Üdv mindenkinek!
Nemrégiben hozzájutottam a a fenti névvel ellátott szkóphoz.
De sajnos a függőleges eltérítésével gondok vannak. A kalibráló jelet,ami természetesen másik szkóppal ellenőrzésre került és ami 1Vpp amlitúdójú azt sajna csupán 0.7Vpp-ként jeleníti meg.
Megkísérelném megjavítani de nem találtam kapcsolási rajzot. Ha valaki rendelkezne vele kérem ossza meg velem,és szivesen vennék néhány jó tanácsot.
Előre is köszönöm.
Üdvözlet
Kedves Hozzáértők!
Speciális tudásanyagra lenne szükségem!
https://elektrotanya.com/goerz_unigor_6e_full_sch.pdf/download.html
Ezt az anyagot én tettem fel. Ez helyesen tartalmazza az alkatrész pozíciókat és az értékeket is.
Szeretném megérteni a mérőerősítőjének a működését.
Valami különleges, kapcsolt fokozat.
Hiába túrom a netet, nem találok semmit ennek a működéséről.
A hiba jelenség az, hogy váltó feszültséget és áramot tökéletesen mér. Ellenben bármit, ami egyen, azt nem.
Már ott kezdődik, hogy ha +ba kapcsolom a tolókapcsolót, akkor össze-vissza lengedezik a mutató, majd beáll, de nem 0-ra, hanem kitér mínuszba és időnként remeg is. Ha mínuszba, akkor meg egy bizonyos pozícióban kileng plusz irányban és ott áll Bármelyik méréshatárban.
Ellenállás/kapacitás mérésnél nem lehet végtelen/0 poziba állítani, szinte semmit nem mozdul a mutató a poti állításakor.
Ha DC feszültséget mérek vele, akkor +-ban kevesebbet, mínuszban többet mutat.
Az oszcillátor (205Hz) tökéletesen működik. Szkóppal ellenőriztem.
Amit látok, hogy AC mérésnél nem használja az oszcillátort a mérőerősítő ki/bemenetének kapcsolgatására. Ellenben más úton kerül a mérőerösítő jele az alapműszerre. Azt hiszem ott történik az egyenirányítása. Mivel nem értem ezt a kapcsolt fokozatot, nem látom át, hogy a DC mérésekor hol történik az egyenirányítás, már ha van egyáltalán...
A kontakt hibák kijavításán túl vagyok. A tantál kondenzátorokat (3x100UF, 2x47uF és 1x 100uF) kicseréltem (elég magas volt a szivárgási áramuk).
Ez a hiba előtte is megvolt, és ezek után is megmaradt.
Szeretném, ha valaki elmagyarázná, hogyan működik ez a rendszer. Különben hiába mérek akármit, nem fogom tudni értelmezni.
Azt sem látom át, hogy egyes potméterek milyen szerepet töltenek be a mérőműben.
Köszönöm!
Gábor
Konkrétan előttem az alábbi feliratúak vannak: LCO-5CS, LCO-4CS, F6-1/A és LIM-2. Valószínűleg a feliratok a funkcióra utalhatnak de mivel van 6-10 kivezetésük, így elég nehéz beazonosítani őkat. A 70-es 80-as években a HTSZ a műszereit és egyéb gyártmámyait ilyen kis emeletes NYÁK-okat tartalmazó dobozkákból építette fel. Ha nagyon keresgélek, valószínűleg még más típusokat is találok. Jól jönne ezekről némi pontosabb információ.
A következő problémám megoldásához kérném a segítségeteket.
Hozzájutottam egy fent nevezett típusú LCR mérőhöz. Szétszedve, hibásnak kaptam.Csak akkor működött ha erőteljesen összenyomták. A kijelzőrésze az működik, de a méréshatárváltó panelfelöli érintkezónek a helyzetét nem sikerül megállapítanom.A kapcsolótárcsa alsó és felső felén is vannak érintkezők.
Összesen 11db lemez volt a zacskóban. A felső sorhoz a google a barátom volt, találtam képet az érintkezők helyzetéről. 5db kell felülre, marad még 6db(?) alulra és számtalan lehetőség.
Ennek a megfejtésében kérnék segítséget.
Köszönöm
P.G.