Sziasztok Kollégák!
Egy Dell Latitude D410 laptop töltőjével van probléma.A töltőről működik a gép de nem tölt.3 pólusú csatija van.2 póluson megy ki a 19V a 3. pólus egy tranyó kinézetű valamire megy.Ez a töltőben van,2929 és B4381 van rajta.Gondolom ez kapcsolná át a laptopot töltésre.Na de mi ez?Kérem segítsetek.Előre is köszönöm.
Üdv:selindion
Üdv!
Adott egy Dell Inspiron 5558 típusú gép, aminek a tápcsatijából kitört az a műanyag darab, ami a pozitív tápfeszt és a töltő-azonosító szálat elválasztotta egymástól (gondolom megrántották a kábelt), és ennek következtében a gép az akkut nem tölti, mivel nem tudja azonosítani a töltőt. Működik akkuról is, meg töltőről is...utóbbiról kicsit lassabban... A tápcsatit cseréltem.
A töltőt szétszedtem, látni egy égésnyomot a panelon, ahol egy vékony száll ellobbant. Az ID vezeték csatlakozási pontja környékén egy ellenállás, egy zener dióda és két SOT23-as tokozású alkatrész van, ami kapcsolódik az azonosításhoz. Ezek közül a dióda szakadt és az egyik SOT23-as alkatrész zárlatos (az ellenállás túlélte, 15k). A rajtuk lévő kód alapján még nem sikerült beazonosítanom őket, hogy sima tranzisztorok-e, vagy az egyik egy egyszálasan kommunikáló chip-e...?
A rajtuk lévő kód: BG1 és BYC (ő a zárlatos).
Tudtok erre mondani valamit?
Köszönöm előre is :)
/Tudom, vehetnék másik töltőt, de akkor megint egy szeméttel több lenne, és mi abban a kihívás?/
Üdv Mindenki!
A címbeli laptop került hozzám azzal, hogy folyamatosan villog a lapin az akkuikon sárga LED-je (ami a szerviz manuál szerint normális is rossz akkunál), amikor a hálózati töltőt csatlakoztatják. Ha nincs rajta a töltő, akkor be sem akar kapcsolni.
Elmondásuk alapján korábban normál módon akkuról használták a lapit, amikor hirtelen kikapcsolt és azóta csak töltővel tudják használni. Állítólag a hiba előtt 2-3 órás üzemidőt produkált az akku.
Szétszedtem az akkut és a cellák le voltak benne merülve, de mind 3,3 V felett volt, ami azt jelenti, hogy a beépített töltésvezérlője tiltotta le a működését. Van rajta egy tesztgomb, aminek a megnyomására a LED-ek nem mutattak életjelet. Kiforrasztottam az akkucsomagot és labortápról egyenként feltöltöttem a cellákat, majd visszaforrasztottam a töltésvezérlő panelra. A művelet után a kis gombot megnyomtam és nem történt semmi. Gondoltam, hogy talán a töltésvezérlőnek kell valami infó a lapiról, ezért összeraktam és betettem a lapiba és a lapi akkuikonja ismételten folyamatosan és sárgán villogott, amikor a töltőt bedugtam. Nosza, szedjem szét megint, hátha találok valamit, amit addig nem vettem észre. Ekkor ért a meglepetés, ugyanis az akkun mind az 5 kék LED folyamatosan világított és ha megnyomtam rajta a tesztgombot, akkor 3 LED elkezdett villogni, majd egy idő után kialudtak és egy kis idő elteltével ismét kivillant az 5 LED, melyek azóta is folyamatosan világítanak. Ez a jelenség nekem azt vetíti előre, hogy nagy eséllyel a töltésvezérlőben van valami hiba és korábban emiatt nem adott ki feszt és emitt nem töltődött az akku és villogott a lapin a sárga LED, továbbá az 5 LED folyamatos világítása okozhatta az akku teljes lemerülését is. Az akku ezen hibája miatt, eddig a lapit nem is szedtem szét a töltéskör hibája után kutatva.
Korábban hallottam olyat, hogy a DELL, COMPAQ és a HP csinál olyan huncutságokat az akku menedzselés terén, hogy tervezett avulást épít be az akkuk töltésvezérlőjébe, amivel idejekorán akkucserére késztetik a tulajt. Nem tudom, hogy ez csupán legenda, mert eddig nem foglalkoztam ilyen típusú lapikkal mélyrehatóbban, de a mai világunkban simán el tudom képzelni ezt is.
Szóval az lenne a kérdésem, hogy szerintetek menthető az akku vagy mindenképpen újat kell vásárolni?
Várnám szíves meglátásaitokat és tanácsaitokat.
Köszi
Sziasztok
az történt hogy memot kellett böviteni. az alján lévő mudult, kicseréltem ekkor még jó volt, de amikor a másikat is cseréltem (a billentyű alattit) akkor már se kép se hang, töltőt sem veszi észre be sem kapcsol, proci tram nélkül se. Valami elszállt a táprészuben DE merre induljak?