Sziasztok ElektroTanyások!Segítségeteket kérném azzal kapcsolatban hogy egy 100 mikroamperes végkitérésű mérőműszerrel ellenőrizhető-e az akkumulátortöltő töltőárama /előtét ellenállás beiktatásával/.Ha megvalósítható milyen módon? Köszönettel: Sanyomano.
Sziasztok! Segítséget kérnék a fenti szkópom egyik pillanatról a másikra elment a vízszintes eltérítés, csak 1 pont van,de függőlegesen renddben működik. Nagy segítség lenne 1 kapcsi rajz, ha valaki tudna segíteni. Megköszönném.
Előre is köszi a segítséget.
Sziasztok!
A címbeli kérdés azért lett számomra fontos mert sikerült szereznem egy Fok-Gyem TR-9252/A tápot, de nekem csak Fok-Gyem TR-9253/A tápról van gépkönyvem.
(Itt az alkalom! Ki keresi a "Fok-Gyem TR-9253/A" gépkönyvét? Be szkennelem és felrakom, ha kell!).
Tehát olyan ember tanácsát kérem, aki már eléggé belemászott mindkettőbe, esetleg leledzik néki egy Fok-Gyem TR-9252/A rajza, gépkönyve. Wantedba is beírogatom...
Természetesen a specifikációs különbségekkel tisztában vagyok. Arra nem vagyok kíváncsi, hogy ki mit "tippel, hisz vagy hinni vél". Azt én is eltudom képzelni.
Itt és most csak konkrét dolgokra vagyok kíváncsi. Vagyis, hogy a Fok-Gyem TR-9253/A gépkönyve mennyire stimmel a Fok-Gyem TR-9252/A fizikai valójához!
Nos átböngésztem mindkettő rajzot. 3 lényeges különbség van.
1. A hálózati trafó feszültség kiosztása a 9253/A-nál nagyobb a nagyobb kimeneti feszültségek végett.
2. A feszültség beállító ellenállások értéke és száma más. Ehhez kapcsolódva a jackley tárcsák száma és bekötési módja is más.
3 Néhány 0,1-0,2 tizedohmos ellenállás értéke változik valamint a feszültség átkapcsolóban a trafó szekunder körében lévő átkapcsolást simító ellenállás értéke változik. 680 illetve 330 ohm.
Ezeken kívül nincs lényeges változás. Gyakorlatilag azonosak.
___________________________________________________________________________________
Megjavítottam a rendelkezésre álló TR-9253/A dokumentum alapján. Hogy mi is volt a hibája...??? Érdekes dolog volt. Végül is fogalmam sincs.
Ami biztos: A 2N3055 tranzisztor időnként B-C zárlatos lett. De csak néha... Kicseréltem MJ15016-ra, mert az erősebb. De nem akart működni. Nem volt kimenő feszültség. Elkezdtem végigméregetni a tranzisztorokat. Semmi hibát nem találtam. Végigmértem gyakorlatilag minden ellenállást, diódát is. Semmi hibát nem találtam.
Ennyi szenvedés után kiszórtam belőle az összes apró tranzisztort és mind helyett újat tettem be. Nos megjavult. Kb félóra alatt beszabályoztam. A kimeneti feszültségeket 4 század volt pontossággal tartja és a maximális áram amit a limiter enged az 5,4 amper. Kb 20 percig hagytam a terhelést rajta: 15 volt, 5 amper. 1 századvoltot mászott el a feszültsége. Tehát gyógyultnak minősítem a gépezetet.
Javítás közben ennyit derítettem ki különbségnek: Más a hálózati trafó és más a feszültségosztó ellenállás lánc valamint kevesebb is.
Köszönöm.
Helló ! A kezembe került egy Tel-Mes TR-2152 RLC mérőhíd (a mellékelt fényképen szereplő típus). A készülék jó állapotú és üzemel is. A belseje gyári állapotúnak tűnik, nincs semmilyen belemókolás, égés, szakadás, károsodás benne.
Az a problémám vele, hogy a műszer ugyan mér, de mérőhidat nem lehet kiegyenlíteni egy határon túl.
Kérdésem: miért nem ?
A bekapcsoláskor a gépkönyvben leírtakat szó szerint végigcsinálom. Például: ellenállásmérés.
A telepfeszültséget ellenőrzöm, működik. A galvanométert kinullázom mechanikusan és elektromosan is, működik. A mérőerősítő érzékenységét a maximumra állítom, ez is működik, a galvanométer mutatója a 0-án áll (a középállásban), ahogy kinulláztam.
Ekkor jön a mérési lépés. A megfelelő méréshatárba kapcsolom a gépet, majd a gépnek az 1 kHz-es mérőállásába kapcsolok. Ekkor a galvanométer mutatója a legszélső helyzetbe jobbra kivág. Oké, hiányzik a mérendő ellenállás a hídból. Bekötöm a mérési helyre az ellenállást, de a mutató nem áll vissza. Ha mér is bármit, az nem látszik. Ugyanezt csinálja a műszer, ha a mérőbefogóra már bekötöttem egy ellenállást: a galvanométer mutatója kivág, ha feltolom az érzékenységet a maximumra (ahogy az a gépkönyvben szerepel). MINDIG ugyanabba az irányba mozdul ki a műszer mutatója.
Csak akkor jön vissza a mutató középre, ha a mérőerősítő érzékenységét csökkentem. De mire visszaáll a mutató a skála közepe tájára, addigra a mérőerősítő érzékenysége ezzel arányosan is anniyra lecsökken, hogy a mutató a mérésnél szinte alig mozog. És még ekkor sem tudom beállítani a mutatót a mérés során a galvanométer középállásába (vagyis nem tudom a hidat kiegyenlíteni rendesen).
Mi lehet a probléma ? Miért nem tudom kiegyenlíteni a hidat ? Találkozott-e már valaki ilyen problémával ? A tápfeszültség az rendben van, megmértem.
Sajnos nincs semmi normális tartalmú és minőségű leírásom a géphez, szerviz útmutatóm sincs. Emiatt kérek segítséget a gép beállításához. Nagyon megköszönök minden hasznos és előre mutató ötletet.