üdv: címbeli fapados dig.tolómérő időnként 5 mm-rel többet mutat a valós értéknél.
Szétszedve tiszta volt, semmi forgács vagy por nem volt.
Új elem van benne(CR2032, 3,08V)másfél év után cseréltem.
Ráadásul hamar kikapcsol, 2-3 perc(ez nem jegyzi meg a bekapcsolás előtti értéket)
Javításhoz van valakinek ötlete?
A jobb felső sarokban egy lepattintható fül alatt van egy négyes csatlakozósáv mérésadat feldolgozáshoz, ez csak erre a feladatra használható?
Bálint
Kedves Kollégák!
E jószág a sajátom.Kb két hete használtam, veszem elő aztán előbb az
egyik sugár,majd a másik is eltünt.Olyan mint amikor egyenfesz kerül a
függőleges eltérítőre. Az elektronsugár fönt van a holdon :-(((
Valószínüleg itt is ez a gond.Az egyik végtranyó/fet?/ munkaellenállása
hideg,de a tranzisztorok jók,megcseréltem őket.Ez még a teljesen
tranzisztoros darab,békebeli.
Esetleg rajza lenne valakinek?
Köszi,üdv,kovácsa
Első hozzászólás, ezért akkor egy "szép napot, jó egészséget mindenkinek" köszöntéssel indítok.
Végigbogarásztam - soronként - a "Műszerek" szekciót, de nem találtam hasonló témát (valaki kérem homályosítson fel, hol találom a "keresés" funkciót :oops: !), ezért indítottam egy újat.
A sok szofisztikált készülék közé most beóvatlankodnék egy közönséges ampermérővel. Ez egy régi bakelit házas készülék, címben szereplő lengőtekercses alapműszerrel, 0,5% osztálypontossággal, tükrös számlappal, hordfüllel, stb. A műszert valaki gyakorlatilag már kidobásra ítélte, ezért gombokért megszereztem, hogy majd szépen rendbehozom. Törve, sérülve nem volt, de nem mért semmit.
Négy csatlakozó van rajta, balról jobbra : "1A" "5A" "10A" "+". A "+" jelből gondolom, hogy egyenáram mérésére való, mert a számlapon nincs más ezirányú utalás a nagy "A" betűn és a Deprez műszer jelén kívül, és kinyitva a készüléket nem találtam benne egyenirányító eszközt. A belseje amúgy teljesen gyárinak illetve eredetinek néz ki, semmi gányolást, újraforrasztást nem látok benne.
A söntök illetve a belső vezetékezés hibátlan, valamint az alapműszer is az, az előtét lekötése után ki tudtam mérni egy megfelelő áramkörben.
Most jön a dilemmám, ami miatt ez a téma keletkezett: az alapműszert a bemenetről galvanikusan leválasztja egy kis induktivitás. Ez egy kis spulni, rajta két tekerccsel, mintha egy kis trafó lenne, mert a primer körben van a sönt, a szekunderben az alapműszer. A spulni talpán az áll, hogy 11 mH. A tekercsei ohmosan jók, nem szakadtak. Emlékeim szerint egyenáramú körben az induktivitás mezei ellenállásként funkcionál, a transzformátor meg ugye nem transzformál. Akkor minek oda az az induktivitás/trafó, és hogyan fog ez nekem egyenáramot mérni :roll: ?
Biztos benézek valamit, de akárhogy töröm a fejem és próbálom a régen tanultakat felidézni, nem jövök rá a nyitjára. Pedig esztétikaliag már majdnem hibátlan, még a kicsit bemattult tükörrel kell foglalkoznom. Szép műszer, pontos, én amúgy is kedvelem a régi mutatósokat, mert nem ugrabugrálnak rajta a tizedesek (meg az egész vezérkar, a századosok, ezredesek, stb.), szóval szeretném újra üzembe állítani.
Kérem segítsetek.
Keresem a TR1669-es műszer rajzát. Az interneten sehol nem lelem.
Ha valaki találkozott vele, megköszöném, ha megosztaná velem.
Tisztelettel:Gyula