Sziasztok,
bekapcsolás után kis idővel villog az első (előmosás) led és folyamatosan megy a szivattyú. Valószínűleg tévesen érzékeli, hogy van víz az aljában.
Találkozott már ezzel a jelenséggel valaki ? Hol érdemes elkezdeni a hibakeresést ? Csak annyira szerelném szét, amennyire feltétlenül szükséges.
köszönöm,
imedve
Tisztelt Szaktársak!
Van egy ismerősöm, akinek lcd kijelzős ariston avsd109eu mosógépe van.
nálam van javításon, és kijelzőt keresek hozzá. Használtan vette 40 ezerét a gépet. Egy darabig működöt neki, aztán kapot egy kis vizet az alsó panel két stekker között áthúzott lecsapta a villanyt a tulaj mektakaritotta a panelt meg az éríntkezőket elment neki egy évig. egy szer csak elfelejtett szivtyúzni. elhoza a kiszeret szivatyút munkahelyemre hogy nézzem meg rákötöttem a 220V ot tudom hogy már 230V de már hozzá szoktunk és forgott. Bebizonyosodott hogy az alsó panel lesz a ludas szerztem másik panelt a munkahejemről átépítettem . lementettem az eprom tartalmat stb természetesen amíg javitáson van a gépe addig biztosítottam neki cseregépet, az még valahonan szerezte egy másik ismerős megcsináltam neki másfél évig itt állt nállam nejött érte na mindegy. végült addig megkapta azt a gépet. A lényeg az hogy ment a panel elmentem ebédelni leáramtalanítottam a gépet. bedugtam ismételten meg futott a tápja kiverte a kijelző kezelő proccot meg a kijelzőt is . azóta elhárítottam a problémát. az alsó panelen .de nem kapcsol be a kijelző nélkül. Onnan tudom hogy a kijelző a a rossz mert a egy volt kolléganőmnek a munkahejemen megcsináltam egy hasonló tipusú de azonos márkájú gépét ,de ugyan az a kijelző van benne. amin az alsó panel kapott az megcsináltam és azon le tudtam tesztelni a kijelzőt. Van egy szerviz de alkatrész is árul ott 25ezer a kijelző de nem ad rá garanciát, csak ha ő szereli be, csak hogy 6000ért vizsgálja be a gépet. egy alkatrészüzletben 37ezer a kijelző. Keresgélek hogy hátha találok olcsóbban vagy valami bontott kijelző is jó lenne. Aki tud nekem segíteni kijelző ügyben az írjon nekem. Előre is köszönöm a segítségeteket .
Üzvözlettel: edison212
Sziasztok!
A kollégám hozta a fent nevezett panelt.Megpróbálok fotókat föltenni róla!A mosógépben a panelen az egyik relé kattog,leáll,F-1 hibát jelez.Ha jól tudom ez az F-1 híba:TRIAC zárlat.Átnézve négy fölpuposodott ELKO-t találtam benne.Most kicserélem.A fejleményekről beszámolok.A kollégát kérni fogom,hogy tegye vissza a mosógépbe egy próbára a panelt!A hat IGBT nem zárlatos.A diódahíd d méréssel jónak tűnik.Égésnyomok nem látszanak.Fóliák épek.Van egy kis szénkefepor,de azt majd lemosom.Tápfeszek mérése és Iac mérése következik.A mért értékeket majd ide írom a hozzászólásokba.Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségeteket.Üdv jano
Feltűnt, hogy mostanában több mosógépekkel foglalkozó topik is keletkezett. Ennek kapcsán jutott az eszembe, a még nyáron történt eset az Indesit WISL85X keskeny elöltöltős mosógépünkkel.
A jelenség a következő volt: időnként leállt program közben.
A ledekből az
F08-as hibakód volt leolvasható (kapcsolódó manuálok: http://elektrotanya.com/?q=showresult&what=indesit%20error%20code&kategoria=haztartasi&kat2=all)
Az F08-ra ilyesféle okosságokat lehet találni a manuálokban:
F08 - Fűtési hiba (fűtőbetét testzárlat, vagy vízszintszabályzó kontakthibás, panel bepárásodva, hibás)
F08 - Heater relay cannot be activated (fűtés relé nem kapcsol)
F08 - Heater relay stuck (fűtés relé beragadt)
Miután 2x ilyesféleképpen leállt -az 5-6 mosásból- álltam neki utánanézni a dolognak.
Sajnos azt nem tudtam, hogy pontosan melyik fázisban is állt meg a program (nem ültem mellette).
Általában szeretek az egyszerűbbtől a bonyolultabb felé haladni (hogy ez praktikusság-e, vagy csak szimplán lustaság, döntse el ki-ki maga), ezért nem álltam neki egyből szétborítani a gépet és ellenőrizni a fűtőszálat, annak reléjét, a vízszintszabályozót, a panelt, etc..., hanem leültem gondolkodni... gondolj-gondolj-gondolj... (persze egy csupor "mézet" magamhoz véve ;) )
A panel párásodását hamar elvetettem. Szerintem, jobbára csak városi legenda (urban legend) lehet, hasonlóan, mint pl. a calgon...
A fűtéssel nem tudtam mit kezdeni, ahhoz borítani kell a gépet.
De a vízszintszabályozás felkeltette az érdeklődésemet, mégpedig azért mert mi van, ha nem annak az érzékelője szart be, ha nem egyszerűen csak azért tilt le a program, mert x idő alatt sem képes elérni az elvárt vízszintet a gép? (én elképzelhetőnek tartom, hogy raktak timeout-okat a programszakaszokba -én tennék-)
A köv. kérdés:
ha így van, akkor miért nem érheti el a megadott idő alatt a vízszintet?
Válasz: nincs elegendő víznyomás a vízhálózatban. De volt.
Válasz2: eldugult, leszűkült, megtört a cső. Nem.
Megoldás: nem maga a cső, hanem a vízbetápnál a vízszűrő betét volt a kelleténél jobban eltömődve rozsdás fémreszelékkel, szutyokkal.
Kitakarítva azóta is (már 2-3 hónapja) probléma nélkül megy a gép!
A gép egyébként még
szaki-szűz és 7 éves, kb. 2 évvel ezelőtt takarítottam ki utoljára ezt a szűrőt, karbantartás végett. Akkor nem volt ennyire szennyezett. Feltehetőleg az elmúlt 2 évben volt 1-2 csőtörés, javítás a hálózatban és szépen behordta a szutykot.
Tanulság, és amiért ezt a történetet leírtam: Nem kell mindjárt nekiesni mindennek, nyugalom, a hosszú élet t(r)itka.
Másrészt elnézést kérek a háztartásis-szakemberektől, amennyiben nekik ez egy triviális checkpoint, és az elsők között van ennek ellenőrzése, de a neten a fórumokon erről pl. sehol nem olvastam, ezért is gondoltam, hogy megosztom másokkal is az infót.
ui: sajnos a magáról a szűrőről nincs most képem, nem fotóztam le és most hirtelen a neten sem leltem. A későbbiekben ha megint takarítom majd frissítem a topikot vele...
Mikinek köszönhetően itt egy kép a -még a helyén lévő- vízbeengedő-szelep környezetéről:

...és íme itt van testközelből is a hunyó:

Ami azt illeti, valószínűleg ő sem lesz soha a patyolat évének reklámarca. :)