Szervusztok,A fent nevezett müszer jo 10 évvel ezelött megbetegedett ,5-10 voltokat csalt az elemet percek alatt lemeritette ,Mivel akkoriban még csak kivülröl láttam multimétert nem mertem hozzáfogni a javitáshoz , odaadtam egy ismerösömnek , aki elvitte egy "szakihoz" ,aki állitása szerint megjavitotta a müszert .Az R55 ellenállásra ráforrasztott egy 6k8 ellenállást és visszaadta,A változás csak annyi volr hogy kevesebbet csalt de még mindig elfogadhatatlan volt igy mérgemben eltettem hogy ne is lássam.Idöközben tanulgattam ezt azt töletek és most ujra elövettem , az icl7106 természetesen "fekete pötty" formájában csücsült benne , ezt óvatosan kiköszörültem és bedrotoztam hellyette egy normál ICL 7106-ot , mivel még mindig nagyon sokat fogyasztott 9 voltrol 45 ma ,tovább kutattam , és kiderült hogy az IC8 7555 ic nagyon zabálja az áramot igy azt is kicseréltem NE 555 re mert más nem volt.Igy most a multiméter fogyasztása 5.3 miliamper,Váltofeszültséget normálisan mér,viszont egyenfeszültség mérésnél nem tudom hogy hogyan járjak el azért, hogy minden méréshatáron megfelelöen pontos legyen .Ehhez kellene egy kis utmutató , mi a kalibrálás menete , hogyan kell csinálnom hogy jo legyen minden méréshatáron? Ugyanis nagyon valöszinü hogy az illetö kisérletezett a trimmer potméterekkel is , igy azokat is ujra be kellene állitanom .Jo lenne egy kis felvilágositás hogy melyik potméterrel mit és hogyan kell beállitani.Köszöntem elöre is mindenkinek a joindulatát , üdvözlettel dddemeter,
Jó napot!
A napokban találtam egy hirdetést egy PM 3565 log. analizátorról. A műszer működik de a mérőkábelek hozzá hiányoznak.
A kérdésemet azokhoz intézem, akiknek esetleg van némi ismeretük ezekkel a műszerekkel kapcsolatban.
Sajnos a katalógusok, amikhez hozzá tudtam jutni, csak pm3500, 36xx illetve a későbbi pm3580/3585 tipust taglalják.
Az egyetlen amit sikerült kideríteni hogy a PM3565 100Mhz ill. a 3570-es 400Mhz max.frekvenciával dolgozott.
Szeretném tehát megkérdezni a tagokat tudnak-e valamit a műszerről, a mérőkábelek tipusáról/számáról illetve helyettesíthetőek-e
más gyártású mérőkábellel (data pod). Adatlap, kézikönyv vagy bármi info a műszerről nagy segítség volna.
Helló ! A zsibin jártamban rámdőlt egy karcmentes, 1957-es EKM Fluxmeter. A klasszikus fekete bakelit laborműszer. Van rajta két mérőcsatlakozó (csavaros banánhüvely), egy fehér nyomógomb és a műszer tetején egy kis ablak, amit átlátszó műanyaglapka fed és ha belenéz az ember, akkor egy tekercs vasmagnak látszó tárgyat lát az ablak mögött (akár mi is az, két vezetékkel be van kötve a műszerbe). A műszer oldalán van egy speciális N kiloohmos huzalpotméter (nem tudtam az értékét megnézni, de nem is érdekes egyelőre), ami a két végálláson kívül az ellenálláspályán egy középállással is bír, ami ki van vezetve a műszerbe és be van kötve. Mintha egy középállású "+/- potméter" lenne (mint a hifikben a balansz potméter).
Levettem a műszer hátlapját. Semmi rendkívüli. Nem lettem okosabb. Jobban nem mertem egyelőre szétszedni a gépet. Ha a műszert óvatosan megmozgatom, akkor a mutatója elvándorol az egyik végállásba és ott marad, vagy a másik végállásba és ott marad. Mintha nem lenne semmilyen műszerrugó a gépben. Ha szállításhoz rövidrezárom a két mérőcsatlakozót, akkor a mutató megáll ott, ahol éppen van és ott marad, meg sem mozdul, vagy csak nagyon aprókat.
A műszer működik, csinál valamit. Ha ellenállásmérővel megmérem az alapműszer két kivezetését (a két mérőcsatlakozón keresztül), akkor a mutató kilendül és kb. 1 kOhmot lehet(ne) mérni. Mivel a digitális multiméteremmel csak 200 kOhmos állásban mertem megmérni (lentebb egyre gyorsabban lendülne a végállásba a mutató), ott kaptam az 1 kOhmot. Ha a műszert csak egyszerűen leteszem az asztalra, akkor a mutató a 0 állásból szépen lassan elkezd felkúszni olyan 40-50-es osztásig és ott marad. Ha a fehér gombot lenyomom, akkor a mutató kicsit visszakúszik olyan 30-ig. Lehet, hogy csak a műszerész asztalom nem vízszintes, de a 40-50-nél általában a mutató nem megy tovább. Ott ledekkol. Tettem fel képeket a gépről.
A kérdéseim a következők lennének:
1. Hogyan működik, hogyan mér ez a műszer ? Mi kell még hozzá, hogy normálisan mérjen ?
2. A fluxmeter skálája az maxwellekben mérésre van skálázva, ami régen a mágneses fluxus mértékegysége volt. Itt 1 fok = 15000 maxwell. Milyen méréshez használták ezt a műszert ? Hol mértek kilómaxwelleket ?
A válaszokat megköszönöm. Ahogy szoktam, próbálok minél gyorsabban erre járni és reagálni. Köszönök minden segítséget.
szevasztok,
a szóbanforgó labortápban, keletnémet gyártmányú műveleti erősítő adta be az unalmast. az eredeti jelzés ami az IC-én láthato V O 2765 de kiderűlt, hogy TAA2765. gyakorlatilag beszerezhetetlen, de nem is tudom helyetesíteni mert open collector és viszonylag magas kilépőárrammal bír kb 70mA. van-e valakinek elfekvőben ilyen IC, ha nincs, van-e ötlete hogyan lehetne sima ME-t "upgrade"-elni, hogy kompatibilis legyen ezzel. ha az sem jön össze, akkor kénytelen leszek másik vezérlőmodult csinálni. tudom, hogy a net tele van megoldásokkal, de ha valakinek volna egy bevált kapcsolási rajza ahol az árram korlátozó is meg a feszűltségszabályzó is jól működik az nagyon szépen megköszönném.
üdvözlet mindenkinek