Üdv!
A címbéli készülék, kikapcsolva is 300mA-t vesz fel. Cd nélkül is, tehát ha kiemelem a cd egységet akkor is. Első mérésre hibás alkatrészt nem találta. A készülék egyébként minden csatornán kifogástalanul működik. Ebben kérnék némi útmutatást. Köszönöm!
Üdv!
Picit hosszú lesz, elnézést!
Az alábbi képen egy Magnat Classic 360 autós erősítő táprésze látható. A zöld vonaltól balra a meghajtás, ha jól látom egy egyszerű astabil multivibrátor, a jobb oldalon pedig a kapcsoló fet-ek.
Katt a nagyobb változatért.
Az én verzióm egy picit különbözik a képtől, csak négy darab fet van benne, de az a négy fet erősebb valamivel. Minden más ugyan az.
A készülék hibás, az összes fet átütött, csúnyán meg is égették a nyákot.
Jelenleg IRF1010N van benne (55V, 11mOhm, 85A). A fet ára 500 ft/darab.
Ezt szeretném helyettesíteni, de van egy paramétere, ami nem tudom, hogy esetemben mennyire okozhat problémát, méghozzá a sebessége:
td(on) Turn-On Delay Time: 13 ns
tr Rise Time: 76 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 39 ns
tf Fall Time: 48 ns
Az alábbi alternatívákon gondolkodok:
IRFZ48N - 55V, 11mOhm, 64A) - 190 Ft, Ez elég gyors, de valamivel kevesebb áramot tud
IRF2807 - 75V, 13,Ohm, 82A - 255 Ft, 2 mOhm-mal nagyobb belső ellenállás és az egyik paraméter rosszabb
td(on) Turn-On Delay Time: 13 ns
tr Rise Time: 64 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 49 ns
tf Fall Time: 48 ns
IRF3205 - 55V, 8mOhm, 110A - 245Ft, jóval erősebb de lassabbnak tűnik
td(on) Turn-On Delay Time: 14 ns
tr Rise Time: 101 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 50ns
tf Fall Time: 65 ns
PJP75N75 - 75V, 11mOhm, 75A - 180Ft, távol keleti csoda, nem is hallottam még róla
td(on) Turn-On Delay Time: 22 ns
tr Rise Time: 20 ns
td(off) Turn-Off Delay Time: 90ns
tf Fall Time: 18 ns
Hozzátenném, hogy a TO220 tokozás maximálisan 75A áramot enged folyamatos üzemben.
A magam részéről az IRFZ48N-t választanám, de az majdnem 20 amperrel kevesebbet tud. Ha az kevés, akkor az IRF2807-t, ami majdnem olyan gyors mint az eredeti, viszont picit nagyobb a belső ellenállása, tehát jobban melegszik.
Egy hálózati kapcsoló tápba vidáman beleraknék egy másik fet-et, mert ott IC vezérli amiben van védelem. Ez viszont ha jól látom vidáman szénné égeti magát. Nem akarok olyan alkatrészt berakni, ami elsőre látszólag jól működik, de hosszabb távon gondot okozhat. Ne feledjük, hogy autós erősítőről van szó, ott pedig -20 és +50 fok között bármi előfordulhat, egy esetlegesen működő alkatrész hosszabb távon problémát okozhat.
A kérdés: helyettesíthetem a fenti FET-ek közül valamelyikkel a hibásakat, vagy ragaszkodjak az eredetihez? Mennyire befolyásolja a fenti kapcsolóüzemű tápban a működést a fetek sebessége, belső ellenállása? Törődjek vele, igenis ragaszkodjak a gyors verzióhoz, vagy egyáltalán nem számít?
Update: További szempont, hogy erősebb fet berakásával esetleg még robosztusabbá tehetem a szerkezetet, az IRF3205 pl. többet tud, viszont jóval lassabbnak tűnik. Érdemes ilyenen gondolkozni?
DM
Tisztelt Kollégák és Fórumtársak!
A hétvégén gondoltam egyet, nosztalgiázni volt kedvem ilyenkor előveszem gyűjteményem egy egy darabját aztán játszadozom vele egy kicsit. Most magnózni lett kedvem, mi tagadás engem lenyűgöznek ezek a masinák; az orsók forgása és ahogy a szalag susog a mechanikával - szeretem nézni és hallgatni....
Mi tagadás, rittkán kapcsolom be készülékeimet, inkább a polcon pihennek és néha letörölgetem a port róluk... Mint ahogy hallottam nem tesz nekik jót ha sokat állnak, de tetszik vagy nem tetszik időm a hobbymra sajnos erősen korlátozott. Aztán a szerveren otthon annyi zene van amit valószínüleg a hátralévő életemben - sose tudok végig hallgatni.
Most hétvégén azonban volt egy kis időm játszadozni és befűztem találomra egy szalagot, gondoltam készítek felvételt is vele. Itt kezdődtek a problémák. Az volt a jelenség, hogy a felvételre kapcsolva a készüléket látszólag minden rendben volt, a műszerek jelezték a felvétel szintjét, lámpák rendben világítottak, látszólag minden oké... Majd eltelt úgy 15 perc és azt vettem észre, hogy a jobb csatornán a jel szintje egyre csökken aztán a VU méter mutatója meg se mozdul míg a bal oldal működött megfelően.
A készüléken - mint tudjuk 3 fejes - lehetséges ellenőrizni a felvétel közben azonnal, mi a helyzet a szalagon. A monitor kapcsolót átkapcsolva LINE módba szólt rendben minden, de vissza kapcsolva Tape módba csak a bal csatorna szólt.... :-(
A törlés működik a régi felvételt letörölte. A lejátszás is jó, más szalaggal is próbáltam és a felvételeket megfelelően szólaltatja meg.
Kérdésem volna hozzátok hol érdemes elkezdeni a hibakeresést? Minden ötletet szívesen fogadok. Annyit tudni kell még, hogy készüléket kb. másfél éve szétszedtem és minden csatlakozót, potenciómétert, üzemmódkapcsolót kitisztítottam és ahol szükséges volt cseréltem.
A szervízkönyvet már le is töltöttem, de egy gyakorlatias tanács sokat segíthet amit előre is köszönök!
Sziasztok!
Van egy "D" osztályos hifonics autós erősítőm. Fet-eket kellett benne cserélnem, mert elszálltak. Gyárilag SW50N06 volt benne, viszont ilyen nem kapni itthon sehol sem. Helyette FQP50N06-ra cseréltem mindegyiket. Most elindul az erősítő, de ahogy jelet kap, kicsapja egyből mindkét biztosítékot.
Mi lehet a probléma? Ennyire fontos lenne, hogy ugyan olyan FET-et tegyek bele, mint ami gyárilag benne volt?
Előre is köszönöm a segítséget!