You are here

Audio Analogue Puccini végfok probléma

31 posts / 0 new
Last post
jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

Ritkán esik meg, de ez az erősítő úgy tűnik, hogy kifog rajtam...
Eredeti hibája az volt, hogy a tulajdonos belenyúlt (valami kontakt hiba miatt) és véletlenül zárlatot csinált benne, ennek következtében jó pár tranzisztor tönkrement benne (köztük a TIP142-147 végtranzisztorok is).
Ennek az erősítőnek van egy ismert gyengesége miszerint a meghajtó BC182-212 páros nyugalmi disszipációja 0,5W (nincs hűtve se sehogy), ami idővel az erősítő tönkremeneteléhez vezet üzemszerű használat mellett is. Mivel az érintett oldalon ezek a tranzisztorok amúgy is tönkrementek bölcsebbnek találtam egy hűthető transzisztorral helyettesíteni (a gyártó is így tett ennek az erősítőnek a későbbi változatában). Én a 2N2219A/2N2905A páros mellett döntöttem, mert jól hűthető és egyéb paramétereiben igen közel áll a BC182/212-höz.
A végtranzisztorok cseréje rutinszerűnek tűnt. Az erősítőt kipróbáltam és visszaadtam. Az ügyfél csakhamar újra jelentkezett, hogy az erősítő hangja megváltozott és bizonyos felvételek torzan szólnak, amik eddig nem. Visszakaptam az erősítőt és olyan felvételeket is, amiken torz a hang. A meghallgatás az ügyfelet igazolja valóban egy picit torz a hang az adott felvétel adott pillanatában, míg ugyanaz a felvétel a saját (olcsóbb) erősítőmön nem torzít.
Méregettem az erősítőt és azt találtam, hogy bizonyos kivezérlés felett (>0,5W) a javított csatornán, szinusz jellel hajtva a szinusz alsó csúcsa körül nagyfrekvenciás gerjedés jelenik meg.
Az eredeti végtranzisztorok ilyen ST gyártmányúak voltak az én csere tranzisztoraim első körben pedig ilyen -új- Fairchild márkájúak voltak, párba is válogattam őket, 250mA áramon, igaz kb. 8 párból is csak 20%-ra tudtam őket válogatni. Több párat is próbáltam de a jelenség ugyanúgy fennált.
Volt itthon néhány TIP140-142 tranzisztorom is (régi Ti, Motorola vegyesen) ezek 20%-nál is távolabb voltak egymástól mégis működött vele helyesen az erősítő, de nem hagyhattam őket benne, mert a tápfeszültség +/-39V.
Vettem további tranzisztorokat, ezúttal ilyen kinézetű -új- ST tranzisztorokat. De ezzel sem javult a helyzet ugyanazt produkálta az erősítő. Végül sikerült találnom az eredetivel azonos kivitelű ST végtranzisztorokat, amikkel a probléma megszűnt.
Mi lehet itt a probléma gyökere? Elméletileg lehet, hogy a tranzisztorok amiket vettem hamisítványok, de azok is darlingtonok és a probléma már egészen kis teljesítménynél is jelentkezik az erősítőben, látszólag nem a párbaválogatáson múlik a dolog, hiszen a régi gyártású TIP140/142-es tranzisztorok gyakorlatilag nem voltak párba válogatva mégis működtek pedig még a márkájuk sem egyezett!

Jóhiszeműen összeraktam az erősítőt, hiszen műszerrel mérve minden rendben van vele. Biztonság kedvéért az ügyfél felvételeit újrahallgatva kiderült a torz hang végül is csak nem múlt el (nem az a gerjedés volt az oka...) méregetem, méregetem az erősítőt de a "zenei" jelen nem látom a torzítást. A függvénygenerátoromat pedig akárhogy csűröm csavarom az erősítő látszólag nem hibázik (AM/FM modulációval sem) bár intermodulációt meg pont nem tudok előállítani. Ma kiderült, hogy a bemenő csatornákat felcserélve a torzítás átvándorol a másik oldalra. A baj csak az, hogy ott is kicseréltem a BC182/212 meghajtókat 2N2219A/2N2905A-ra. Logikus gondolkodás szerint a hibát vagy az erősítő alapvetően generálja és generálta eddig is, vagy a cserélt tranzisztorok hozzák be (noha ezeket is cseréltem másik párra). Nem akarom visszacserélni a BC182/212-re őket mert nem tudom hűteni és nem is igazán látom be, hogy ez miért okozhatja a problémát. És ismét mondom, később a gyártó is fém tokos tranzisztorokat tett ide, igaz TO-72 tokozásút, de nem tudom milyen típust...
Valami ötlet?

