Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

PROLOGY CMD-150R SCH.

CAR-AUDIO - SERVICE MANUAL
Type: (DJVU)
Size
115.9 KB
Page
3
Category
CAR-AUDIO
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar prology manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    PROLOGY CMD-150R SCH. CMD150R CMD 150 150R
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant CAR-AUDIO forum topics:
Phase CC480 autós erősitő invertere zárlatba megy
Hi. A tárgybeli autós erősitő ugy került hozzám hogy pár fet.fél hid (irfz44) szétégett. Biztik jók maradtak,csak a fetek mentek tönkre. Átmértem a feteket és a többi passzivat és cseréltem ami rossz volt. Jött a próba...még jó hogy áramkorlátolva kapta a 12 voltot mert zárlatba vitte a tápot. a +/-12 voltnál még nemvolt gond.csak amikor a remote szálon inditottam...ahogy elindult a 494ic leált a tápom. méregettem...szkopoltam..minden jó.az ic két kimenetén szép és ellenfázisu a jel.a freki 36KHz körüli. Ic nélkül nincs zárlat a hidalt fetekben... Ja a végfokok jók.nincs zárlat a szek tápon. Tehát itt áltam meg Én most az inverter trafo menetzárlatára gondolok.... Vagy kevés lenne a 36KHz es freki??? Természetesen ic-t cseréltem.de a hiba maradt. Valakinek ötlete??? Üdv.egon
Ford 4000 RDS gyári rádión néma a tuner
Sziasztok!

Hozzám került egy Ford 4000 RDS gyári autórádió (YS6F-18K876-DA). 
A magnórésze tökéletesen szól, viszont a tuner része teljesen néma és adót sem talál.
Valaha hallottam, hogy ezeknek van valami típushibájuk, de nemigazán találtam róluk semmi infót.
Esetleg valaki találkozott már ilyennel?

(Van egy Ford 6000CD-m is ebből a szériából, ránézésből ugyanez a tuner van benne, ott is ugyanez a jelenség)
MERCEDES MF2910 autórádió kód
Sziasztok!

Mercedes autórádió MF2910 kódja kellene. (NO: AL291010560567) Akku lemerült és sajna nincs meg az autórádió kódja.
Ha tud valaki segíteni benne megköszönöm.
Honda accord amp assy 100 watt Bose
Hali. Egy mélynyomo erősítőjét szeretném kivezetékelni elég speciális a rajzat nem találtam meg sehol. Ha valakiek van ilyesmi szívesen várom.
Bose 100 watt 39186-s0A-j5 197606-002

Rajzot, service manualt, jobbra a "Keresem/WANTED" doboz "KATT IDE" gombján keresztül kérj!

Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce