Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

PROLOGY DVD-5575 SCH.

CAR-AUDIO - SERVICE MANUAL
Type: (DJVU)
Size
40.9 KB
Page
2
Category
CAR-AUDIO
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar prology manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    PROLOGY DVD-5575 DVD5575 SCH. DVD 5575
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant CAR-AUDIO forum topics:
Volga autórádió átalakítása
Sziasztok! Az egyik ismerősöm hozott egy 1973-as Volga autónak az autórádióját javítani, átalakítani. Addig el nem ment, amíg el nem vállaltam. Az autót próbálja az eredeti állapotába visszaállítani, ezért fontos a gyári autórádió megléte is. 66-73 MHz sáv van rajta és jó lenne vele fogni a CCIR mostani adókat, hogy valami haszna is legyen a készüléknek. A rádió monó, csak egy hangszóró és egy antenna csatlakozó van rajta és két tápkábel. Ti hogyan alakítanátok át, hogy használható legyen? A legegyszerűbb egy CCIR-OIRT átalakítóval lenne, ekkor viszont csak keskeny sávot fogna, pár adóval. A tunert nem tudom, hogy át lehetne-e hangolni, de ekkor csomó alkatrészt kellene átszámolni, cserélni. Új rádiótuner beépítése után meg a hangolás és a régi mechanikus memória veszne el.
KENWOOD DMX100BT multimédia lejátszó firmware kerestetik
Kedves Kollégák!

A fennti készülék firmware-ére lenne szükségem, ha valakinek megvan és lenne szíves elküldeni.
A készülék minden egyes bekapcsolásánál rádió üzemmódban indul, a rádió programozó képernyővel, csak éppen nem lehet vele semmit csinálni.
Bármelyik touch-t nyomom le csak sípol, tehát a rádió programozása halott.
A tulaj elmondása szerint, a készülékbe víz szivárgott a klimából. Kiszárította de maradt a fennt leírt hiba.
Én firmware problémára tippelek, ha rendelkeznék a megfelelő software-rel megpróbálnám újraprogramozni.

Előre is köszönöm.

Üdv. Becze Zsolt
     
Vw RCD500 cd rádió kód kérés
Sziasztok!

Tudna nekem segíteni valaki az alábbi autórádió kódjában?
Dump csatolva.
Vw RCD 500 MP3
Panasonic CQ-EV1572G
3C0035195B

Köszi

Olvastad?
Autórádió kódot NE kérj a fórumban!


 
Ford 6000 CD "locked"
Sziasztok

Ford 6000 CD rádió (V series) - piros kijelzős - "Locked" üzemmódban van. Kódja meg van.
Hogy lehet feloldani, hogy a kódot be tudjam ismét ütni?
Jelenleg csak a service módban az adatait tudom kijeleztetni.
6-os gomb "hosszan" sem működik nála már....
Köszi a segítséget.
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce