Tisztelt Kollégák és Fórumtársak!
A hétvégén gondoltam egyet, nosztalgiázni volt kedvem ilyenkor előveszem gyűjteményem egy egy darabját aztán játszadozom vele egy kicsit. Most magnózni lett kedvem, mi tagadás engem lenyűgöznek ezek a masinák; az orsók forgása és ahogy a szalag susog a mechanikával - szeretem nézni és hallgatni....
Mi tagadás, rittkán kapcsolom be készülékeimet, inkább a polcon pihennek és néha letörölgetem a port róluk... Mint ahogy hallottam nem tesz nekik jót ha sokat állnak, de tetszik vagy nem tetszik időm a hobbymra sajnos erősen korlátozott. Aztán a szerveren otthon annyi zene van amit valószínüleg a hátralévő életemben - sose tudok végig hallgatni.
Most hétvégén azonban volt egy kis időm játszadozni és befűztem találomra egy szalagot, gondoltam készítek felvételt is vele. Itt kezdődtek a problémák. Az volt a jelenség, hogy a felvételre kapcsolva a készüléket látszólag minden rendben volt, a műszerek jelezték a felvétel szintjét, lámpák rendben világítottak, látszólag minden oké... Majd eltelt úgy 15 perc és azt vettem észre, hogy a jobb csatornán a jel szintje egyre csökken aztán a VU méter mutatója meg se mozdul míg a bal oldal működött megfelően.
A készüléken - mint tudjuk 3 fejes - lehetséges ellenőrizni a felvétel közben azonnal, mi a helyzet a szalagon. A monitor kapcsolót átkapcsolva LINE módba szólt rendben minden, de vissza kapcsolva Tape módba csak a bal csatorna szólt.... :-(
A törlés működik a régi felvételt letörölte. A lejátszás is jó, más szalaggal is próbáltam és a felvételeket megfelelően szólaltatja meg.
Kérdésem volna hozzátok hol érdemes elkezdeni a hibakeresést? Minden ötletet szívesen fogadok. Annyit tudni kell még, hogy készüléket kb. másfél éve szétszedtem és minden csatlakozót, potenciómétert, üzemmódkapcsolót kitisztítottam és ahol szükséges volt cseréltem.
A szervízkönyvet már le is töltöttem, de egy gyakorlatias tanács sokat segíthet amit előre is köszönök!
Sziasztok! Ujra megtaláltak egy kapcsolóüzemű tápos motyóval most egy hifivel .
Segítséget kérek újfent , ebbe is bele kell tanulni :)
Átmértem a diódákat , működnek , ellenállások is jó értékűek , opto üzemel ha megkapja a kör végén a 12V mérési feszültséget , az elkók rendben vannak mindkettő kapacitása és esr je megfelelő.
Itt megtaláltam a rajzát , jó hozzá.
http://elektrotanya.com/lg_lm-m1040_sm_1.pdf/download.html
Itt a kép a panelröl.
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/381936_218308231581353_100002065321960_476280_554298308_n.jpg
A tápbol a vezérlő IC ami egyben a fet is intézi a táp hajtását.
Hello! Van a címben szereplő hangfal párom ( https://luxpro.ua/files/DX-2522.pdf ) egy Omintronic P-2000 erősítővel meghajtva, tehát minden "optimális" meghajtás szempontjából, viszont nemrég azt vettem észre, hogy az egyik hangfalban van ugyan mély, de sokkal kevesebb. Diktafonnal tudtam csak mérni, 10cm-ről a mély sugárzó előtt a jó falon túlvezérlést jelez, míg a rossz esetében -3dB és 0 között mozog, tehát legalább 3dB eltérés van ekkora (halk beszéd) hangerőnél. Az erősítő nem hibás, felcseréltem a kábeleket, L-->R, R-->L, a hibás hangfal csere után is halkabb. Belső elektronikája nagyon egyszerű (a fenti linken részletezve): A 2db mélysugárzó 1db tekercsen keresztül kapja a jelet, a közép és magas egy 80ohm/10W ellenálláson és 4,7u/250V kondin keresztül kapja a jelet. A tekercs nem szakadt, az ellenállás és a kondi a névleges értéken van. Ami még feltűnt a hibáson, hogy mintha a mélysugárzókon szólna a közép egy része is, tehát mintha a leválasztás nem lenne jó... de hát egy tekercsen mi tud elromlani, ami elég vastag és 1200W-ra van tervezve, de az erősítő 8 ohm-on csak mindössze kb. 500W-al (kevesebb, mit a felével) hajtja meg. Túlhajtva nem volt (clip-be nem járatom az erősítőt soha, ill. előtte compressor is van). Ilyenkor mi a teendő, azon kívül, hogy dobjam ki? Pont a basszus hiánya miatt halkabbnak tűnik az egész és felerősítve azt az oldalt azonos "diktafonos" értékre, mint a másikat, akkor is érzetre halkabb marad. Fix 40Hz szinusz esetében mindkét oldalon azonos érték mérhető a fenti technikával (különböző hangerőkön is azonos marad a másik oldalival), azaz magas és közép nélkül jó. Valószínű, hogy valamiért átengedett közép miatt nincs elég basszus. Más hangváltóm vagy ilyen tekercsem nincs itthon, hogy próbálgatni tudjam. Esetleg érdemes egy komolyabbra lecserélni a gyárit? Attól javulhat a hangzás is? (Bár a hangzásával nem volt gondom... nem stúdió célokra kell.) Ha cserélni kéne, mire érdemes odafigyelni a csere vásárlásakor? Eddig csak 150W-osat találtam (8ohm-on) ott, ahol vásárolni szoktam, de az sem rendelhető már... 5e Ft felett árulták. Akkor 600/1200W már milyen árban lehet? És még egy extra kérdés: Több hangfal párhuzamosan kötése... 250W-os és 50W-os (8ohm) ugyanúgy 4ohm végeredményt adna, amin az erősítő oldalanként 1kW-on tud dolgozni, vagy az 50W miatt talán a 8 csak 6-7ohm-ra csökkenne csupán 4 helyett? Az értékek csak példák, de ha vennék még kisebb hangfalakat ezek mellé, az segítene 4ohm-ra csökkenteni, vagy mindenképp azonos teljesítményben kell gondolkodni?
Sziasztok. Adott egy DENON PMA-260 eroszíto..Kaptam...Sajnois nem kapcsol be, megmértem a tekercset sajnos nem kap áranot. Esetleg valakinek kapcsolási rajz? Koszonom szépen