Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

GRUNDIG ST72-860TOP NIC CUC2031

TV - EPROM
Type: (RAR)
Size
452.0byte
Page
---
Category
TV
EPROM
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar grundig manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    GRUNDIG NIC CUC-2031 ST72860TOP CUC2031 ST 72860 TOP CUC 2031 ST72 860TOP
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
Grundig M70-590/9Top CUC5860 Képhiba
A képen sávossan rázkodnak a sorok csipkézödnek B+ kondi,tápkondik, hálozatikondi, sormeghajtó ic és csatoló kondi cserélve nem javult. bemelegedés után kicsit jobb az állapot de nem tökéletes. TUD E VALAKI SEGITENI EBBEN?
Grundig Elegance 70 chassis CUC1837 kikapcsolva képeltérítés tovább megy stby led narancs/MEGOLDVA/
Üdv Mesterek ! Amikor kikapcsolom, a sora leáll, de a függje megy tovább, stby led narancssárga. Emléxem, valami frissítéssel összefüggő dolog... Találkoztam már ezzel a gonddal de, akkor menüből valahogy kikapcsoltam, most nem megy. Köszönöm a segítséget.
GRUNDIG CUC 6300 T55-640 OIRT
Szervusztok! Belenyúltam a jóba megint, az alany GRUNDIG CUC 6300 T55-640 OIRT, a jelenség a következő: bekapcsolom - nincs hang - a kép gyönyörű - a készüléken megnyomom a hangerő + gombot a teljes hangerő jelentkezik, utána szabályozható oda-vissza (sajna távirányítom nincs hozzá) ha csatornát váltok nincs hang és ugyanaz a helyzet mint az előzőekben, lehet, hogy a TDA 5940 adta meg magát? Érdekelne a véleményetek, köszönettel: Yocess
Grundig stf72-1010 GBF2500 bekapcsoláskor villog a led megoldva
Sziasztok! A címben említett tv bekapcsoláskor villog a készenléti led. Feszültségek pulzálnak. Sajna a szokásos szekunder köri kondi hibák nem jöötek be. Egy idő után a készülék elindul és rendben működik. A javítás során odáig jutottam, hogy a digiboxban lévő OM8330h ic-t hütőspray vel megfujva a hiba intenziven jelentkezik. A szerviz manual ebben a pozicióban tda933x-et jelez. Böngészve a netet az om nálunk beszerezhetetlennek tünik de tda9332 létező ic. A kérdésem az lenne vajon csereszabatos a két ic vagy esetleg valakinek digibox a készülékhez? CTV100 a sasszi szám. előre is köszi.
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce