Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

PHILIPS HQ5815A RECHARGEABLE SHAVER

HOUSEHOLD - SERVICE MANUAL
Type: (PDF)
Size
195.3 KB
Page
2
Category
HOUSEHOLD
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar philips manual?
Advertisements
Document preview [1st page]
PHILIPS HQ5815A RECHARGEABLE SHAVER service manual (1st page)
Preview of PHILIPS HQ5815A RECHARGEABLE SHAVER [1st page]
Click on the link for free download!
Document preview [2nd page]
PHILIPS HQ5815A RECHARGEABLE SHAVER service manual (2nd page)
Preview of PHILIPS HQ5815A RECHARGEABLE SHAVER [2nd page]
Click on the link for free download!
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    PHILIPS HQ-5815A SHAVER HQ5815A HQ 5815
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant HOUSEHOLD forum topics:
Philips-Whirlpool ADG-622 mosogatógép
Sziasztok! A címben szereplő mosogatógép az anyós-jelöltem konyhájában lustálkodik. Nekem ugyan nincs túl nagy tapasztalatom a háztartási gépek javításában (bár a saját mosogatógépünk már megjavítottam egyszer) de szerelőre fordítható pénz híján kénytelenek velem is beérni. A probléma látszólag egyszerű: mosás után foltosak maradnak az elmosott eszközök (maga a gép is). Só van benne, közepesről maximálisra átállítva az adagolást sem változott a helyzet. Ötlete valakinek?
Philips HI5916 gőzölős vasaló csipogó hangjelzést ad !
Sziasztok ! Már korábban szó volt a  vaslóról , sikerült vezérlő panelt beszerezni ! látszólag működik olyannyira  hogy állandóan  fűtene  minek következtében a hőbizti megadta  magát ! A készülékben  van még egy panel ami tápokat állít elő a procinak és 24 V ot a rellé meghúzásához ami a fütőszálat kapcsolja , nos ennek a panelnak a rajzát  keresem hogy tovább tudjak lépni   van egy pár SMD tranyó rajta vagy dióda talán rajz alapján lehetne eldönteni ! A hőfokszabályozó poti és termisztor ami a vezérlő panelhez csatlakozik rendben a hőbiti átkötve ideiglenesen a hiba behatárolása véget ! Várnám ötleteiteket ! Üdv!
philips fc9016 porszívó nem indul, a feszültség leesik.
Sziasztok! A fent nevetett porszívó "philips fc9016 típus" nem kapcsol be. A panelon ellenőriztem a bejövő feszültséget. Amikor a kapcsoló kikapcsolt állapotban van, akkor mérhető a a bejövő 230 V, de bekapcsolás után nem mérhető semmi. Van rajta számomra egy ismeretlen félvezető. Segítségeteket előre is köszönöm. Alfonz
Sencor SHB 4110WH mixer szétszedés és philips alkatrész
Sziasztok!

Leszedtem az alját és a tetején egy keretet, de akár mit csinálok, ezt nem lehet kihúzni belőle, nem jön ki a bele.
Valaki próbálkozott már ilyennel?

Illetve egy Philipshez meg az aprítós részénél levő 3 db kis fogaskereket keresem.

A Philipsről nincs fotó neten, így csatolok ide.

Philips NL9206AD-4

Köszi!

Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce