Üdv a tisztelt kollégáknak!
Egy érdekes kérdés a gépjárműelektronika témában:
Próbált már valaki TPMS szelep jeladóját újraéleszteni (elemet cserélni benne miután lemerült)????
Miután fiatal gépjárművet vásároltam, szembesültem azzal a (mindenki eldöntheti hogy pozitív vagy negatív) "problémával", hogy a járművem gumiabroncsai TPMS szeleppel vannak szerelve.
(Az EU-ban 2014. november 1. után forgalomba hozott új gyártású autók esetén kötelező széria tartozék a TPMS (tire-pressure monitoring system), magyarul az abroncsnyomás-ellenőrző rendszer.) Aki már körbejárta esetleg a témát tudja, hogy nem olcsó mondjuk egy meglévő nyári szett mellé egy TPMS jeladókkal szerelt téli szettet is összerakni, hogy minél egyszerűbben meg lehessen oldani a szezonváltásokat.
Ezek a szelepek átlagosan kb. 5-8 év élettartamban üzemképesek és 8.000-25.000 Ft/db ár között mozognak. Ez alapján látható, hogy nem kis összegű ráfordítást jósol ez a jövőre nézve a jármű
tulajdonosának egy szett cseréje (a beszerelést sem végzik olcsón, mivel spéci diagnosztikai eszközök és némi szakértelem is szükséges hozzá).
Egy ilyen szelep látható az 1.képen. Az elhelyezkedése a felniben a 2.képen látható. A 3.kép egy diagnosztikai műszert mutat. A 4.kép a jellegzetes piktogrammot mutatja, ami alacsony abroncsnyomásnál a műszerfalon megjelenik. Az 5. képen egy TPMS jeladó elméleti felépítése látható, ami mellé magyarázat a 6.kép, ami konkrétan a probléma felvetését is megmagyrázza, mivel látható hogy a jeladó természetesen műgyantával beöntött, így nem szerelhető. Tehát ha pld. 5 év múlva a jeladóba szerelt, elméletileg 3V-os gombbelem lemerül, a jeladó mehet a kukába, és a fent említett költségek újra előállnak.
(Persze egyből lehetne mondani, hogy nem kell az bele, meg hogy ki kell üttetni a fedélzeti computerből a funkciót, de nem mindenkinek ez az első ötlete, azért csak nem hiába találták ezt ki és vezették be kötelezően, én is mindjárt más irányba kezdtem el gondolkodni, főleg hogy még garanciális a jármű, és nem biztos hogy a szakszerviz jó szemmel nézné a letárolt hibakódokat egy garis szervizelésnél.)
Szóval az itt a kérdés, hogy jártas-e ezekben a rendszerekben valaki, és próbált-e már esetleg elemcserével újraéleszteni ilyen jeladót ami műgyantába öntött?
Jó napot a fent nevezet Peugeot 206 autó gyújtás trafó hidat mind a primer és szekunder tekercsét szeretném ki mérni multiméterrel ,a primer és szekunder tekercsek ohmikus értékekre lennék kíváncsi ha van valakinek kapcsolási rajza megköszönném
Előre is köszönöm a válaszokat
Sziasztok.
A kis szimóm elektromos felépítése a csatolt vázlat szerint van kivitelezve, több éve így használom. A hagyományos izzókat cserélném benne LED-re, tudom tilos, büntetnek meg ilyenek, de errefelé az a lényeg, hogy a világítás működjön. Kínai storeokból rendeltem BA15S,BA20D led 12V21W és alapjáraton azonnal megeszi őket nem értem miért. Most megnéztem szkóppal, de kb. tök sima 14V jön rá a foglalatra. Amint jár a motor ezek a ledek elkezdenek villogni majd pár másodperc és el is füstöltek. Labortápról egészen 20V-ig lehet őket nyúzni, de akkor már szaga van. Multival nem is lehet mérni tápfeszt járó motorral, mert megzavarodik, kizárólag analóg műszer jó hozzá és hagyományos izzókkal sincs gond. Nem tudom mi van, pedig ledes indexet terveztem rá felszerelni.
Szervusztok!
Évszakváltás okán a visszakerült nyári kerekek korábban megismertetett jeladói - hibajelzéssel - a gyári leírást követve sem azonosíthatók. A rendszer elég egyszerű, csupán csak figyelmeztet, de kerékpozíciót nem azonosít. (TOYOTA AURIS 2018) Gyújtás ráadásakor villogó, majd állandó fényű piktogram, a rendszer nem reagál a megismertető gombra. Első körben az adók jelének meglétét/hiányát vizsgálnám. Kérdésem, állnak-e rendelkezésre egyszerű házi módszerek ennek ellenőrzésére?
Bencsik