Szevasztok!
Ezt a készüléket AV-ről nézik (DIGI).Az a gondom ,hogy nem tudom tárolni a kontrasztot.Minden bekapcsoláskor maxra állítódik,így meg tullövéses a kép.Nem emlékszem rá,hogy kell beállítani az ideált.
Üdv.,ferenc.
Sziasztok!
Kb. egy éve jutott eszembe az ötlet: Kellene készíteni egy tömör, a lényeget összefoglaló "így csináld" szerű leírást a képcsöves tévék javításáról. A cél elsősorban azon amatőrök alapszintű oktatása lenne, akik képesek megkülönbözteti a diódát a kondenzátortól, van alapszintű műszerezettségük, tudnak is pár dolgot az elektronikáról, de a tévé gyakorlati felépítéséről/javításáról nem sok fogalmuk van.
Tenném ezt azért, mert annak idején, mikor először bevállaltam egy ilyen feladatot, akkor hosszú keresés után sem találtam egy olyan igazi átfogó anyagot, ami segített volna. Most szeretném a hosszú idő alatt összegyűjtögetett kis morzsákat jófejségből közreadni.
Nem célom "hogyan legyünk tv szerelők öt perc alatt" típusú leírást adni, ez egy valódi szakma, amihez több évnyi tapasztalat kell. Sokkal inkább azt szeretném, ha azok az emberek, akiknek van némi elektronikai tudása, képesek legyenek a saját/család/szomszédnéni gazdaságosan nem javítható tévéjét megreparálni ahelyett, hogy kidobnák a kukába.
Ebből következik az is, hogy itt elsősorban olyan esetekről van szó, amiket amúgy sem visznek szervizbe, egy 5-10ezer forint értékű készülékkel nem éri meg foglalkozni, szinte többe kerül leszedni a hátlapját. Nyilván a 82 centis 16:9-es digi / feature boxos ma is komoly értéket képviselő darabokra nem ad ez majd igazi gyógyírt. Mindezt csak azért írom le, hogy nehogy valaki úgy érezze, elárulom a nagy titkot és ezek után nem lesz több munkája. Itt elsősorban olyan esetekről van szó, amelyek amúgy sem jutnak szervizbe.
A leírás lényegre törő folyamatábra szerű valami lenne, amin végigsétálva a megfelelő hibajelenség beazonosítása után egy alfejezet taglalná a teendőket. Pl. ha a készülék nem indul, akkor cseréljük ki az elkókat a tápban, ellenőrizzük le a 300V meglétét, ellenőrizzük a kapcsoló tranzisztort, cseréljük ki a tápIC-t. Nyilván ennél azért bővebben kifejtve, minden hibalehetőségről egy-két sor, a működési elvről is 3-4 sor, stb...
Pihe volt oly kedves és megengedte, hogy itt a Tanyán elhelyezhessem ezt a hibakeresési leírást. Már neki is álltam pár hete és ahogy időm engedi mindig írok egy fejezetet.
Viszont ha valaki érez energiát ehhez, akkor nagyon szívesen venném a segítséget pár fejezet megírásáig. Illetve mielőtt publikus lesz, az elkészült anyagot szeretném ha átnéznétek, véleményeznétek, a hibákat kijavítanátok, stb... Mivel nálan sokkal nagyobb tudású emberek vannak itt, ezért biztos sok hibát ki tudnátok javítani, hozzá tudnátok adni.
Minden kedves véleményt, felajánlást, legyen az akár szerzői, akár lektori szívesen veszek!
Köszönöm,
DM
Hello mindenkinek. Egy LG plazma televiziot, 42pg100 modell, erdemes-e megvasarolni leszallitott aron, es javithato-e, mert latszik egy fuggoleges feher vekony csik a kepen. Mit javasoltok? Bocs, de nincs magyar nyelv a szamitogepen.
Tisztelt Kollégák,
A fenti készülék hibája a tulaj elmondása alapján: Volt, hogy összeugrott a kép kb. 3 cm-es csíkra. Volt, hogy nagyobb volt, minden irányból. Volt, hogy kisebb. Aztán, egyszer csak leállt készenlétre.
Amit eddig tettem:
Sorvégtranyó csere. Ezek után szépen elindult (tökéletes kép- ill. sorméret), de a sorvég környékéről pattogás hallatszott, közben a képen nem volt változás. Kb. 5 perc üzem után kikapcsoltam a hálózatból, majd fél perc szünet után be. Készenlét volt, bekapcs, és a sorvégtranyó azonnal repült!
Sorkimenő + sorvégtranyó csere. A helyzet ugyan az.
Leterheltem próbalámpával a sortápot és járattam. Majd kikapcs, újra be. A sortáp tökéletes. Közben mértem a sorjelet is, azon sincs változás. A booster kondikon nincs repedés, forraszhibát sehol sem látni. E/ W tekercset, sormeghajtó-tekercset kivettem, átnéztem (nincs megégve), lábait átforrasztottam.
A fórumon találtam Pásztor kolléga leírását:
http://elektrotanya.com/?q=hu/content/orion-pt90-sorkimeno-gond
Szinte kísérteties a hasonlóság, viszont ebben a készülékben nem szakadt az RV30. (Sajnos az általa említett fórumot, amiben előzőleg tárgyalták eme hibát, nem találtam meg...)
Olyan, mintha valami (tán' a sorvégfok környékén) miután bemelegszik a készülék, kikapcsolva majd újra be, már nem megfelelő értéket mutat... és ez okozza a sorvégtranyó tönkremenetelét.
Minden segítséget megköszönök!