Kedves Hozzáértők!
Speciális tudásanyagra lenne szükségem!
https://elektrotanya.com/goerz_unigor_6e_full_sch.pdf/download.html
Ezt az anyagot én tettem fel. Ez helyesen tartalmazza az alkatrész pozíciókat és az értékeket is.
Szeretném megérteni a mérőerősítőjének a működését.
Valami különleges, kapcsolt fokozat.
Hiába túrom a netet, nem találok semmit ennek a működéséről.
A hiba jelenség az, hogy váltó feszültséget és áramot tökéletesen mér. Ellenben bármit, ami egyen, azt nem.
Már ott kezdődik, hogy ha +ba kapcsolom a tolókapcsolót, akkor össze-vissza lengedezik a mutató, majd beáll, de nem 0-ra, hanem kitér mínuszba és időnként remeg is. Ha mínuszba, akkor meg egy bizonyos pozícióban kileng plusz irányban és ott áll Bármelyik méréshatárban.
Ellenállás/kapacitás mérésnél nem lehet végtelen/0 poziba állítani, szinte semmit nem mozdul a mutató a poti állításakor.
Ha DC feszültséget mérek vele, akkor +-ban kevesebbet, mínuszban többet mutat.
Az oszcillátor (205Hz) tökéletesen működik. Szkóppal ellenőriztem.
Amit látok, hogy AC mérésnél nem használja az oszcillátort a mérőerősítő ki/bemenetének kapcsolgatására. Ellenben más úton kerül a mérőerösítő jele az alapműszerre. Azt hiszem ott történik az egyenirányítása. Mivel nem értem ezt a kapcsolt fokozatot, nem látom át, hogy a DC mérésekor hol történik az egyenirányítás, már ha van egyáltalán...
A kontakt hibák kijavításán túl vagyok. A tantál kondenzátorokat (3x100UF, 2x47uF és 1x 100uF) kicseréltem (elég magas volt a szivárgási áramuk).
Ez a hiba előtte is megvolt, és ezek után is megmaradt.
Szeretném, ha valaki elmagyarázná, hogyan működik ez a rendszer. Különben hiába mérek akármit, nem fogom tudni értelmezni.
Azt sem látom át, hogy egyes potméterek milyen szerepet töltenek be a mérőműben.
Köszönöm!
Gábor
Szervusztok!
Van ez a oscilloscop (Goldstar OS-9020P) nem tudom a fényerőt szabályozni "csökkenteni", csak emelni!
A fényerő szabályzó "intenziv" szabályzóval csak emelni lehet a fényt az is minimális.
A potin 12V feszültséget mérek szabályozni szabályoz,csak a katódsugárcsövön a szabályzás az nagyon minimális.
Ha valaki tudna segíteni azt megköszönném,mert rajzot azt nem találtam csak vázlatot.
Várom a megtisztelő válaszotokat.
Üdv: buszosgyuri
Sziasztok!
Sajnos elpusztult a saját 300V-os LED teszterem kb. fél év után. Kezdte azzal, hogy időnként cicergő hangot adott, de működött rendesen. Szétszedtem, nem találtam semmi mérhető hibás alkatrészt. Most viszont már gyakorlatilag használhatatlan. A kimenő feszültség terheletlenül is ingadozik, kijelző elsötétül. Annyi ideig még működik, hogy nagy nehezen 1 LED stripen ki tudom mérni, hogy hol van rajta a rossz LED, de közben is változik a fényerő.
Odáig eljutottam, hogy a PFC áramköre rossz valószínűleg, de az a rész le van öntve fekete keményre kötött műgyantával. Valaki ki tudta-e már bontani ezt az áramkört, ha egyáltalán járt így valaki? Egyenlőre nem merem jobban vésni a műgyantát, mert félek hogy valami smd alkatrész eltörik és még ilyen állapotú műszerem sem lesz. Szinte naponta használom. Valamivel le lehet oldani, vagy puhítani ezt a műgyantát? Gyanítom nem. Mit tanácsoltok mit tegyek? Már nézegetem a műszereket, valami olcsóbbat. 200V-ost.Fele annyiba kerül mint a 300V-os.
Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv.Mindenki.
Egy Tek 463-as amit javítani szeretnék,de valami nem stimmel,a rajz és a valódi kapcsolás között.Talán a gyártás során változtattak, vagy előttem valaki. A Q1516 ami egy tranzisztor de a gyári gépkönyvben ez Q1514,és tirisztor és ilyen nincs.
Van itt egy 3kOhm-os ellenállás ami nincs rajzon. A szabályozatlan 120 Volt helyett közel 160 Volt van,a többi hiányzik.
Ha valaki gyakorlottabb és tudna segíteni,Köszönöm.