Sziasztok!
Sok-sok évvel ezelőtt egy csere ügylet keretében hozzájutottam egy leharcolt állapotú AK706a jelű keverő-előerősítőhöz. Az rögtön látszódott, hogy nem lesz belőle múzeumi darab, ezért a második életét basszusgitár előerősítőként képzeltem el neki -saját célra.
Ennek előerősítőnek a koncepciója azért érdekes, mert pont olyan a felépítése, mint egy "rendes" nagy csöves erősítőnek, csak ez éppen pici: trafós kimenet, ellenütemű vég stb.
Némileg átalakítottam a készüléket az eredetihez képest (azért itt szögezném le, hogy olyan változtatást nem végeztem rajta, amit ne lehetne bármikor visszacsinálni, pl nem fúrtam lyukakat a vázba, még csak át se festettem, és minden "leeső" eredeti alkatrészét félretettem):
- E1, E2, E3 csöveket eltávolítottam.
- Egy "nagy jelű" bemenet van, E4 pozícióban EF86-ot eltávolítottam és helyette egy fél 6N2P van bekötve (39k anód ellenállással). E5 helyére 6N2P-EV került (fűtés átalakítással a NYÁK-on).
- Az eredeti hangszínszabályzót egy általam már korábban is használt -amerikai- kapcsolásra cseréltem.
- Mivel az általános erősítés még így is túl nagy volt, ezért az összes katód hidegítő kondenzátort kivettem, R32-t kb. kétszeresre növeltem.
- Beépítettem egy IC-s fejhallgató erősítőt, ami sztereo vonal bemenettel is rendelkezik, ehhez hozzákeverhető a gitár felerősített jele.
Sokáig használtam így, de nem volt tökéletes, zajos és brummos is volt.
Elhatároztam, hogy a lehető legtöbbet szeretném ebből most kihozni.
A zajosság nagy részét az eredeti REMIX NRK szén tömb ellenállások fém rétegre cserélése lekaszálta.
A brummon a fejhallgató erősítő földelésének átvariálásával kis mértékben tudtam javítani, de úgy tűnik, hogy a legnagyobb rész a (többé-kevésbé) eredeti csöves kapcsolásból jön.
A táp puffer kondenzátorok még eredetiek (1967-ből), látszólag köszönik szépen jól vannak, mérve a hullámosság nem nagy az A ponton: max 1Vpp volt, de biztos, ami biztos alapon az eredeti kondenzátorral párhuzamosan kötöttem egy 220uF-os új kondenzátort is, szubjektíve egy picit javult a helyzet a fejhallgató kimeneten.
A brumm a tesztek alapján földelési problémára vezethető vissza, mert az anód feszültség AC részét lekapcsolva a brumm azonnal megszűnik, csak így nem lehet sokáig használni... :)
Ami még érdekes, hogy a zaj forrását próbáltam a csöves fokozatok szerint is szétválasztani:
- E4 eltávolítása nem befolyásolja a brummot.
- E5 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
- E6 eltávolítása jelentősen befolyásolja a brummot.
E6 (ECC82) cső még eredeti(?) volt a készülékben, az anódon levő pici lyukakon benézve lehetett látni, hogy a rács körül (szép) kékes derengés van, gondoltam ideje kicserélni, ami valóban javított a brummon.
E4-E5 csöveket viszont én újként raktam bele és max pár 100 üzemóra lehetett bennük, a csere itt nem változtatott. De az kiderült, hogy a jelenlegi (javított) felállásban E4 és E6 brummot nem "termel", azt az E5 fokozat hozza be.
A gépben van földelési csillagpont, de a csövek pl NYÁK lemezen vannak, a legtöbb vezeték kábelkorbácsban van és viszonylag kevés színt használtak ezért a pontos földelési sémát nem könnyű visszafejteni.
Amit próbáltam még, hogy E5 katód ellenállásait nem a NYÁK föld pontjára kötöttem, hanem a csillag pontra, de ez inkább csak rontott a helyzeten.
Természetesen próbáltam a fűtést is labortápról (független, DC) helyettesíteni, de ez sem változtatott semmin érdemben.
Kezdek kifogyni az ötletekből, hogy mit érdemes (illetve hogyan) kipróbálni?
Minden segítő tanácsot szívesen fogadok.
