Sziasztok!
A fent nevezett erősítő javításában szeretnék segítséget kérni. Az gép működik, munkapontok beállítva, stb, annyi a gond, hogy feltekert hangerőnél eléggé búg. Ha letekerem akkor teljesen megszűnik. Próbáltam hangerő poti helyett 100k rácslevzetőt betenni és arra adni bemenetet, ugyanazt produkálja mint feltekert hangerővel.
Próbáltam kondit is tenni a bemenetre de nincs semmi hatása.
(A szimmetrizáló trafó nincs bekötve, mellékletbe csatolom, hogy oldottam meg az asszimetrikus bemenetet)
Ekkor, hogy leszakaszoljam, az első ecc83 második csőfele után levő 100nF os kicsatolókondit lekötöttem és teljesen megszűnt a bugás. A kérdésem tehát, hogy az első cső környékén mi okozhatja ezt a zajt, ami rövidre zárt bemenetnél szűnik csak meg?
Csatolom az erősítő kapcsolási rajzát is.
Segítségeket előre is köszönöm!
Sziasztok!
Évekkel ezelőtt hozzájutottam két darab címben említett végfokpanelhez, eredetileg a HEC45 stúdió monitorokban használták ezeket. Kapcsolástechnikája "modern", akár egész jó hangú erősítő lehet.
Amikor megkaptam ezeket a panelokat, akkor hibásak voltak, egyenként egy maroknyi alkatrészt cseréltem bennük, főként kimeneti fokozatban voltak elégett ellenállások, stb.
Évekig pihent a projekt de most megint előszedtem mert megépítettem hozzá a tápegységet (+/-47V és +/-35V is kell neki).
Az első tapasztalat az, hogy mindkét modul kb. egyformán gerjed.
Az egyszerűség kedvéért csatoltam a kapcsolási rajzot.
Amennyire meg lehet ítélni a bemeneti részen és a feszültségerősítő fokozatban az alkatrészek eredetiek.
A kapcsolás első ránézésre kétségtelenül bonyolultnak tűnik, de műszaki szempontból igen okosan kitalált áramkör.
Több dologgal is kísérleteztem eddig de nem sok sikerrel:
Alap helyzetben a gerjedés kb. 200kHz-en van néhány Vpp amplitúdóval.
- A kimeneti tranzisztorokat kivettem. Mivel a kimenő fokozat kompozit-darlington ezért a 2N3055 és BDX18 nélkül is működhet (terhelés nélkül), de a gerjedés nem változott.
- A kimeneti fokozatot tovább egyszerűsítettem: T15 és T17 (T16 és T18) között szétválasztottam a kimenetet T15-T16 lett az új "kimenet", R44-et ketté osztottam és a visszacsatolást a közepére kötöttem át. Így ugyan a gerjedés frekvenciája kb 100kHz-re csökkent, de ettől nem lettem sokkal boldogabb.
- Játszottam a tápfeszültségek hidegítésével (kondenzátorok cseréje + kondenzátorok hozzáadása) és a földelési séma változtatásával, eredmény nélkül.
- Ha az invertáló és a nem invertáló bemenetet összezárom a gerjedés megszűnik (ez mondjuk nem annyira meglepő).
Kissé tanácstalan vagyok hogyan tovább...
Lehetne játszani a visszacsatolás kompenzációs tagjával (kivenni), illetve a differenciál erősítő munkaellenállásának a kompenzációs tagjával is, de egyelőre azon az állásponton vagyok, hogy mivel ez egy gyári panel ezért feltehetően valaha működött, tehát nem a kapcsolás megváltoztatásának kellene a megoldásnak lennie.
Sziasztok!!
Van valakine rajza ?
nem is tudom honnan kezdjem,nehezebb javitani mint egy TV-et,STBy nem mukodik,a digital gombok :TUNER,AUX,CD,CASETOFON,le van blokalva, csak a CD-en van kigyulva a piros led.A CD-rom eject gombja mukodik,a casetofon mindegyik gombja mukodik azok is digitalisak.
HANG NINCS.
koszonom
Sziasztok!
EAG AV760C csöves erősítőben milyen szerepe van a végcsövek előtti kis trafónak?
Estleg kihagyható a kapcsolásból?
Köszönettel:Csaba