Sziasztok!
Évekkel ezelőtt hozzájutottam két darab címben említett végfokpanelhez, eredetileg a HEC45 stúdió monitorokban használták ezeket. Kapcsolástechnikája "modern", akár egész jó hangú erősítő lehet.
Amikor megkaptam ezeket a panelokat, akkor hibásak voltak, egyenként egy maroknyi alkatrészt cseréltem bennük, főként kimeneti fokozatban voltak elégett ellenállások, stb.
Évekig pihent a projekt de most megint előszedtem mert megépítettem hozzá a tápegységet (+/-47V és +/-35V is kell neki).
Az első tapasztalat az, hogy mindkét modul kb. egyformán gerjed.
Az egyszerűség kedvéért csatoltam a kapcsolási rajzot.
Amennyire meg lehet ítélni a bemeneti részen és a feszültségerősítő fokozatban az alkatrészek eredetiek.
A kapcsolás első ránézésre kétségtelenül bonyolultnak tűnik, de műszaki szempontból igen okosan kitalált áramkör.
Több dologgal is kísérleteztem eddig de nem sok sikerrel:
Alap helyzetben a gerjedés kb. 200kHz-en van néhány Vpp amplitúdóval.
- A kimeneti tranzisztorokat kivettem. Mivel a kimenő fokozat kompozit-darlington ezért a 2N3055 és BDX18 nélkül is működhet (terhelés nélkül), de a gerjedés nem változott.
- A kimeneti fokozatot tovább egyszerűsítettem: T15 és T17 (T16 és T18) között szétválasztottam a kimenetet T15-T16 lett az új "kimenet", R44-et ketté osztottam és a visszacsatolást a közepére kötöttem át. Így ugyan a gerjedés frekvenciája kb 100kHz-re csökkent, de ettől nem lettem sokkal boldogabb.
- Játszottam a tápfeszültségek hidegítésével (kondenzátorok cseréje + kondenzátorok hozzáadása) és a földelési séma változtatásával, eredmény nélkül.
- Ha az invertáló és a nem invertáló bemenetet összezárom a gerjedés megszűnik (ez mondjuk nem annyira meglepő).
Kissé tanácstalan vagyok hogyan tovább...
Lehetne játszani a visszacsatolás kompenzációs tagjával (kivenni), illetve a differenciál erősítő munkaellenállásának a kompenzációs tagjával is, de egyelőre azon az állásponton vagyok, hogy mivel ez egy gyári panel ezért feltehetően valaha működött, tehát nem a kapcsolás megváltoztatásának kellene a megoldásnak lennie.
BEAG Fitephon FE 760 kapcsolási rajzát szeretném megszerezni, vagy esetleg ha meglenne valakinek a komplett gépkönyv az még jobb lenne. A segítségeket előre is köszönöm!
Üdv!
A képen látható sztereo equalisert kaptam egy cimborámtól. Magyar gyártmány, a nyolcvanas évekből. Mivel két oldalas, furatgalvános, ónozott nyákja van, elég valószínű, hogy nem holmi kisipari tákolásról van szó, de nem tudom, hogy pontosan minek a mije is ez?
7db TL084 van rajta, és az összes jelölés mindössze egy "PCB23" felirat.
Nagyra értékelném, ha valaki meg tudná mondani, hol keressem a kapcsirajzát, mert sajnos jópár Siemens kocka le van róla bontva, én meg, ha nem muszáj, inkább nem fejteném vissza az egészet csak azért, hogy kiszámolgathassam, hová, milyen kondi való.

Tisztelt kollégák.
A címbeli keverő EME 593 típusú csatornáiból négynek a LINE bemenete nem működik, a mikrofon bemenetek viszont jók, és rajzot nem tudtam szerezni.
Van még benne ECK 593, EKE 593, és THE 594 modul. Valaki esetleg tud segíteni? Főként rajz lenne jó.
Kösz: Varga Béla