Comments
iparos
iparos picture

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
Ezt kifejtenéd bővebben?
"Ma kiderült, hogy a bemenő csatornákat felcserélve a torzítás átvándorol a másik oldalra."

A múlt nevei alapján ítéled meg a jelen történéseit. Hát ne tedd!

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Először úgy tűnt az ügyfélnek is, hogy a probléma adott felvételeknél jól hallható, de csak a javított csatornán, ő is felcserélte a hangfalakat (én is) és a torz hang az oldalhoz kötődött, így logikus volt, hogy valóban az erősítő azon oldala a rossz. De tegnap kínomban nem a hangfalakat cseréltem fel, hanem a bemeneti RCA-t és így a torz hang a másik csatornán is jelentkezik. Viszont én ebbe az oldalba is belenyúltam hogy a meghajtók mindkét oldalon egyformák legyenek (2N2219A/2905A), de ezt leszámítva ez az oldal nem volt javítva.
Nem tudom elhinni, hogy ezek a kicserélt meghajtó tranzisztorok okoznák a problémát, főleg úgy, hogy mondom végül a gyártó is valami fém tokos tranzisztort épített be oda ami nyilvánvalóan nem BC182 volt, sőt TO-72 tanzisztorból talán a 2N2222A/2907A az egyetlen jelölt ami ide jó lehet, de az meg elvileg ugyanazt a chipet tartalmazza, mint a 2219A/2905A.

0

welding alt
welding alt picture

Szia jakyg!

Most csak az alábbira térek ki:" TO-72 tanzisztorból talán a 2N2222A/2907A az egyetlen jelölt ami ide jó lehet" , vagy talán a BCY58/59-BCY78/79 páros is jó lehet. A 2N2219-2N2905-el egyetemben, ezek mind gyors kapcsoló tranzisztorok. Szükség esetén tudok küldeni 2222/2097 vagy BCY tranzisztorokat. Amit nem értek: "nem a hangfalakat cseréltem fel, hanem a bemeneti RCA-t és így a torz hang a másik csatornán is jelentkezik." Ez azt jelentené, hogy ez esetben mindkét csatornán jelen van a hiba?

Üdv!

welding alt

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Természetesen a Puccininak csak egy csatornája torzít, mindig az amelyikbe a CD játszóból érkező "jobb" csatorna jelét dugom.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Nézd át a CD kimenetét!

Üdv: Jácint

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Az ügyfélnek nyilván más típusú CD játszója van mint nekem, a probléma mégis reprodukálható volt ennek ellenére is. Persze maga a CD lemez is lehet rossz...

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz jakyg!
A hibát produkáló lemez, gyári darab, vagy írt jószág?
Üdv:
exGelkás

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia jakyg!

Most egy kicsit megint meg vagyok keveredve! Azt mondod, a CD jobb csatornája okozza csak a torzítást, aztán meg azt, hogy az ügyfélnek más a lejátszója. Akkor most a saját CD lejátszóddal is tudod produkálni a hibát, és csak a CD lemez ugyan az? Egyre több a paraméter, ami kiderül. De továbbra is fenntartom, egyértelműen a jelforrásból jön a zavar. A kommersz erősítők CD bemenete 20kHz-nél vágva van, de a Puccininél gondolom Te is a CD bemenetről mérted a 40kHz sávszélességet. A CD lejátszók úgy vannak kitalálva, hogy 20kHz-nél erősen kell vágni a sávszélességet (ezért is szólnak szarabbul a bakelitnél). Ha ez nincs meg, kikerülhet olyan jel is, ami torzítást okoz elsősorban intermodulációsat. Tegyél egy 20kHz-re méretezett egyszerű RC aluláteresztő szűrőt, és javulni fog a hangkép!

Üdv: Jácint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: hanggenerátort a CD bemenetre, szkópot a kimenetre, majd több frekvencián mérni, fél és háromnegyed hangerőnél, műterhelésen.

Bálint

0

welding alt
welding alt picture

Szia!

Talán itt van a kutya elásva! "Persze maga a CD lemez is lehet rossz..." Erősítő javítva, bemérve, minden OK. Amit nem értek : " az erősítő hangja megváltozott és bizonyos felvételek torzan szólnak, amik eddig nem. Visszakaptam az erősítőt és olyan felvételeket is, amiken torz a hang.". Magán CD hanganyagod hallgasd meg a saját lejátszódról a hibásnak vélt erősítőn keresztül. Minden kiderül.

Üdv. welding alt

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

A saját CD-im jól szólnak az ő erősítőjén is, az ő CD-je meg nem torz nálam. :) Csak az ő CD-je torzít az ő erősítőjén, de legalább nálam is reprodukálhatóan és "stabilan" mindig ugyanúgy elrontja.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!
Az erősítőnek nagy a sávszélessége, a cd lejátszónak meg szar a szűrése, a 2 együtt rossz csak.

Üdv: Jácint

0

Kaszi28
Kaszi28 picture

Hello!
Én nemrég találkoztam egy ilyen szerencsétlen párosítással.
A CD egy 47Lab Shigaraki ,gyárilag semmi szűrés a kimeneten (ez a koncepció része).
Egy erősítő, ami csaknem 100 KHz-ig átvisz (-3dB), mint ez.
De ezek nem szerették egymást, meg gyanúsan, több magas sugárzó ment tönkre ezzel a párosítással.

Szóval jó lenne tudni a CD típusát, meg, hogy nem tuningolt e esetleg, mert a tuningok egy részének áldozatuául szokott esni a kimenő szűrő.

Ha hagyományos hanggenerátorral nem sikerül előcsalni a hibát, akkor lehet, hogy egy PC program, meg egy jobb hangkártya segíthet.
Mondjuk valami Multiton teszt jellel és spektrum analízissel.

Üdv!

Kaszi

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Ez azért nem annyira durva, 1W-on az erősítő általam mért sávszélessége (-3dB): 15-40000 Hz.
Nem tudom az ügyfélnek milyen CD játszója van, de én egy Philips CDF-100-al próbáltam, ami felépítését tekintve teljesen kommersz.

Csatolok egy képet 1W kimenő teljesítménynél, 1kHz-es négyszög jel így néz ki, a két csatorna egyforma. Úgy tűnik a magas frekvenciás tartalmat forszírozza ez magyarázhatja a torzítást.

File csatolás: 

0

Kaszi28
Kaszi28 picture

Hello!

40 kHz?
Akkor egy újabb verzióval van dolgod.
A legelső kiadás még 100kHz is vitt.

Ezt ismered?

http://www.pi.infn.it/~federico/remote.htm

Ez elég érdekes:

"Not only! All the distortion generated in the high frequencies by the output transistor (e.g. the crossover distortion) will not "killed" by the feed-back.
About C155 I made some tests, and the system seems stable (with whatever kind of load) even with a value TEN times lower (150pF).
I suggest to make some tests with 560pF anyway: the -3dB point will rise to 120kHz and there will be no risk of oscillations.
Do you remember the "Errors revealed" section in the Donizetti web page? Well it seems that someone has not read it!
In the Puccini "remote" still there are two capacitors (C156/C157) with the wrong value!
Take a look at the Puccini "remote" THD plot, compared with the original Puccini: as you can see the THD value is worse, even with the capacitors changed with the new 10uF value."

Üdv!

Kaszi

0

welding alt
welding alt picture

Szia!
Ez jó!" A saját CD-im jól szólnak az ő erősítőjén is, az ő CD-je meg nem torz nálam." Elméletileg -e tények ismeretében- a tulajdonos lejátszója lehet ludas e torzítási menetben. ( Talán ezért matatott bele az erősítőbe?). Maradt még néhány nyitott kérdés...

Üdv!
welding alt

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Ezt a részét nem értem, hogy a bemeneti RCA-t cserélted fel. Ez nekem úgy tűnik, hogy a jel forrásában van a hiba, nem az erősítőben.

