Kedves kollégák!
A segítségeteket kérném, édesapám magnójába elszakadt az ékszíj. A készülék nincs nálam, így nem tudom, mekkora kell bele. Tudna ebben segíteni valaki?

Előre is köszönöm: Jácint
Üdv mindenkinek!
Kaptam egy AKAI AM-U01 sztereo erősítőt javításra, azzal a hibával, hogy a bal oldalon ötletszerűen nagyon hangos recsegő alapzaj jelenik meg, ami a zenét is elnyomja, és már-már a hangszórót veszélyezteti. A kimenő teljesítményt mutató műszeren is látszik, néha 25W-ig is kitér. Kimeneti csatoló kondi átvezetésére tippeltem látatlanban, de a kapcsolási rajzot megnézve rájöttem, ilyen nincs is benne, valószínűleg mert az STK461 IC miatt nincs rá szükség. Rámértem, a hangszórókimeneten (folyamatosan) nincs is egyenfesz.
Mindenesetre nekem nagyon arra hasonlít a zaj, mintha valahova beütés-szerűen egyenfesz kerülne, így elkezdtem végigkövetni az összes csatolókondit, közben az egyes kezelőszervek kapcsolgatásával kiszűrni, hogy melyik fokozatból nem jöhet a hiba. Így arra jutottam, hogy a hangerőszabályzóig minden rendben, mert annak állása nem befolyásolja a zaj szintjét (mint ahogy a mono-stereo váltó sem viszi át a hibát a jobb csatornára is). Tippem a hangszín egység utáni utolsó csatolókondi lett volna, viszont az előtt megszakítva a jelet, a hiba ugyanúgy fennáll, tehát ez is úgy tűnik, rendben van.
Nos, így már kb. csak a végfok IC marad (a táp ugye szintén nem lehet, mert akkor mindkét csatorna recsegne). Viszont sajnos nem rendelhető már. Azonkívül egy STK erősítőkben jártas ismerősömet előre meg is kérdeztem, hogy ez mennyire utal IC hibára, ő nem sok esélyt adott rá, hogy az okozná. Valahogy kideríthető esetleg (lehetőleg szkóp nélkül), hogy jó-e az IC, vagy tényleg az döglött be? Nem szívesen rendelnék valami helyettesítőt több ezerért, hogy aztán kiderüljön, mégsem azzal volt a baj/nem jó ehhez a kapcsoláshoz..
A kapcsolás: http://elektrotanya.com/akai_am_u01_schematic.pdf/download.html
Sziasztok!
Vásároltam egy nagyon szép karcmentes AKAI GX-4000D-t. Használat közben észrevettem néhány bosszantó dolgot. Ha kis méretű 10cm-es orsót teszek fel rá és a szalag kezd lefogyni a leeresztő orsóról elkezd ingadozni a szalagsebesség (nyávog a készülék hangja). Megtakarítottam a fejeket, nyomógörgőt és a szalagpálya összes olyan alkatrészét ami a mágnesszalaggal érintkezik, és még mindig fennáll a hiba. Mi lehet a gond? Szorul a leeresztő orsó lejátszás közben (feszesre van állítva?), vagy mindenképp a nyomógörgő gumiborítását kell cserélnem? A másik bajom.: Szereztem hozzá rengeteg POLIMER, BASF, PHILIPS, MAXELL szalagot, de csak a MAXELL-re készít szép felvételt. Az összes többi szalagnál katasztrófálisan nagy mértékű a magas frekvenciás tartományban a veszteség (8kHz feletti frekvenciákon), akár egy mélynyomót hallgatnák vissza. Itt a 40 év feletti szalagok nem betervezett oxidációs elektrokémiai folyamata a bűnös vagy a magnetofon BIAS (100kHz) áramköre? Minden vélemény, gondolat érdekel!
Kedves Fórum!
Az AKAI 4000DS MKII orsós magnómon a sávválasztó kapcsoló nem működik megfelelően.
Próbáltam értelmezni a kapcsolási rajzot, amit köszönet a közösségnek innen letöltöttem.
A rajz szerint a lejátszó erősítő sztereo állásban megfelelően kapja meg a fejek jelét, de 1-4 állásban és 3-2 állásban szerintem a rajz hibás. A rajzot én úgy értelmeztem, hogy 1-4 állásban ugyanúgy sztereo üzemmódban működik, mint középállásban, 3-2 állásban pedig szintén sztereo, de a két oldal fel van cserélve.
Az én magnómnál sajnos ugyanez történik.
Azt hiszem, hogy az előző tulajdonos javította ezt a sávváltó kapcsolót, és eszerint a rajz szerint kötötte vissza.
Segítségeteket kérem, hogy jól látom-e a problémát, illetve hogyan kell ezt a kapcsolót helyesen bekötni?
A rajz:
http://elektrotanya.com/akai_4000ds_4000ds_mk2_sm.pdf/download.html
Köszönöm!
Üdv, kben