Üdv!
Picit hosszú lesz, elnézést!
Az alábbi képen egy Magnat Classic 360 autós erősítő táprésze látható. A zöld vonaltól balra a meghajtás, ha jól látom egy egyszerű astabil multivibrátor, a jobb oldalon pedig a kapcsoló fet-ek.
Katt a nagyobb változatért.
Az én verzióm egy picit különbözik a képtől, csak négy darab fet van benne, de az a négy fet erősebb valamivel. Minden más ugyan az.
A készülék hibás, az összes fet átütött, csúnyán meg is égették a nyákot.
Jelenleg IRF1010N van benne (55V, 11mOhm, 85A). A fet ára 500 ft/darab.
Ezt szeretném helyettesíteni, de van egy paramétere, ami nem tudom, hogy esetemben mennyire okozhat problémát, méghozzá a sebessége:
td(on) Turn-On Delay Time: 13 ns
tr Rise Time: 76 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 39 ns
tf Fall Time: 48 ns
Az alábbi alternatívákon gondolkodok:
IRFZ48N - 55V, 11mOhm, 64A) - 190 Ft, Ez elég gyors, de valamivel kevesebb áramot tud
IRF2807 - 75V, 13,Ohm, 82A - 255 Ft, 2 mOhm-mal nagyobb belső ellenállás és az egyik paraméter rosszabb
td(on) Turn-On Delay Time: 13 ns
tr Rise Time: 64 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 49 ns
tf Fall Time: 48 ns
IRF3205 - 55V, 8mOhm, 110A - 245Ft, jóval erősebb de lassabbnak tűnik
td(on) Turn-On Delay Time: 14 ns
tr Rise Time: 101 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 50ns
tf Fall Time: 65 ns
PJP75N75 - 75V, 11mOhm, 75A - 180Ft, távol keleti csoda, nem is hallottam még róla
td(on) Turn-On Delay Time: 22 ns
tr Rise Time: 20 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 90ns
tf Fall Time: 18 ns
Hozzátenném, hogy a TO220 tokozás maximálisan 75A áramot enged folyamatos üzemben.
A magam részéről az IRFZ48N-t választanám, de az majdnem 20 amperrel kevesebbet tud. Ha az kevés, akkor az IRF2807-t, ami majdnem olyan gyors mint az eredeti, viszont picit nagyobb a belső ellenállása, tehát jobban melegszik.
Egy hálózati kapcsoló tápba vidáman beleraknék egy másik fet-et, mert ott IC vezérli amiben van védelem. Ez viszont ha jól látom vidáman szénné égeti magát. Nem akarok olyan alkatrészt berakni, ami elsőre látszólag jól működik, de hosszabb távon gondot okozhat. Ne feledjük, hogy autós erősítőről van szó, ott pedig -20 és +50 fok között bármi előfordulhat, egy esetlegesen működő alkatrész hosszabb távon problémát okozhat.
A kérdés: helyettesíthetem a fenti FET-ek közül valamelyikkel a hibásakat, vagy ragaszkodjak az eredetihez? Mennyire befolyásolja a fenti kapcsolóüzemű tápban a működést a fetek sebessége, belső ellenállása? Törődjek vele, igenis ragaszkodjak a gyors verzióhoz, vagy egyáltalán nem számít?
Update: További szempont, hogy erősebb fet berakásával esetleg még robosztusabbá tehetem a szerkezetet, az IRF3205 pl. többet tud, viszont jóval lassabbnak tűnik. Érdemes ilyenen gondolkozni?
DM
Sziasztok!
Valamely sony hifihez tartozó SUB ládába megszakadt a hangszóró.
SS WG-990 a hangfal típusa. Sajnos egy nap alatt sem sikerült szétszedni.
Ha valakinek volt már dolga ilyennel megköszönném a segítséget.
(A HiFi típusa azt hiszem HCV RG-440)
Hi!
Lenne egy ilyen rádió
Rettenetesen halkan szól. max. hangerőn is csak ha közel hajolok a
hangszóróhoz akkor lehet hallani. TDA8587J van benne. A hangproci TDA7460N. Ha a 20-as CREF lábon lévő 100u/16V-os kondit kivéve és megforgatva, érintgetve megjött a hang, és meg is maradt a következő kikapcsolásig. Az adatlap szerint ez proci a belső tápjának a ref kondija. Volt valakinek ilyen hibája?
köszi
Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni egy Sennheiser rádiósmikrofon javításában hátha foglalkozott már valaki ezen típus javításával. Nincs pilotjel, pedig az adó jelzi hogy be van kapcsolva, de a vevő nem lép ki a Mute állapotból. A vevő hibátlan mert másik mikrofonnal hibátlanul üzemel. Ha a vevőn kikapcsolom a pilotjel figyelést akkor van átvitel, de akkor számítani lehet sok egyéb zavaró jelenségre. Itt a Tanyán csak az SKM100 első verziója van fenn ami nem egyezik meg vele. Ha valaki tudna segíteni azt szívesen venném.
Üdv. Imre
32 khz oszcillátor leállt, kvarc csere segített.