A közelmúltban 'vateráztam' egy -hibásként árult- Grundig V4200 erősítőt. A leírás szerint be lehetett kapcsolni, a LED-ek világítottak rajta, de hangfalakat nem kötött rá az eladó, így konkrétan a végfok része 'zsákbamacska'. Egy kis izgalom után (a licit győztes nem én lettem, de mivel no1, csak 'feltolta' az árat, de a termékért nem jelentkezett, 2. lehetőségként az enyém lett) kézhez kaptam, a hibajelenség adott: az egyik végfok kimenetén ~ 0V helyett 24V nyugalmi helyzetben...Hát erre nem kéne hangfalat csatlakoztatni! Persze, a rossz végfok biztosítékai kiszedve, az előlapi dolgok meg még biztosíték előttről megtáplálva, ezért világított rajta minden, mint ha jó lenne! :) Később jól is jött ez a gyári megoldás, mert a végfokot leválaszthattam -további kellemetlenségek elkerülése végett :)- amíg az elő fokozatban kerestem a hiba okozóját.
Hamar kiméregettem -mivel a másik csatornát jónak találtam, azzal összehasonlítva- a gyári rajzon megadott feszültségértékek alapján, hogy már az elő fokozatnál sem stimmelnek a feszültségértékek és valószínűleg az húzza el a végfok munkapontját is. T15 kivesz és kimér -ami, így utólag kiderült, hogy 'megvezetett'- elsőre jónak tűnt, hát így visszaraktam. Többi tranyót (T9-T12) is kivesz, kimér, de ezek is jónak mutatkoztak. Akkor itt valami árulás van! T15-t újra kivettem és lám-lám kicsit jobban odafigyeltem a mérésnél, hát csak nem 'százas' a tranyó, CE között kOhm-os ellenállás. Új tranyó befigyel a helyére és láss csodát minden feszültségérték szinte a gyárival megegyező! Próbahangszórók fel, bemenetre jel és már szól is tökéletesen mind a két oldala!
Kérdésem csak annyi lenne, hogy van két kis BC556B tranyó (T14-T15) az elő fokozatban, amik eléggé melegednek, lehet emiatt is 'szállnak' el? Most ez mennyire lehet 'gyári', valaki találkozott már ilyen erősítővel és ott is ue. volt? Mivel úgy láttam az előerősítő résznek, a fólia oldalán, hogy már volt javítva ezen része...Talán többször is. Én most átmeneti (vagy végleges :)) megoldásként 1-1 kis hűtőzászlóval láttam el a tranyókat, talán így tovább bírják.
Képek és kísérő szöveg:
V4200
Üdv Tisztelt mesterek!
Segítséget kérnék.
Javítok egy Rodek RI-4100 erősítőt.
Egyik csatornába dióda lett egy tranzisztor.
A tipusa C556B. Gondolom 2SC556B.
Jaeger szerint: Si-N UHF,Drv 40/20V ,0.4A 850MHz.Tok TO39.
Már ez nem stimmel , mert TO92 kis BC tokban van.
Helyettesítőnek :2N3866 -t hoz, az sem jó , mer abban tranzisztor vizsgálóval egy dióda is van.
Mi lenne ez és honnan szerezhető be?
Sajnos nincs rajzom sem hozzá.
Tisztelettel :Öreg Tom
Üdv!
A gép működik!
BC557B lett betéve.
Remélem hogy működni is fog.
A társ csatornát is cseréltem, hogy egyszerre nyisson a két csatorna.
Ezek lesznek a kisebb terhelésű ( szett) , és az az eredeti jó csatorna a Wooferé maradt.
Kíváncsiságból megnéztem a végfok párokat.
Hát ez bizony keményen párba van válogatva.
hFE:89/90 TIP35/36 , másik cstorna : 88/89
Köszönöm mindenki segítségét.
Tisztelettel: Öreg Tom
Találtam ezt a dobozt, az SP-410D aktív subwoofert.
Első mérésre a végfok IC zárlatos.
Ismeri-e valaki ennek a végfok típusát?
2 db. 5W-os, 1 db. 20W-os végfok van egy tokban.
Mérgemben kinyomta a vakerára, de ha kapható lenne ilyen IC, talán érdemes lenne kicserélnem.
Valamire csak jó lenne....