Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

AAC BATTERISUPER 5440B 1939 SCH

AUDIO - SERVICE MANUAL
Type: (PNG)
Size
133.8 KB
Page
---
Category
AUDIO
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar aac manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    AAC 5440B 1939 5440
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant AUDIO forum topics:
Rotel RA-980BX equivalent transistors
Hi All,


I have a Rotel RA-980BX amp with a blown channel. I have sourced most of the transistors, but am struggling to find the other 4.


Part numbers as follow:
2SC3478
2SC4381
2SA1376
2SA1667


What would be suggested equivalents / suitable replacements?


Also, some advice, I suspect the bias pot to be bad. Based on the circuit, would you think that the bad bias pot would cause the drivers and outputs to blow? Any suggestion on modification to prevent this re-occurring?


Thanks



Regards,
Werner
Harmann/Kardon SUB TS11 D osztályos erősítöje gerjed 100khz
Sziasztok

Adott egy Harmann/kardon SUB TS11 tipusu mélyláda, a d osztályos erősítője gerjed
szerintetek mi lehet az oka?
a gerjedés 100 khz - en stabilan.
egyébként jól müködik csak a gerjedés miatt túl melegszik
Eddig a kondikat próbáltam a kapcsoláson lévő összes kerámiát!
Megmértem dióda állásban mindent,
a rajzon látható + - 15V stabil, tökéletes, minden ellenállás dióda jónak tűnik.
mit kellene esetleg módosítani a kapcsoláson hogy jó legyen , sokkal stabilabb?
Az irf végfokokat még nem cseréltem a tl072 erősítő IC - t sem.
bármit megtudok tenni érte de elsem birom képzelni miért gerjed...
Tény hogy elb*ott egy konstrukció, de valahogy csak ment :D eddig...
a kimeneteken is néztem a tekercsek értékét hibátlan.
 
Bo-cd-50-2 erősitő átalakitás/megoldva/
Sziasztok! Adott a cimben szereplő erőlködő. 100v os a kimenete , az a kérdésem hogy a vég panelek kimeneti csatijára köthetek-e min 4 ohmos hangszórót? Semmit nem találok erről az erősitőről csak a specifikációját, de rajzot sehol. D osztályú végfokok vannak benne. A 2 db toroid a kimenetre van kötve. Toroid bemeneti részén 2 ohmot mérek. Szerintem 4 ohmos szórókkal mennie kellene de erősitsetek meg. Hangszóróvédelem a hátfali kis panelen van azzal csak össze kell kötni. Üdv:atis76
Pioneer sa 950
Sziasztok!Szeretném kérni a tanácsotokat a következőre nézve! Hoztak egy Pioneer SA 950 tip erősítőt,"Erősen torzít" címmel.Szétszerelve látható volt hogy egy "kolléga" már egyszerűsített: Kiiktatta a védelmet és a jobb oldali végfokot.Kiszerelte a diódás határoló párost,és beépítette a bal oldalhoz.Próbálom újra éleszteni de az eredetei alkatrészek már nem szerezhetőek be. Leírom a csere alkatrészeket Végfok- eredeti(Q1,Q2)2SC2525 Csere 2SC3280(Q3,Q4)2SA1075 Csere 2SA1301 Diódák(D314,312) eredeti US1035 csere 1N4148. ZENER(D318,316) eredeti MZ 043 csere ZPD 4,3. A bal oldal a régi alkatrészékkel (azok sem eredetiek) müködik de a jobb végfok erőteljesen melegszik terhelés nélkül,mindegy melyik (régebbi ill az új alkatrészekkel )A rajz megtalálható a tanyán a Pioneer 940 bejegyzésnél.Ha valaki tud segíteni az legyen olyan kedves és tegye meg mert rajtam kifog.Köszönettel belfi!
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce