Üdv!
Valaha az egyik átkosban a Ramovillnál dolgoztam, kollégám révén híradástechnikai dolgokat szereztem be.
Így annak idején reményeket fűzve a dologhoz, két potenciométer is került hozzám.
Bizonyára jó minőségű, sztereó potméterek, de már semmi dokumentumom nincs róluk.
Ha valaki, aki régen ezen a vonalon ténykedett, emlékszik rá, örülnék a segítségének.
A potméterek 7 db kivezetéssel rendelkeznek, és nem tudtam a nyitjára jönni, miképpen alkalmazhatnám - ha lehet egyáltalán - egy sztereo rendszerben.Volt valami furfang, hogy hangosság szabályozás, vagy ilyemi is beköthető legyen, de ez már csak halovány sejtés - volt ez vagy 25 éve. :(
Megpróbálom majd az összes kivezetést az összes többivel kimérni, táblázatba rendezni, ha nincs más megoldás, de hátha valakinél ott a bölcsek kapcsolási rajza.
2 db-om is van, hátha nem maradnának adat híján parlagon.
Kedves Hozzáértők!
Vettem magamnak egy ilyet. Az erősítő részt már rendbe raktam (hangszóró relé, potik, kapcsolók kh-sak voltak), de a rádió továbbra is féloldalasan szólt.
Megnéztem a tuner némító tranzisztorokat, de azok jók. A kimenetükön szkóppal nézve féloldalas, de az előttük lévő 2.2u/50V-os kondenzátorok bemenetén a jel szintje mindkettő csatornán jó.
Próba képpen leválasztottam a bemenet választó IC-ről (TC9164/NJU7313) a tunert. A bemenet választó egyik csatornáján 2V DC mérhető, a másikon 15V DC!
Ebből arra kövtkeztetek, hogy ez az IC kissé döglődik.
Csak az érdekesség kedvéért beszúrtam a tuner és a bemenet választó közé egy-egy 10u/50V-os kondit. A rádió így szimmetrikussá vált, tisztán szépen szól.
Kérdés: küzdjek az IC cseréjével, vagy fixálhatom ezt a beszúrt kondenzátoros megoldást? Nem okoz majd nagyobb kárt?
Megoldás: A TC9164N bemenet választó IC cseréje megoldotta a problémát. Köszönöm mindenki segítségét.
Gábor
Gábor
Sziasztok!
Egy régi, de eredeti (Blaupunkt) autórádiót a '70-es évekből egy minden szinten felújított korabeli BMW-be szeretném beépíteni, de az erősítő része hibás, így lett vásárolva. A javításával most kezdtem el foglalkozni, de máris felmerült néhány probléma. A mono végfok BD433-434 komplementer párt tartalmaz, és néhány számomra ismeretlen lapkás és tokozott áramköri elem is helyet foglal a még beépített tranzisztorok mellett.
A hibajelenség: bekapcsoláskor van egy erős zajos hang, amely pillanatok alatt elhalkul, és a behangolt adó ezután már csak halkan szól tovább, szinte érthetetlen torzítással. Az áramfelvétele is jelentéktelen, teljes hangerőnél 25-30mA.
A kérésem egy kapcsolási rajz lenne, ha feltalálható egyáltalán ehhez a korabeli szerkezethez. Nem akarom "elbarmolni", mert egy TDAxxx végfokot máris be tudnék építeni a helyére, de azzal oda is lenne az "eredeti" állapot megőrzése.
Néhány kép a rádióról.
Hozzájutottam a címben szereplő készülékhez. A hangja is elfogadható. Kapcsolási rajz beszerzéséről infót szívesen elfogadok
( plosza@freemail.hu ).