Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

SAMSUNG CW-5318Z

TV - EPROM
Type: (RAR)
Size
435.0byte
Page
---
Category
TV
EPROM
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar samsung manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Download free of charge (10 files / day):
Download is being processed. Please wait...
Download processing...
  • Also known:
    SAMSUNG CW-5318Z CW5318Z CW 5318 5318Z
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
Samsung UE55NU7102K Kijelző probléma
Üdv mindenkinek! A készülék háttérvilágítás hibával került hozzám, ezért a kijelzőjét le kell vennem. Ez 42-43 col-ig ugye kézzel nem jelentett problémát, de ezeket a nagyobb kijelzőket kissé körülményesebb le emelni. Érdekelne hogy van-e valaki aki használ ezekhez tapadókorongot, és ha igen milyet. 
Samsung LT27B300EW lcd tévé, HDMI csatlakozási hiba. (megoldva)
Sziasztok! Számomra ismeretlen hibába futottam bele. A készülék HDMI csatlakozójának érintkezőit kitörték. Nem volt egyszerű, de sikerült kicserélnem az aljzatot. Most már működik... DE! Ha kikapcsolom a tévét és újraindítom, ugyan érzékeli, hogy csatlakoztatva van a kábel, viszont "nincs jel" felíratott produkál mindössze. Más forrást kijelölve és visszaváltva HDMI-re sem reagál. Ugyanakkor ha kihúzom a kábelt (akár a készülékből, akár a forrásból) és visszadugom, egyből minden rendben. Tudom nem illik üzem közben ilyet tenni, de az esetleges kontakthibát csak így tudtam egyértelműen kizárni. Természetesen több kábellal próbálkoztam. Tudja valaki mi okozhatja ezt a hibát? Köszönettel: Kiss Zoltán.
Samsung LE32r32b hang van kép nincs csak háttérvilágítás.Megoldva.
Sziasztok, Már megint egy "no picture" tv. A hiba: kép nincs, háttérvilágítás működik, műsorhang van. Kékesszürke homogén fény dereng a kijelzőn, OSD sem látható. T-CON tipusa: CPT320WB02C LVDS- jelek OK VGH,VGL,VCC,VDD feszültségek megvannak. TP512 mérési pont lesz - 5,8V VGL és a TP513 lesz + 23,5V. VGH Kicsit furcsa,hogy a fóliára már csak 19.9 volt megy. Gamma Ic ebben a készülékben ISL 24003(Normál hőmérsékletű,tápot megkapja.)Sajnos nálunk nem beszerezhető. ISL97650 meghajtó (táp) rész működik. Mivel nincs próba T-con-om ,így nem tudom biztosan ez a hiba forrása. Esetleg valakinek a T-con panelon mérési pontjai nincsenek-e meg? Segítséget előre is köszönöm. Üdv:
Samsung smart tv távi nem megy a rádiós rész
Kérem SobriJ, és kozakg, ne szóljon a topic -hoz!

Hi!
Tudnátok segíteni? Javított ilyent valaki? Hogyan lehet tesztelni Tv nélkül?

Köszi
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce