Sziasztok!
Gorenje (Koenic) SD62325 kondenzációs szárítógép motor alig akar elindulni. Kézzel kell rásegítenem hogy elinduljon (nem szorul). Szétszedés előtt egyből a motor segéd kondenzátor hibájára gondoltam, de ebben a gépben nincs, vagy nem találom. Az elektronikán nincs szemmel látható hiba. Tudnátok ötletet adni mi lehet a hiba?
Köszi előre is.
Üdv.: G.
Sziasztok!
Gorenje WA74123 mosógép inverter panel / alkatrész beazonosításban kérnék segítséget. A gép bekapcsol, kijelző mutat mindent rendesen, viszont utána nem történik semmi. Először gyanakodtam az ajtó zárra, mivel nem hallottam hogy lezár, de miután kiszedtem kiderült hogy nem hőelemes, hanem elektromosan nyitható gombbal az előlapon. Igaz gombbal sem nyílik az ajtó, vagyis már oda sem jut el feszültség valószínűleg. Előlapi panelen nem látok elváltozást, kijelző is működik, tehát kiszedtem az alsó panelt amin az inverter vezérlés is van. Itt van egy SMD alkatrész ami láthatóan melegedett mivel a nyáklap túloldala megszíneződött miatta. Fogalmam sincs mi ez. Szerintetek? Ellenállás, dióda? Lehet ez a hiba oka?
Köszi előre is.ű
Üdv.: G.
Megoldás: A supressordióda jó volt, viszont a 4.7uf/400V halott, úgyhogy azt cseréltem (és akkor már a többi kondit is) és jó lett.
Köszönöm szépen a segítségeket.
Üdv.: G.
Egy 10+ éves Gorenje WA65205 típusú mosógép kijelzője egyik napról a másikra elromlott, nem érzékelte az érintéseket. Ez egy felső kategóriás mosógép: A+ energiaosztály, 2000-es centrifuga, érintőképernyős kijelző, motoros adagolótálca, intelligens érzékelők, szárítógépet is vezérel, stb. De az érintőképernyő nélkül csak egy 93 kilós porfogó monstrum, mert nem lehet vezérelni. Rákeresve a neten sajnos típushibaként írták le az érintőpanel elfáradását meg azt is, hogy a szervizek szokás szerint inkább 90-100 ezer Ft (!) körüli áron cserélik a teljes vezérlőegységet. Szétszedtem a gépet, kiszereltem a vezérlőkártyát, leválasztottam a szalagkábellel összekötött kijelzőt és hőlégfúvóval leoperáltam róla az érintőpanelt. Ez egy 4 kivezetéses rezisztiv touch screen, 2 tengelyen az érintés helye szerint változik az ellenállás a kivezetések között, azaz egy X-Y koordinátákkal rendelkező dinamikus feszültségosztó. Az LCD kijelző elé ragasztva ez mondja meg a vezérlőnek hol érintették meg a panelt, amit a szoftver értelmez. Sajnos nem sikerült, csak egy picit kisebb érintőpanelt szereznem, azt viszont ingyen mert egy jóakarómnál volt elfekvőben. Egyébként Kínából 2-3,000 Ft egy ilyen "digitizer", csak 1-2 hónapot várni kell rá. Sajnos nemcsak a méret volt eltérő, hanem a kábelkivezetések helye és sorrendje is, ezért kicsit ügyeskedni kellett a beforrasztással. A forrasztásokat egyébként mikroszkóp alatt tudtam megcsinálni, UTP kábelből kinyert vékony vezetékekkel összekötve az új panel szalagkábelének pólusait és az LCD hátulján lévő forrasztási pontokat. A 4 vezeték más sorrendje miatt csak próbálgatással tudtam kitalálni a helyeset, ez minden esetben szétszedést, újraforrasztást, összerakást, kipróbálást jelentett.
Összesen ötször játszottam ezt el az érintés helye és a végrehajtott parancs helyzete közötti eltérések szerint tükrözve, forgatva az X-Y tengelyek (vezetősínek) által kijelölt téglalap alakú területet. Végül sikerült eltalálni, azaz azt a parancsot érzékelte a vezérlő, ami felett az érintést érzékelte. Ha valakit érdekel: a panelen a tappancsok 4-3-2-1 sorrendjét az érintőképernyő szalagkábelének 2-1-4-3 sorrendjével való összekötés lett a nyerő. A panelen egyébként a 4-3-2-1 sorrend az alsó-jobb-felső-bal oldali vezetősín sorrendnek felelnek meg. Ezek szerint az általam beszerzett digitizer vezetősíneinek 2-1-4-3 sorrendje a jobb-alsó-bal-felső volt, amit korábban szemrevételezéssel nem tudtam kideríteni. Az érintéshelyek és a képernyőn lévő parancsok mezői meglepően jó egyezést mutattak, annak ellenére, hogy az érintőképernyő majdnem egy centivel keskenyebb az LCD panelnél. Összerakásnál először kicsit túlhúztam a csavarokat, valószínűleg azt érzékelte a vezérlő, hogy körben a keret széleinél meg van nyomva a panel ezért nem reagált, de meglazítva a csavarokat és megigazítva a panel illeszkedését már szépen működött. Ismét megtakarítottam 90-100 ezer Ft-ot és nyertem sok sok
tapasztalatot. Hajrá amatőr bütykölők!
Sziasztok!
Egy Hanseatic KTB 6.0 tipusú szárítógép visszahűtés és tartály tele ledje egyszerre villog kétszer,pici szünet,majd ismét.
Kinézetre echte
Gorenje ,ezért gondolom,hogy a hibakódtáblázata megegyezik a Gorenjével.A hibakód gondolom F02.
Tudnátok-e segíteni egy hibakódtáblázat megosztásával?
Köszönöm előre is.
Közben rábukkantam egy manualra,igaz,hogy mosógépként van a Tanya adatbázisában,de valójában
szárítógép doksi..
Tehát amit jelez,az nem hibakód,hanem nemes egyszerűséggel nem dolgozik a kondenzvíz-szivattyú és telinek érzékeli a tartályt,azért áll meg.Bár érdekes,mert direkt 230V-tal dolgozik a szivattyú,triakja mérve jó,de mára ennyi.
Köszönöm a figyelmet....
és még mielőtt valaki feltenné a kérdést,hogy mi értelme ennek a topiknak,annak üzenem,hogy mivel törölni nem tudom ezért így alakult.
Üdv:András.