Tisztelt Mindenki!
A kollektív emlékezethez fordulok, mert magam nem találtam meg...
Valamikor régen (10-20 éve) az RT-ben volt egy cikk (és kapcsolás) amivel bonyolult digitális paneleken lehetett a zárlatos ic-t vagy kondenzátort megtalálni. A táppontokra beadott kis feszültséget (kb. 1V) és egy érzékeny milivolt-mérővel lehetett követni, hogy a tápvezetéken merre folyik a nagyobb áram.
Emlékszik valaki hol találom a cikket? Az rt-k megvannak papíron és állományban is, csak nem találom több órás keresgélés után sem.
Köszönöm a segítséget!
sanyika45
Sziasztok!
Hozzáértő szakit keresek, vagy tanácsot kérnék:
A Hameg Hm 507 szkópom úgy tűnik, meghibásodott. Az egyik hiba, hogy azY1 csatorna a másikhoz képest sokkal érzéketlenebb. A másik, hogy a csatolt képen a felső harmadban furcsa, pontokból álló sáv látható. Sajnos, nem ismerem a készüléket belülről, ezért kérnék tanácsot, vagy keresek hozzáértő kollégát. (Lehetséges, hogy invertermérés közben hibásodott meg, nem emlékszem.)
Köszönettel:
Attila
Helló ! A zsibin jártamban rámdőlt egy karcmentes, 1957-es EKM Fluxmeter. A klasszikus fekete bakelit laborműszer. Van rajta két mérőcsatlakozó (csavaros banánhüvely), egy fehér nyomógomb és a műszer tetején egy kis ablak, amit átlátszó műanyaglapka fed és ha belenéz az ember, akkor egy tekercs vasmagnak látszó tárgyat lát az ablak mögött (akár mi is az, két vezetékkel be van kötve a műszerbe). A műszer oldalán van egy speciális N kiloohmos huzalpotméter (nem tudtam az értékét megnézni, de nem is érdekes egyelőre), ami a két végálláson kívül az ellenálláspályán egy középállással is bír, ami ki van vezetve a műszerbe és be van kötve. Mintha egy középállású "+/- potméter" lenne (mint a hifikben a balansz potméter).
Levettem a műszer hátlapját. Semmi rendkívüli. Nem lettem okosabb. Jobban nem mertem egyelőre szétszedni a gépet. Ha a műszert óvatosan megmozgatom, akkor a mutatója elvándorol az egyik végállásba és ott marad, vagy a másik végállásba és ott marad. Mintha nem lenne semmilyen műszerrugó a gépben. Ha szállításhoz rövidrezárom a két mérőcsatlakozót, akkor a mutató megáll ott, ahol éppen van és ott marad, meg sem mozdul, vagy csak nagyon aprókat.
A műszer működik, csinál valamit. Ha ellenállásmérővel megmérem az alapműszer két kivezetését (a két mérőcsatlakozón keresztül), akkor a mutató kilendül és kb. 1 kOhmot lehet(ne) mérni. Mivel a digitális multiméteremmel csak 200 kOhmos állásban mertem megmérni (lentebb egyre gyorsabban lendülne a végállásba a mutató), ott kaptam az 1 kOhmot. Ha a műszert csak egyszerűen leteszem az asztalra, akkor a mutató a 0 állásból szépen lassan elkezd felkúszni olyan 40-50-es osztásig és ott marad. Ha a fehér gombot lenyomom, akkor a mutató kicsit visszakúszik olyan 30-ig. Lehet, hogy csak a műszerész asztalom nem vízszintes, de a 40-50-nél általában a mutató nem megy tovább. Ott ledekkol. Tettem fel képeket a gépről.
A kérdéseim a következők lennének:
1. Hogyan működik, hogyan mér ez a műszer ? Mi kell még hozzá, hogy normálisan mérjen ?
2. A fluxmeter skálája az maxwellekben mérésre van skálázva, ami régen a mágneses fluxus mértékegysége volt. Itt 1 fok = 15000 maxwell. Milyen méréshez használták ezt a műszert ? Hol mértek kilómaxwelleket ?
A válaszokat megköszönöm. Ahogy szoktam, próbálok minél gyorsabban erre járni és reagálni. Köszönök minden segítséget.
Hello,
I purchased a Hameg 404-2. It works normally as an analog scope. But what doesn't work is the readout, the display of the numbers and letters on the screen. These are pixelated. I have restored several vintage scopes (Hameg, Tektronix, Leader) but have no experience with this type of scope. Where can I suspect the error, which module is in question? What is the procedure? There is a circuit diagram, but it doesn't really help me. I checked the supply voltages and everything was spot on. Can someone help me? Thank you.