Sziasztok!
Kaptam egy BEAG EA080-as csöves erősítőt csövek nélkül (80W, 100V-on 2xECC83, 2xEL34) egyelőre szeretném feléleszteni eredeti állapotában aztán esetleg átépíteném gitár erősítőnek új kimenőtrafóval, új hangszín szabályzóval.
Vannak 6N2P csöveim az ECC83-ak helyett (a fűtést átalakítottam, hogy jó legyen) és van két EL34 csövem az egyik egy Mullard a másik egy RFT (tudom ez így nem elegáns megoldás, de a próba erejéig megteszi)
Két problémám is van:Ha csak az előfok csövek vannak benne, akkor úgy néz ki, hogy az előfok jól működik. Ha minden cső benne van, akkor előbb-utóbb a Mullard EL34 anódja felizzik (vezérlés nincs a bemeneten, a kimenő transzformátor monitor kimenetén egy hangszóró) A csövek előfeszültsége -40V. Ha átcserélem a csöveket, akkor is a Mullard izzik fel, látszik, hogy küzd mert van hogy elkezd izzani, aztán kicsit visszább hűl, újra melegszik, de a vége mindig az, hogy felizzik -a cső volna a rossz, vagy mitől lehet ez?
A másik probléma az első megoldásáig szinte jelentéktelen, de nem elhanyagolható: ha a hangerőszabályzó potméter nincs teljesen letekerve az erősítő rögtön elkezd gerjedni (ez persze elősegíti az anód felizzását is, de letekert hangerő mellett nincs gerjedés a kimeneten, mégis felizzik az anód előbb-utóbb)
Csöves erősítők lelkivilágában jártas kollégák segítségét várom.
Sziasztok!
Sok-sok évvel ezelőtt egy csere ügylet keretében hozzájutottam egy leharcolt állapotú AK706a jelű keverő-előerősítőhöz. Az rögtön látszódott, hogy nem lesz belőle múzeumi darab, ezért a második életét basszusgitár előerősítőként képzeltem el neki -saját célra.
Ennek előerősítőnek a koncepciója azért érdekes, mert pont olyan a felépítése, mint egy "rendes" nagy csöves erősítőnek, csak ez éppen pici: trafós kimenet, ellenütemű vég stb.
Némileg átalakítottam a készüléket az eredetihez képest (azért itt szögezném le, hogy olyan változtatást nem végeztem rajta, amit ne lehetne bármikor visszacsinálni, pl nem fúrtam lyukakat a vázba, még csak át se festettem, és minden "leeső" eredeti alkatrészét félretettem):
- E1, E2, E3 csöveket eltávolítottam.
- Egy "nagy jelű" bemenet van, E4 pozícióban EF86-ot eltávolítottam és helyette egy fél 6N2P van bekötve (39k anód ellenállással). E5 helyére 6N2P-EV került (fűtés átalakítással a NYÁK-on).
- Az eredeti hangszínszabályzót egy általam már korábban is használt -amerikai- kapcsolásra cseréltem.
- Mivel az általános erősítés még így is túl nagy volt, ezért az összes katód hidegítő kondenzátort kivettem, R32-t kb. kétszeresre növeltem.
- Beépítettem egy IC-s fejhallgató erősítőt, ami sztereo vonal bemenettel is rendelkezik, ehhez hozzákeverhető a gitár felerősített jele.
Sokáig használtam így, de nem volt tökéletes, zajos és brummos is volt.
Elhatároztam, hogy a lehető legtöbbet szeretném ebből most kihozni.
A zajosság nagy részét az eredeti REMIX NRK szén tömb ellenállások fém rétegre cserélése lekaszálta.
A brummon a fejhallgató erősítő földelésének átvariálásával kis mértékben tudtam javítani, de úgy tűnik, hogy a legnagyobb rész a (többé-kevésbé) eredeti csöves kapcsolásból jön.
A táp puffer kondenzátorok még eredetiek (1967-ből), látszólag köszönik szépen jól vannak, mérve a hullámosság nem nagy az A ponton: max 1Vpp volt, de biztos, ami biztos alapon az eredeti kondenzátorral párhuzamosan kötöttem egy 220uF-os új kondenzátort is, szubjektíve egy picit javult a helyzet a fejhallgató kimeneten.
A brumm a tesztek alapján földelési problémára vezethető vissza, mert az anód feszültség AC részét lekapcsolva a brumm azonnal megszűnik, csak így nem lehet sokáig használni... :)
Ami még érdekes, hogy a zaj forrását próbáltam a csöves fokozatok szerint is szétválasztani:
- E4 eltávolítása nem befolyásolja a brummot.
- E5 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
- E6 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
E6 (ECC82) cső még eredeti(?) volt a készülékben, az anódon levő pici lyukakon benézve lehetett látni, hogy a rács körül (szép) kékes derengés van, gondoltam ideje kicserélni, ami valóban javított a brummon.
E4-E5 csöveket viszont én újként raktam bele és max pár 100 üzemóra lehetett bennük, a csere itt nem változtatott. De az kiderült, hogy a jelenlegi (javított) felállásban E4 és E6 brummot nem "termel", azt az E5 fokozat hozza be.
A gépben van földelési csillagpont, de a csövek pl NYÁK lemezen vannak, a legtöbb vezeték kábelkorbácsban van és viszonylag kevés színt használtak ezért a pontos földelési sémát nem könnyű visszafejteni.
Amit próbáltam még, hogy E5 katód ellenállásait nem a NYÁK föld pontjára kötöttem, hanem a csillag pontra, de ez inkább csak rontott a helyzeten.
Természetesen próbáltam a fűtést is labortápról (független, DC) helyettesíteni, de ez sem változtatott semmin érdemben.
Kezdek kifogyni az ötletekből, hogy mit érdemes (illetve hogyan) kipróbálni?
Minden segítő tanácsot szívesen fogadok.
sziasztok!
elökerült a padlásrol a cimben szereplö erösitö.
a hibája?
bekapcsolt állapotban müködik kb 3 percig utána az egyik el 84 rácsa elkezd izzani.a másik végfokcsönél nincs ez a jelenség.
amugy müködik,szol ...stb.
a két végcsövet felcseréletm de a hiba ugyanaz,
merre induljak el?
a csö körül az ellenállások kimérve.
üdv:atis
Azért így csak érthetőbb!
Tisztelt kollégák.
A címbeli keverő EME 593 típusú csatornáiból négynek a LINE bemenete nem működik, a mikrofon bemenetek viszont jók, és rajzot nem tudtam szerezni.
Van még benne ECK 593, EKE 593, és THE 594 modul. Valaki esetleg tud segíteni? Főként rajz lenne jó.
Kösz: Varga Béla