Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

HTSZOV TR-0734 R076 0,1-120MHZ AM-FM SWEEP SIGNAL GENERATOR 1985 SCH

METER - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
5.3 MB
Page
20
Category
METER
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar htszov manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
HTSZOV TR-0734 R076 0,1-120MHZ AM-FM SWEEP SIGNAL GENERATOR 1985 SCH service manual (1st page)
Preview of HTSZOV TR-0734 R076 0,1-120MHZ AM-FM SWEEP SIGNAL GENERATOR 1985 SCH [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
HTSZOV TR-0734 R076 0,1-120MHZ AM-FM SWEEP SIGNAL GENERATOR 1985 SCH service manual (2nd page)
Preview of HTSZOV TR-0734 R076 0,1-120MHZ AM-FM SWEEP SIGNAL GENERATOR 1985 SCH [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Download free of charge (10 files / day):
Download is being processed. Please wait...
Download processing...
  • Also known:
    HTSZOV TR-0734 AMFM SWEEP SIGNAL GENERATOR TR0734 R076 1120MHZ 1985 TR 0734 076 1120 MHZ 120MHZ AM FM 1-120MHZ AM-FM
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant METER forum topics:
Mi a különbség az sz1-90 és sz1-94 szkóp között? MEGKAPTAM A VÁLASZT KÖSZÖNÖM!
Sziasztok! Tudja valaki, hogy mi a különbség? Eddig úgy tűnik az egyiknek DIN ötpólusú bemenete van, a másiknak pedig BNC. A '94-hez van doksi Rádiótechnikából, de a '90-hez nincs. Előre is köszi a válaszokat! üdv. T.
MAXWELL MX-25 304 dióda állásban kb. 70v-ot kapott
Kérem, CRC és frankozéro ne szóljon a topichoz!

Sziasztok!

Lenne ez a műszer.
A baleset után 200mV, 2V, 20V állásban nem 0V mutat, üres mérőcsukokkal, ill. kapacitást nem nagyon mér. Mi lehet a bibi?
Kösz
Szkópcső csere(megoldódott) Helyette más probléma!
Szép estét mindenkinek! Meghalt a Philips PM3240-es oszcilloszkópomban a cső fűtése. Philips D14-125GH/08 cső volt benne, amit viszont szerezni tudtam az Philips D14-363GY. A problémám a következő hogy egy kicsit más ez a cső, az oldalán nincsen nagyfeszültségű bemenet. Össze lehet valahogy hozni ezzel a csővel a szkópot és ha igen hogyan? Köszönöm a válaszokat! Üdv:Vrubenx Ui: A adatlapokat csatoltam, a Philips D14-363GY adatlapját mivel nem találtam, de egyeznek a 362-el elvileg a lábai így azt csatoltam. http://tubedata.tubes.se/sheets/084/d/D14-361GH.pdf ...................................................................... A más probléma az hogy nincs fény, ha megszakítom a piros X-el jelölt -1600V-os vezetéket akkor van vízszintes csík, még mérni is tudok. De fényerő max-on van nem reagál az intensre valószínű azért mert megszakítottam azt a vezetéket :). De akkor miért nem tudok fényt varázsolni, ha rá van kötve az a vezeték is. A belső intens potira sem változik. A kioltó jel közre játszik? (Blanking impuls) Kép: http://kepfeltoltes.hu/120108/1212601080circuitjav_www.kepfeltoltes.hu_.jpg Köszönöm újra a segítségeiteket! Ui:A cső amit találtam az ugyan az a D14-125GH pm3215-ből
75480/DM8880 kiegészült: ITS30656-al (DATA PRECISION 3500 javítása)
Tisztelt kollégák, keresek a fenti IC-ből 1db-ot, ez egy régi műszer kijelző meghajtója. Ha valaki tud segíteni, kérem jelentkezzen. üdv bbgames
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce