjára kötöttem, hanem a csillag pontra, de ez inkább csak rontott a helyzeten.
Természetesen próbáltam a fűtést is labortápról (független, DC) helyettesíteni, de ez sem változtatott semmin érdemben.
Kezdek kifogyni az ötletekből, hogy mit érdemes (illetve hogyan) kipróbálni?
Minden segítő tanácsot szívesen fogadok.