Sziasztok. Elozmenyek: az amplituner hibasan kerult hozzam, nem adott semmi eletjelt. A vegerosito egyik csatornajanak vegtranzisztorai voltak zarlatosak, az egyik meghajto ossze-vissza vezetett, es az egyik vegtranzisztor emiter ellenallasa volt megszakadva. Sajnos az eredeti tranzisztorokat csak eleg borsos aron lehet beszerezni, igy a hibas vegtranzisztorok helyebe BD249c/250c paros kerult, meghajtoknak pedig a 2SA1013/2SC2383 paros. Ezek utan a javitott csatornan mert feszltsegek nem igazan egyeznek a szervizkonyben szereplokkel. A mert feszultsegeket rairtam a beszkennelt rajzra. VR102 - bol beallitottam TR122 bazisan a -0.5v-ot, de a vegtranzisztorok bazisan csak +-0.44v van, az emiterellenallason nem merheto feszultsegeses. Ennek ellenere a csatorna mukodik/szol egy nelkulozheto probahangszorot rakotve. Sajnos szkopom nincs, igy nem tudom megvizsgalni a jelatvitelt. Kerlek adjatok valami tanacsot hol lehet a gubanc?
Üdvözletem!
Van a tárgyban említett erősítő amihez szükségem lenne egy magyar nyelvű használati utasításra. Hátha valakinél lakozik egy. Segítségeteket előre is köszönöm.
üdv Tamás
Sziasztok!
Van nekem egy 1995-ben vásárolt Yamaha PSR-510 amatőr (tehát nem profi zenészek használják) szintetizátorom aminek a fejhallgató és az AUX kimenetének ugyanaz a csatlakozója.
Laikusként én azt szeretném megérteni, hogy ez hogyan lehetséges, mert amikor a fejhallgatót bedugom ebbe a csatlakozó aljzatba (amikor is a szinti hangszórói elnémulnak), attól kezdve a szinti hangerő szabályzó gombjával tudom a fejhallgató hangerejét is szabályozni.
Én idáig úgy tudtam, hogy az AUX kimenet jele egy stabil volt illetve mV tartományba esik, amit nem szoktak és nem is lehet változtatni azért, hogy a hozzá kötött erősítő bemenő elektronikáját véletlenül se tudja károsítani.
De ebben az esetben a hangerő szabályzó gomb pont ezt teszi.
(Nem feltételezem, hogy ennek a kimenő áramkörnek lenne egy spéci áramköre kizárólag arra a célra, hogy detektálja, hogy fejhallgató vagy erősítő van-e az aljzatba bedugva.)
Tehát, mit tanácsoltok nekem ez ügyben? Pl. hová állítsam a hangerő szabályzó lineáris potiját ha a szintit egy erősítőhöz akarom kötni?
Van nekem egy nagyon érzékeny Fluke 87-es DVOM voltmérőm, azzal tudnék a csatlakozón feszültséget mérni ha ez segítene, de engem leginkább egy olyan megoldás nyugtatna meg végleg ha egy hozzáértő szakember adna hozzá egy valódi AUX kimenetet néhány forrasztással a megfelelő helyen.
De várom a javaslataitokat. A szerviz manualt le lehet tölteni innen az elektrotanyáról, az utolsó oldalán láttam a legjobb ábrázolását ennek az áramkörnek.
Szevasztok Kollégák!
Bótoltam a fentit, na nem gitározás céljára, ahhoz én kevés lennék, hanem vonal szintű MP3 hanganyag bejátszására alkalmanként egy kis közösségben.
Azért is tetszett meg, mert könnyen lehet hurcolni villany bringával is.
Kipróbáltam, működik is rendesen.
Nézzük már meg, hogy mi mohog benne, miután rajzot nem talált hozzá a gugli barátom, csak egy használati utasítást.
Hangszóró.
Nem centiztem le, ez van felírva rá:
F.S.T F20615 4ohm NOM: 15W MAX: 30W M 2X061
A használati utasítás szerint:
15Wr.m.s. (T.H.D. 10%) 20cm (4ohm)
Nézzük meg, hogy mekkora teljesítmény jön ki belőle.
Hátul az adat tábláján: 20 WATTS.
A használati utasítás szerint:
Power Consuption 20W.
Jó, ha a hangszóró 4 ohmos betettem a helyére egy 4 ohmos ellenállást, és azt néztem szkóppal.
A bemenetre 1KHz szinuszt adtam.
Növelve a kimenő jel nagyságát cirka 14Vpp körül kezdett látható torzítás lenni.
No, ha ezt visszaszámolom 4 ohmmal, az bizony mindössze 6.16W.
Megnéztem, hogy mi van benne.
3db IC-t találtam:
IC1, és IC2 C4558C
IC3 végfok, nem olvastam le, ehhez teljesen szét kellett volna szedni, de egy TO-220 tokozású 5 lábú IC.
Amiket sikerült beazonosítanom: Pin5: Vcc; Pin3: Vee; Pin4: Out.
Megnéztem a tápfeszültségeket.
+-16.7V terhelő ellenállás, és kimenő jel nélkül, szkóppal nézve jók.
A tápfeszültségek 2200uF 25V-tal szűrve oldalanként.
A hálózati trafó jó kicsike, nem centiztem le, mert ahhoz megint teljesen szét kellett volna szerelni az erősítőt.
Tudom, hogy kitaláltak ügyességeket, idéznék egy interneten talált mondatot:
"RMS, P.M.P.O., tényleges, zenei, szinuszos ilyen teljesítményekről hallottam eddig, és egyedül csak a PMPO-ról tudom hogy nagy 'csalás' - Peak momentary power output - pillanatnyi maximum teljesítmény."
Nekem az egészről az jön be, hogy láttam, hogy a piacon árultak kicsi rádiókat, amelyek a Szokolnál alig voltak nagyobb méretűek, és öles betűkkel rá volt biggyesztve, hogy 200W.
Elhiszem, hogy megetették a nagyérdeművel azt a zenei teljesítmény mizériát, de hogy egy 6W-os Yamaha erősítőre 20W-os táblát akasszanak fel, hát az egy kicsit nekem sok.
Mi a véleményetek?
Üdv.: Pista.