Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

ARISTONA 4213A SERIE RADIO SM

AUDIO - SERVICE MANUAL
Type: (ZIP)
Size
407.6 KB
Page
---
Category
AUDIO
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar aristona manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    ARISTONA SERIE RADIO 4213A 4213
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant AUDIO forum topics:
Thomson DPL-580HT Készülék néma , sötét a kijelző is.
Üdvözletem Tisztelt Mesterek! Tanácsot , segítséget kérnék. Az említett Thomson DPL-580HT géppel bajlódok. Hálózatra csatlakoztatva a készenléti led világít, kapcsolót nyomva indul, feszültségek megközelítőleg jók. Kikapcsolni nem lehet , csak kihúzni , de ismét indul. Kijelző egység tápja , feszültségei magasak. Pl:IC-103 stab. be és kimenetén azonos feszültség (5V) mérhető,a kisütő ellenállás miatt , tehát az IC-101 Microcontroller (HT48R05A-1) nem megy. A meghajtón Q102 (PT6315)-n is magasabb feszültség mérhető, 24V helyett,31V. Kérnék segítséget a tovább lépéshez. Valakinek van bontott gépe? Érdemes tovább bajlódni vele? Rajz a Tanyán van, kijelző részt nem tudtam úgy kicsinyíteni hogy a topikba mellékeljem. Előre köszönve a segítséget: Öreg Tom
DENON AVR-1311 végfok hiba
Sziasztok! Adott egy Denon AVR-1311 erősítő. Úgy került hozzám, hogy tiltott a védelem, nem indult el. Gyorsan meglett a hiba. Az egyik csatornán C-E között zárlatos volt mind a 2db végtranyó, valamint a 2-2 párhuzamosan kötött emitter ellenállásból az egyik pár szakadt volt, illetve még zárlatos volt 1db 3,3V-os zéner dióda. Ezek cseréje után tökéletesen működött kb 1 hétig, majd megint ugyan ez a hibajelenség és ugyan ezek az alkatrészek rosszak. Mellékelem a rajzot, igaz telefonnal fotóztam, de talán látszik a lényeg. Q464, Q466, R517, R518 és ZD51 poziciójú alkatrészekről van szó. Kérdés mi lehet az oka, hogy újra bekrepált? Én a végtranyókra tippelek, mert eredeti Shankent nem kaptam csak PMC-t. Ha ez a gond mit érdemes beletenni helyette, mert nem szeretném újra szétszedni és kínlódni vele?
Marantz SR6007 no fonction
Hello

I'm looking for your help in troubleshooting a Marantz SR6007 amp that shows no signs of life. The 5.2 V standby power supply (STBY) is present, the 3.3M is also present but I have no feedback from the processor which should control the start functions. You have an idea ?

Thanks
Rotel RT 950bx tuner javítása
A címsorban nevezett tuner javításához keresek segítséget. A nagyfrekvenciás dolgokhoz nem értek. A hiba az, nem érez a rádió térerőt, ennél fogva nem szól, sem semmi térerő kijelzése nincs. A hiba helyét már megtaláltam. A bemeneti egységnél lévő varikap lábára rámelegítve többször életre kelt már. Most megint előjött a hiba. Újra kellene hangolni, meg minden a tunert, mert szerintem amikor ment, akkor sem max. térerővel ment. SOS Üdv
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce