Sziasztok!
Van a topikban jelzett száírítónk. Az utóbbi időben (2-3 hónapja kb) elkezdett furcsán viselkedni, pontosabban egyre kevesebb ruhával hajlandó dolgozni. A tünet a következő. Beteszem a ruhákat, elindítom. Már ekkor feltűnik hogy csak néha néha pörget jobbra-balra 1-2 fordulatot, utána vár. Aztán egy idő után csipogás kíséretében E50-es hibakódot ír a kijelzőre. Ilyenkor ha kiveszek valamennyi ruhát akkor elindul és lemegy a program rendben. Tehát mindtha azt jelezné hogy től sok a vizes ruha. Viszont már azt látom hogy egyre kevesebb ruhával hajlandó dolgozni, sőt az utóbbi időben mintha a végén a ruha nedvesebb is maradna mint szokott.
Olvastam korábban, hogy szintén Electrolux gépnél volt E50-es hibakód, de ott a motor egyáltalán nem ment, egy ellennállás volt elfüstölve. Úgy gondolom itt valami más lehet, amire szintén E50-es hibát ír ki. Nem ismerem a gépet, de nem lehet hogy a dobon levő ékszíj megnyúlt és egyre kisebb súlyú töltetet képes megforgatni? Bár mielőtt E50-es hibát dob és leáll, előtte forgatja a dobot rendesen, nem látnám hogy lassabban forog, csak annyi hogy 1-2 fordulatot tesz, megáll, vár, majd vásik irányba 1-2 fordulat megint vár, majd pár perc után E50 hiba és megáll.
Nem tudom mi lehet a gond, tudnátok segíteni?
Köszi!
Szevasztok !
A kapcsoló üzemű tápban megszakadt az R 77-es ellenállás ,értéke természetesen nem olvasható .Egyéb gondom is lesz vele ,ezért kérnék egy kapcsolási rajzot a panelról !
Köszönöm szépen !
Tiszteletem!
Fenti hőszivattyús szárítógép rendszeres takarítását elhanyagoltam.
Most kitakarítottam, amennyire tudtam. Bármilyen erős szálú ecsettel próbáltam megbontani a nemezesedett pormacskákat, nem sikerült, ezért réz pamaccsal ecseteltem át. Nyilván ez csak a felszínen, a lamellák frontján betömörödött cuccot szedte ki. A porszívó hatástalan. Elemlámpával bevilágítva a lamellák közé, látom, hogy beljebb is van még bőven, főleg a csöveken felakadva.
Hogyan lehet a gép szétbontása nélkül kitisztítani ezt a részt?
Köszönöm!
Gábor
Sziasztok!
Kikötött nálam egy halom klf főzőlap, van, ami még karcmentes, picit használt, meg van ami már a világot felmelegítette. Egy a közös bennük. Azonos, ELE2084 elektronika van mindben.
A nyűgjük, hogy a ventilátor MINDIG megy, ha be van kapcsolva. Teljes gőzzel. Vannak közöttük 2 indukciós-2 hagyomásos főzőlapok, és 4 indukciós zónával rendelkezők is.
Egyszerűen nem jövök rá, mi bajuk. Egytől egyig azonosan viselkednek. mint a turbina, úgy teker a propeller. Ha kikapcsolom a főzőlapot, megy még 5 másodpercig, majd lekapcsol.
Már kezdem azt hinni, ez a normális ezeknél, de ezt nem gondolhajta komolyan egy gyártó sem :) Volt már a kezemben sok indukcós szörnyeteg, de ilyet egy sem csinált.
Mindben Cheetah/tiger Y12_M02_D18 lap van, más néven ELE2084.
így néz ki:
https://vareza.de/images/product_images/popup_images/IMG_3237.jpg
google nem barátom, nem lettem okosabb. Találtam sok leírást, service manualt, de erre egy sem tér ki :)
http://monitor.espec.ws/files/599713194_247.pdf
https://locator.ausspares.com.au/pdfs/HK854220XB%20FF8%2094959502602.pdf
https://adepem.sirv.com/docs/ELECTROLUX/Induction%20tiger-cheetah.pdf
még talén ez az orosz volt a legértelmesebb, de ez sem vitt előre:
https://tehnikbyt.ru/remont-varochnoy-paneli-elektrolyuks/
Találkozott valaki ilyen lappal? AEG, Electrolux, IKEA, stb.. Onnan lehet felismerni alulról, hogy a bádog tepsiből a 2 zónásban 1, a 4 zónásban 2 maha nagy fekete műanyag dudor lóg ki, 2 zónánként egy venti nyílással.
Összes elektrolit kondi kimérve, jók, tápfeszek stabilak. A hűtőbordásn a temp. sensor jó, mérve 125kOhm, melegítve szépen csökken.
Csak mivel sok van, és mind azonosan viselkedik, kezdek megingani, hogy rosszak.. Csak az a fura, hogy ha a 2 hagyomáynos zónából ha egyet is elindítok, azonnal teker az IGBT-k hűtése, pedig nem is megy egy indukciós zóna sem.. Ennek mi értelme?
Köszönöm!
------------------------------
Szerk:
A propellert egy ilyen vezérli:
https://www.st.com/resource/en/datasheet/sts6nf20v.pdf
A gate előtt csak 100nF, meg 1kOhm van a uC kimenetéről. Vagyis a uC hiszi azt, hogy a propellernek menni kell, vagy áramköri hibából, vagy by-design..