Kedves Tanya Lakók!
Szeretném megosztani egy sikeres javítás tapasztalatait.
Előzmény: https://elektrotanya.com/content/sony-mds-je530-nem-mindent-jatszik-le-mds-jb980-nem-lehet-bekapcsolni
Történet leegyszerűsítve: A készülékben szíjcsere kísérlete történt, mely után nem lehetett bekapcsolni többet. A készülék standby-ba kerül áram alá helyezés után, és itt vége, nem reagál semmire.
Próbáltam megtalálni, hogy a vezérlés egyáltalán működik-e. Az ellenőrizhető paraméterek (órajel, adatvonal, tápfeszültségek) mind rendben voltak. Kivéve, hogy a processzor bekapcsolja a fő tápot, annak ellenére, hogy kifelé standby-ban van továbbra is. A vizsgálat azt mutatta, hogy a processzor adja ki a táp bekapcsolására a parancsot, miközben mindent sötéten tart, kivéve a standby LED-t.
Találtam egy külföldi fórumot, ahol ugyanilyen jelenséggel küzdenek többen is, hasonlóan szíjcsere után: http://forums.sonyinsider.com/topic/30186-sony-mds-jb980-stuck-on-standby-mode/
Átböngészve arra jutottam, hogy vagy tönkre megy a meghajtóban lévő elektronika sztatikus kisülés következtében, vagy szalagkábel hiba lép fel. Ha ilyenkor nem tud kommunikálni a processzor a meghajtóban lévő DSP-vel, zavart működés lép fel.
A meghajtót rendbe tettem mechanikailag, beállítottam a szétállítódott betöltő mechanizmust.
A szalagkábelek viszont tönkre mentek. Amúgy is eléggé oxidosnak tűnt néhány szegmens, de sajnos az előző műveletek során jó pár fel is szakadt, visszahajlott.
Próbára kialakítottam bontott FFC kábelekből a szükséges szegmensszámú összeköttetést, és szerencsére a készülék tökéletes működést mutatott. A képeken ez az állapot látszik.
Következtetés: Okulva a külföldi fórumban lévő leírásokból és a saját tapasztalataimból, az FFC kábel nagyon sérülékeny ebben a sorozatban, és a meghajtó áramkörei is nagyon sérülékenyek. Valamint, a processzor és a DSP kapcsolatában beállt bármilyen zavar, sokszor értelmezhetetlen működést/hibaüzenetet okoz. Ezért tanácsos a szíjcserét elektromos megbontás nélkül elvégezni.
Ez leginkább úgy tehető meg, hogy a készülék előlapját kell lebontani, és így a betöltő mechanizmus már lebillenthető a meghajtóról, a szíj hozzáférhetővé válik. Ajánlott még az áramból való kihúzás után várni egy órát, és úgy megbontani a belső szalagkábeleket a meghajtó és a fő panel között, ESD védelemmel felszerelkezve.
Normál esetben, áram alá helyezéskor 2db relé kattanás hallatszik rövid időn belül. Egyszer bekapcsolja a fő tápot, majd hibamentes inicializálást követően kikapcsolja (2. kattanás).
Ha csak egy bekapcsolási kattanás van, akkor a processzor és a meghajtó nem kommunikál egymással. Jó esetben FFC kábel cseréjével megoldódik, de előfordulhat a meghajtó paneljának cseréje is.
2 db szalagkábel: 1: 1mm-es raszter, 20 cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 27 szegmens; 2: 1mm-es raszter, 7cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 23 szegmens
Remélem sikerült ezzel a leírással segíteni másnak is.
Gábor
Sziasztok!
Behoztak hozzám egy szettet, tuner-erősítő, deck és CD a gyári, elméletileg (és a service-manual alapján is)hozzávaló távirányító. A tuner-erősítő és a deck már kész, működik, de a távval egyik sem működik. A táv minden alkalommal azt írja ki, hogy no transmission. Azt látom, hogy oda-vissza kellene kommunikálni, infravevővel is érzékelhető az adás, de vissza már nem megy. Mivel sosem volt még a kezemben ilyen készülék, nem tudom, hogy alapból kell-e együttműködniük, vagy van valami "trükkje"?
Köszönet a segítségért.
Üdvözlettel
Attila
Kisebb rádióadóhoz (transmitter) szeretnék pre-emphasis-t tenni a bemenete elé, mivel a készülék nem tartalmazza és nincs elég magas hang vételkor.
A kérdés az lenne, hogy mennyire kell túlbonyolítani, mert van IC-s változat, melyhez külső táp is szükséges ( https://www.circuitlib.com/index.php/schematics/product/45-active-fm-pre-emphasis/category_pathway-32 ), de van 3 alkatrészes egyszerű is
( https://www.slideshare.net/ganeshprasadmishra/angle-mod-for-stdnts-25-apr - 50. oldal ).
Tudom, 50us az EU-s szabvány, de az első linken írja is, mely kondit kell kicserélni milyen értékre, tehát nem az értékek, csak a bonyolítás a kérdés, hogy mivel jobb a túlbonyolított egy átlag fül számára?
Tehát ha ez nem hifi technikához kell, hanem egy FM adóhoz, oda elég a passzív 3 alkatrészes is, vagy célszerűbb az IC-st megépíteni?
A fenti autórádió egy kamionba megkapta a 24V-ot a DC/DC konverter hibája miatt. A proci annyi életjelet mutat, hogy megy az oszcillátora, és egy picit melegszik. A végfokba bele van integrálva a tápegység is, 3,3V a procinak, 9,1 a kijelzőnek stb... A végfok adatlapja szerint ki kell bírnia a 24V-ot, de ha ment a motor a kamionba, ez akár 30 is lehetett.. Találkozott már valaki ilyen hibával? Csak a végfok mehetett el, vagy a proci is? A rajz fent van a Tanyán.
http://elektrotanya.com/?q=showresult&megnev=&megnev2=CDX20-
Üdv: Jácint