Üdv: Jácint

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Úgy tűnt nekem is, ezért próbáltam ki ugyanazt a CD lejátszót, ugyanazt a CD-t, ugyanazzal a kábellel ugyanazon a hangfalon DE a saját erősítőmmel, és ott nem hallani a torz hangot. Tehát mégis az erősítőben van a hiba.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Tehát van a Puccini, aminek van RCA bemenete, és benne a végfok. Az ügyfélnél rádugtál egy CD-t RCA kábelen, R-az R-re, L az L-re, és az egyik csatorna torz. Aztán felcserélted az RCA kábeleket, R-L L-R és a torz jel átment a másik hangszóróra, mindezt az erősítő megbontása nélkül? (Bocs, ha értetlenkedek)

Üdv: Jácint

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Lényegében ez a helyzet. A probléma annyi, hogy az oldal ami nem volt hibás eredetileg már szintén nem érintetlen, mivel meghajtókat ott is cseréltem elővigyázatosságból.

Valószínűleg az lesz a legjobb, ha visszateszek BC-ket (bár elég rohadt dolog szétszedni), meghallgatom, ha jó akkor "örülünk" de nincs garancia, hogy 10 év múlva is működni fog. Ha nem jó, akkor nincs más magyarázat, mint hogy eddig is ilyen volt, csak nem tűnt fel.

0

jakyg
jakyg picture

Az egyik csatornán visszacseréltem a meghajtókat BC-kre, de a torz hang megmaradt, akkor gondolom most kalap-kabát...

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Akkor teszteld más forrással, csak egyik oldalt bedugva is. Szerintem a forrás lesz a hunyó, csak a Te erősítőd nem hozza ki. Ez adódhat a bemenetek földeléséből is, ami a Pucciniben más, mint a Tiedben.

Üdv: Jácint

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz akyg!
Csatlakozom Jaca értetlenkedéséhez!
A leírtak alapján, mindkét csatornán torzítani kellene a végfoknak, függetlenül az oldalhelyességtől, de csak akkor teszi, ha a bemeneteket forgatod! (Nem lehet fázishibád?)
E szerint a meghajtást kellene gyanúsítani (jelforrást).
Üdv:
exGelkás

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Szinusz jellel hajtva nem torzít -látszólag- szkópon nézve a Puccini sem. Itt valami intermodulációs torzításról lehet szó, ami jelen esetben az adott forrásanyag jobb csatornáján jól halhatóvá is teszi ezt (amúgy Chopin zongora mű).
Ahogy már írtam a teljes hangláncban ha csak az erősítőt cserélem ki, a másik erősítőmmel nem lehet hallani a torzítást, az Audio Analogue erősítőnek viszont mindkét csatornája tudja produkálni a torzítást. De ugyanezt a CD-t és CD lejátszót kipróbáltam a Grundig aktív hangfalaimmal is és ott sem hallom a torzítást.

Tehát a forrás anyag fix a torzítás pedig csak akkor jön elő, ha a Puccini erősítő benne van a láncban.

0

Jaca
Jaca picture
****

Szia!

Tehát Puccini az adott CD lejátszó egyik oldalát mindkét csatornán tudja torzítani, más erősítő nem. Ez akkor is forrás hiba lesz, vagy a Puccini bemenetének földelésében van külömbség, esetleg hiba.

Üdv: Jácint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: esetleg BC327-328 vagy BC639-640?

Bálint

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Én is gondolkodtam a BC639/640-en de a gondot én a tokozásban látom, a 0,5W-ot ugyanúgy nem lehet elvezetni a BC639-ről sem hiába nagyobb a belső chip, de a tok akkor is minimum 60 fokosra melegszik ami ugyanúgy megöli előbb-utóbb. Még a 2N2219A is egy becsületes hűtőcsillaggal éppen hogy csak megfogható olyan meleg.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a 2Nxxxx szerintem rossz hőtechnikai tulajdonságú.
Vagy készítesz hűtőzászlókat(AC127-128) vagy olyat aluból, mint ami az AC187-188-nak volt, kicsit nagyobb méretben

Bálint

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Valójában nem ez az első Puccini amit javítok éppen ezért már teljesen kifogytam az AC128-as hűtőzászlókból... :(
Ezért kellett egy hosszabb távon is fenntartható megoldást keresnem.

0

Sponsored links