Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

LG CT-29Q90IP CHASSIS MC-006A

TV - EPROM
Type: (RAR)
Size
468.0byte
Page
---
Category
TV
EPROM
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar lg manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    LG CHASSIS MC-006A CT29Q90IP MC006A CT 29 90 IP MC 006 29Q90IP 006A CT-29Q90IP
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
32LG5000 (LD84A) kép néhány órás üzem után foltos
Sziasztok, tanácstalan vagyok eme készülékkel kapcsolatban. Bekapcsolás után megy néhány órát, kifogástalanul működik. Majd elkezd a kép színe megváltozni, elsősorban a sötétebb tónusoknál. Elvesznek az árnyalatok, pl. a népek arca egy piros plecsnivé változik. Szerintetek ez kiejlző vagy T-con hiba?
LG 32SL8000 ( LD 91K sasszi) LCD TV képhiba.Megoldva.
Üdvözletem mindenkinek ! Már megint belefutottam egy komoly hibába. Szeretném megkérdezni a nálam tapasztaltabb kollégákat , hogy mire tippelnek a következő hibajelenséggel kapcsolatban .Én személy szerint a kijelzőt gyanúsítom. A tv bekapcsolását követöen kijelző felső 1/3 felében látható a kép az alsó 2/3 rész függőlegesen fehér és szürke csíkok láthatóak. Majd 20 perc bemelegedés után teljes lesz a kép(de nem hibátlan).Akkor is marad egy vízszintes csík és átnyalatni színkülönbség. A fényképen jól látható. Ennek a kijelzőnek mindkettő oldalán van cof fülek. Valószínű,hogy átköthető. A kijelző típusa: LC320WUD https://www.youtube.com/watch?v=6YPALxLVoEU&feature=youtu.be https://www.youtube.com/watch?v=0JQdUnrWdxU&feature=youtu.be Tápfeszeket , kondenzátorokat rendben találtam . Köszönöm , ha valaki tud valamilyen támpontot adni . Üdv :
LG39NZ40RB konvergencia hiba
Sziasztok! LG39NZ40RB projektoros TV konvergencia hiba, következő kérdésem lenne a tv nél konvergencia hiba jelentkezett tudom ilyenkor az STK ic-ék és a hozzá tartozó ellenállások cseréje a megoldás, de föltűnt két elégett ellenállás ami az stk Green vertikális lábáról jön le. Mit tegyek cseréljem az STK és ellenállásokat vagy esetleg nézzek még más hibát?
LG 42PX3RVA-ZC Plasma TV Képhiba (KÉPEKKEL)
Üdvözlet mindenkinek! A címben említett készülék képhibával került hozzám.A hibajelenség a kijelző bal oldalán kb 10 centis csíkban a tetejétől az aljáig sötét képtartalomnál világosabbak a pixelek és világos képtartalomnál sötétebbek a pixelek de az egész kijelzőn fel-fel villannak piros zöld kék pixelek.Mi okozhatja ezt a hibát? Előre is köszönöm. Képek: http://kephost.hu/share-B07E_4F7B4952.html http://kephost.hu/share-DBFC_4F7B4AF4.html http://kephost.hu/share-8EDA_4F7B4B54.html http://kephost.hu/share-DFF4_4F7B4BAE.html Üdv:Mitu
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce