Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

GORENJE FIEU 107B

FRIDGE - SERVICE MANUAL
Type: (DOC)
Size
184.5 KB
Page
---
Category
FRIDGE
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar gorenje manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Download free of charge (10 files / day):
Download is being processed. Please wait...
Download processing...
  • Also known:
    GORENJE FIEU 107B 107
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant FRIDGE forum topics:
Gorenje W6503/S Vizszint probléma
Üdv mindenkinek!
Ez a szerkezet elindítva, beengedi a vizet, majd gondolkodik egy fél percet, addig nem forgat , nem fűt, majd kiírja hogy  E3. Valóban vízszint problémái vannak elvileg. Van benne két vízszintszabályzó, egy Metalflex HD505 és egy 545-aa-005, ami közös csőre vannak rakva. Ha a közös csőbe lehúzva a  (légcsabdáról) erősen bele fújok, akkor minden működik rendbe, de ha lassan kezdem emelni a nyomást, és amikor leáll a vízbeeresztés, akkor nem fújom erősebben akkor az eredeti hibát produkálja, tovább emelve a nyomást elindul a mosás. A HD505 helyett raktam valami más típust ami ugyan úgy volt bekötve, azzal működik , de az ajtó aljától vagy 6cm magasabban áll le a vízszint, amit egy kicsit sokallok, ha valaki tudna ebben segíteni azt megköszönném. Fúrja az oldalam hogy mi történhetett a szabályzóval, volt már valakinek hasonló?
Gorenje NRK619/CW kombihűtő felső része alig hűt
Tisztelt Tanyalakók!
Ma reggelre a családban levő Gorenje NRK6191CW kombi hűtő felső része alig hűt, az alsó fagyasztó hibátlan. 
Mivel hűtőt még sosem szedtem szét, ezért kérnék tanácsokat, hogy miket ellenőrizzek.
Előre is köszönöm.
kozo63
Gorenje WNEI82B mosógép, E9, majd E10.
  Üdv' Mindenkinek. Alig lehetett bekapcsolni, E9. Semmire sem reagál. Kihúztam a vízszintszabályozó csatlakozóját, (volt már, hogy új hiba kiütötte a régit, igaz, Whirlpoolnál,) E10 és úgy öt perc szivattyúzás. Ennyit tud. Bármi ötlet?
Gorenje W8543T 8kg 1400rpm mosógép motor felpörög hibával-Megoldva
Sziasztok!
Lenne ez a gép. A tipus intézés alatt . A motor TRIAC jó . A tg ellenállása kb. 160 Ohm .
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce